Chci se objednat

Astigmatismus

Ačkoli tato refrakční vada snižuje zrakovou ostrost a znemožňuje rozeznávání různých detailů, často o ní vůbec nevíme.

Tato vada je způsobena asymetrickým zakřivením rohovky nebo méně často zakřivením přirozených nitroočních čoček. Zdravá rohovka má pravidelný tvar, je hladká a světlo, které přes ni prochází, se tak lomí ve všech směrech a rovinách stejně. Při astigmatismu je lomivá plocha oka v jedné rovině více zakřivená než v rovině na ni kolmé. Světlo dopadající na místa s větším zakřivením se pak lomí jiným způsobem než v místech s menším zakřivením. A tak místo toho, aby se paprsky světla ze všech směrů spojily do jednoho ohniska na sítnici, vzájemně se míjí a na sítnici se potom projeví jako různě velké a zakřivené plošky. Nepravidelné zakřivění tak způsobuje nerovnoměrné zaostření, vnímaný obraz může být v jedné rovině rozmazaný, zatímco v druhé rovině ostrý. Vnímání takového obrazu je nepříjemné a znemožňuje kvalitní vidění.

Nekorigovaný astigmatismus je proto často doprovázen únavou a bolestmi hlavy, pálením a řezáním očí i poklesem výkonnosti. Typické je také přivírání víček při pohledu do dálky nebo natáčení hlavy do určitého směru. Při astigmatismu je také časté zjoršené vnímání kontrastů. 

Astigmatismus (tzv. cylindrická oční vada) je ve většině případů vrozený. Nízký stupeň se objevuje u většiny lidí, neboť rohovka není téměř nikdy absolutně pravidelně zakřivená, nezpůsobuje ale žádné potíže a proto nevyžaduje žádnou korekci. Vyšší stupeň astigmatismu je však třeba řešit a korigovat. V některých případech se astigmatismus může objevit až v dospělosti, například v souvislosti s některými očními onemocněními – nezánětlivá i zánětlivá onemocnění rohovky, může se objevit po úraze či operacích rohovky atp.

Astigmatismus velmi často doprovází jinou refrakční vadu – vyskytuje se často společně s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Astigmatismus může být různě velký, jeho stupeň určí lékař na základě očního vyšetření, přičemž velikost vady se udává v tzv. cylindrických dioptriích, které doplňuje údaj o počtu úhlových stupňů osy. Tyto údaje jsou důležité pro následnou a správnou korekci astigmatismu.

 

Průvodce laserovou operací očí ke stažení zdarma

Nechte si ZDARMA na váš e-mail zaslat návodného průvodce laserovou operací očí od Neovize. Zadejte váš email níže nebo stahujte přes web www.laserovaoperace.cz

 

Jak se astigmatismus řeší

Tuto vadu lze korigovat několika způsoby – brýlemi, kontaktními čočkami a nitroočními a laserovými operacemi. Základní korekční pomůckou jsou brýle, vada se koriguje torickými čočkami, jejichž hodnotu určí lékař dle výsledků vyšetření. Snášenlivost takovýchto brýlí může být ale problematická (obzvláště při vyšším astigmatismu), neboť obraz se může jevit deformovaný a může způsobovat nevolnost.
Další možností jsou tzv. torické kontaktní čočky, pro mnoho lidí je ale jejich nošení nepohodlné, v počátku bývá spojené s horším viděním, záleží na správné orientaci nasazené čočky. Při vyšším stupni postižení je třeba použít tvrdou kontaktní čočku.
Obě tyto optické pomůcky však vadu neléčí a neodstraňují, pouze ji korigují a napomáhají lepšímu vidění.

 

Moderní řešení astigmatismu – refrakční laserové a chirurgické zákroky

Operace, jako způsob řešení refrakčních očních vad, jsou v posledních letech stále častější.

Nitrooční operace odstraňují astigmatismus spolu s oční vadou. Na naší klinice tak tento problém řešíme například u pacientů s těžším astigmatismem nebo s astigmatismem, který je kombinován s jinou vadou refrakčního charakteru, dále u pacientů po 45. roku věku, jež trápí presbyopie nebo u pacientů postižených astigmatismem a šedým zákalem. Při nitroočních operacích je původní oční čočka nahrazena novou, torickou umělou oční čočkou, která je vyrobena tak, že napraví dioptrickou vadu i astigmatismus a zajistí, aby obraz vytvářený na sítnici byl jasný a ostrý. Toto řešení astigmatismu je pak trvalé.

Díky novému navigačnímu systému VERION nyní dokáží v NeoVizi oční chirurgové implantovat torické nitrooční čočky s dokonalou přesností.

Astigmatismus lze dnes úspěšně a bezpečně odstranit také pomocí laserových zákroků. Principem všech laserových metod na odstranění dioptrií je změna zakřivení oční rohovky. Optický systém oka je ve výsledku upraven tak, aby byl na sítnici schopen zobrazovat pozorované předměty co nejpřesněji. Tímto typem operace je možné odstranit nejen astigmatismus, ale i krátkozrakost, dalekozrakost.

Vhodným řešením jsou laserové zákroky NeoSMILE 3DNeoLASIK HD, při kterých laserový paprsek jemně a přesně upraví tvar rohovky. Paprsky pak rovnoměrně dopadají na sítnici a obraz je ostrý, jako u normálního oka. Tyto operace patří k nejpopulárnějším metodám, jsou prováděny pomocí femtosekundového laseru, kterým je oko operováno bez použití jakýchkoliv ostrých nástrojů a zcela bezbolestně.

Vhodnou léčbu pro vás můžeme navrhnout až po důkladném vstupním vyšetření. OBJEDNEJTE SE! MÁTE DOTAZ? ZEPTEJTE SE NÁS!

banner