Objednejte se Zeptejte se

Co je to astigmatismus

Astigmatismus je oční vada, která je způsobena asymetrickým zakřivením rohovky nebo méně často zakřivením přirozených nitroočních čoček. Astigmatismus ovlivňuje vidění na blízko i do dálky. Ačkoli tato refrakční vada snižuje zrakovou ostrost a znemožňuje rozeznávání různých detailů, často o ní vůbec nevíme.

Zdravá rohovka má pravidelný tvar, je hladká a světlo, které přes ni prochází, se tak lomí ve všech směrech a rovinách stejně. Při astigmatismu je lomivá plocha oka v jedné rovině více zakřivená než v rovině na ni kolmé. Světlo dopadající na místa s větším zakřivením se pak lomí jiným způsobem než v místech s menším zakřivením. A tak místo toho, aby se paprsky světla ze všech směrů spojily do jednoho ohniska na sítnici, vzájemně se míjí a na sítnici se potom projeví jako různě velké a zakřivené plošky. Nepravidelné zakřivění tak způsobuje nerovnoměrné zaostření, vnímaný obraz může být v jedné rovině rozmazaný, zatímco v druhé rovině ostrý. Vnímání takového obrazu je nepříjemné a znemožňuje kvalitní vidění.

 

Jak se astigmatismus projevuje 

Astigmatismus ovlivňuje vidění na blízko i do dálky, jeho kvalita závisí na velikosti vady. Nízké postižení nebývá patrné, u vyšších stupňů astigmatismu se objevuje snížená ostrost vidění, zhoršené vnímání detailů a kontrastů, pokřivený a deformovaný obraz, což často vede k  zaměňování některých písmen a znaků, například 3 za 8, M za H či N, P za F, K za X. Průvodním jevem astigmatismu bývají bolesti hlavy, únava, pálení a řezání očí atd. Člověk také mívá problém s prostorovou orientací, přivírá oči při pohledu na vzdálené předměty nebo stáčí hlavu do určitého směru.

Astigmatismus (tzv. cylindrická oční vada) je ve většině případů vrozený. Nízký stupeň se objevuje u většiny lidí, neboť rohovka není téměř nikdy absolutně pravidelně zakřivená, nezpůsobuje ale žádné potíže a proto nevyžaduje žádnou korekci. Vyšší stupeň astigmatismu je však třeba řešit a korigovat. V některých případech se astigmatismus může objevit až v dospělosti, například v souvislosti s některými očními onemocněními – nezánětlivá i zánětlivá onemocnění rohovky, může se objevit po úraze či operacích rohovky.

Astigmatismus velmi často doprovází jinou refrakční vadu – vyskytuje se často společně s krátkozrakostí nebo dalekozrakostí. Astigmatismus může být různě velký, jeho stupeň určí lékař na základě očního vyšetření, přičemž velikost vady se udává v tzv. cylindrických dioptriích, které doplňuje údaj o počtu úhlových stupňů osy. Tyto údaje jsou důležité pro následnou a správnou korekci astigmatismu.

Astigmatismus

 

Jak se astigmatismus řeší

Astigmatismus lze korigovat několika způsobybrýlemi, kontaktními čočkami a nitroočními a laserovými operacemi.

Základní korekční pomůckou jsou brýle, vada se koriguje torickými čočkami, jejichž hodnotu určí lékař dle výsledků vyšetření. Snášenlivost takovýchto brýlí může být ale problematická (obzvláště při vyšším astigmatismu), neboť obraz se může jevit deformovaný a může způsobovat nevolnost. Při vyšším stupni postižení je třeba použít tvrdou kontaktní čočku. Obě tyto optické pomůcky však vadu neléčí a neodstraňují, pouze ji korigují a napomáhají lepšímu vidění.

 

Laserové a nitrooční operace

Operace, jako způsob řešení refrakčních očních vad, jsou v posledních letech stále častější. Nitrooční operace odstraňují astigmatismus spolu s oční vadou. Na naší klinice tak tento problém řešíme například u pacientů s těžším astigmatismem nebo s astigmatismem, který je kombinován s jinou vadou refrakčního charakteru, dále u pacientů po 45. roku věku, jež trápí presbyopie nebo u pacientů postižených astigmatismem a šedým zákalem. Při nitroočních operacích je původní oční čočka nahrazena novou, torickou umělou oční čočkou, která je vyrobena tak, že napraví dioptrickou vadu i astigmatismus a zajistí, aby obraz vytvářený na sítnici byl jasný a ostrý. Toto řešení astigmatismu je pak trvalé.

Astigmatismus lze dnes úspěšně a bezpečně odstranit také pomocí laserových zákroků. Principem všech laserových metod na odstranění dioptrií je změna zakřivení oční rohovky. Optický systém oka je ve výsledku upraven tak, aby byl na sítnici schopen zobrazovat pozorované předměty co nejpřesněji. Tímto typem operace je možné odstranit nejen astigmatismus, ale i krátkozrakost, dalekozrakost.

 

Laserová operace NeoLASIK HD

 

Metoda NeoSMILE Pro a NeoLASIK HD

Vhodným řešením jsou laserové zákroky NeoSMILE ProNeoLASIK HD, při kterých laserový paprsek jemně a přesně upraví tvar rohovky. Paprsky pak rovnoměrně dopadají na sítnici a obraz je ostrý, jako u normálního oka. Tyto operace patří k nejpopulárnějším metodám, jsou prováděny pomocí femtosekundového laseru, kterým je oko operováno bez použití jakýchkoliv ostrých nástrojů a zcela bezbolestně.

„Během zákroku separuje precizní laser pod povrchem oční rohovky přebytečnou tkáň, která způsobuje neostré vidění, a tu pak chirurg z rohovky vyjme pomocí speciální pinzety. Tento zákrok je opravdu rychlý, takže se pacient opravdu nemusí ničeho bát,“ popisuje primářka brněnské oční kliniky NeoVize, MUDr. Šárka Skorkovská.

Cena zákrokuLaserová operace NeoLASIK HD

Cenu zákroku najdete v našem ceníku. Přesné informace ohledně ceny se dozvíte po absolvování vyšetření. Zákrok si také můžete vzít na bezúročné splátky.

 

Reference pacientů

„Děkuji NeoVizi za nové oči. Nejlepší pocit je se ráno vzbudit a ostře vidět. Nový zrak mi ulehčí nejen běžný život, ale taky mi pomůže ve sportu. Konečně nebudu muset lovit kontaktní čočky po zemi ani na tréninku, ani na zápase. Těším se, že konečně uvidím moje soupeřky a věřím, že se moje úsilí, které vkládám do tréninků díky operaci očí ještě zdvojnásobí,“ uvedla Veronika Rodová, MMA zápasnice.

„Samotná operace pak byla bezbolestná a hotová v řádu několika minut. Samotného mě překvapilo, že již následující den jsem mohl dělat většinu činností běžného dne. Žádné problémy s řezáním či pálením očí mě nepotkaly. Na základě své zkušenosti mohu kliniku NeoVize s klidem doporučit všem, kteří váhají, kterou z klinik využít. V NeoVizi pracuje tým opravdových profesionálů, kterým se nemusíte bát svěřit i jednu z nejcennějších věcí co máte – svůj zrak,“ napsal Martin, absolvent ESF a vášnivý cestovatel.

Zvažujete operaci očí? Objednejte se a domluvte si vhodný termín na vstupní vyšetření s našimi koordinátorkami.

 

Průvodce laserovou operací očí ke stažení zdarma

Nechte si ZDARMA na váš e-mail zaslat návodného průvodce laserovou operací očí od Neovize. Zadejte váš email níže nebo stahujte přes web www.laserovaoperace.cz

 

Časté dotazy

  • Jaké jsou příznaky astigmatismu?
    Pacient s astigmatismem, tedy s nepravidelně zakřivenou rohovkou, vidí realitu značně zkreslenou. Například svítící bod má v jeho vnímání úplně jiný tvar, než ve skutečnosti. Může být prodloužen, širší, šikmý nebo třeba vypadat jako hvězda. Neřešený astigmatismus nejenže znepříjemňuje pohled na svět, ale způsobuje také časté bolesti hlavy, zvýšenou únavu a u dětí může vést k tupozrakosti.
  • Jaké jsou příčiny vzniku astigmatismu?
    Astigmatismus je vrozená dioptrická vada. Příčinou této refrakční vady je většinou nepravidelné zakřivení rohovky nebo vada oční čočky. Nízký astigmatismus (neboli cylindrické dioptrie) má většina lidí, ale jeho vliv na kvalitu vidění je zanedbatelný. Vyšší astigmatismus však může deformovat vidění a je třeba ho korigovat vhodnými brýlovými čočkami či oční operací.
  • Je možné astigmatismus operačně odstranit?
    Díky využití moderní techniky je možné astigmatismus odstranit oční operací. Může se jednat o laserový či nitrooční zákrok s implantací torické čočky.

 

banner