Chci se objednat

Vetchozrakost (presbyopie) - špatné vidění na čtení

I když jste brýle dosud nenosili, kolem 45. roku věku si je určitě pořídíte. V tomto věku se totiž vlivem stárnutí začíná zhoršovat schopnost zaostřit na blízko.

Presbyopii se také říká vetchozrakost, jedná se o sníženou schopnost vidět ostře na blízké vzdálenosti. Zhoršené vidění způsobují změny v oku, ke kterým dochází s přibývajícím věkem. U mladých lidí je oční čočka dostatečně pružná a bez problémů akomoduje, takže snadno zaostřuje na jakoukoli vzdálenost. S přibývajícím věkem se ale pružnost oční čočky zhoršuje a zaostřit na krátké vzdálenosti je obtížnější. To pak způsobuje špatné vidění na blízko a na čtecí vzdálenost.

 

Změny způsobené presbyopií se zpravidla objevují kolem 45. roku věku, je to však zcela individuální. Kdy se vetchozrakost objeví, mohou ovlivnit dioptrické vady – máte-li krátkozrakost, presbyopie se u vás objeví později, máte-li dalekozrakost, zpravidla se presbyopie objeví dříve. Ale vyhnout se vetchozrakosti nelze. Presbyopii diagnostikuje a změří oční lékař během běžného očního vyšetření; kolem 40. roku bývá + 0,5 D, v 50 letech asi +1,5 D a kolem šedesátky od +2,5 do +3,5 D. V této době se také vývoj presbyopie většinou zastaví a dále se nezvyšuje.

 

Průvodce léčbou presbyopie zdarma

Nechte si ZDARMA na váš e-mail zaslat návodného průvodce laserovou operací očí od Neovize. Zadejte váš email níže nebo stahujte přes web www.lecbapresbyopie.cz. 

 Jak se presbyopie (vetchozrakost) projevuje?

Tato oční vada znamená rozmazané vidění na blízko, na čtení, na psaní apod. Při rané presbyopii stačí zpravidla při čtení text držet dál od těla (natáhnout ruce) a najít vzdálenost, ve které je text ostrý. Jakmile se presbyopie vlivem stárnutí rozvine, zhorší se vidění i na střední vzdálenosti, objeví se potíže s viděním na PC i na vzdálenější předměty. Někteří lidé popisují také astenopické obtíže, jako je například únava, bolest očí a hlavy apod.

Presbyopie a možnosti řešení

Lidé postižení vetchozrakostí korigují vadu nejčastěji brýlemi nebo kontaktními čočkami. Vzhledem k tomu, že se často současně zhorší i vidění na střední vzdálenosti a na dálku, je nutné pořídit si brýle nebo čočky, která zajistí vidění na různé vzdálenosti. Nezbytné jsou proto i několikery brýle s různými skly, které lidé střídají podle potřeby. Ideálním řešením jsou v takovém případě brýle s multifokálními skly, které kombinují čočky s různou optickou mohutností umožňující ostré vidění na všechny vzdálenosti. Vhodné jsou také multifokální kontaktní čočky, je však třeba zvykat si na ně již od raných stádií vetchozrakosti.

Presbyopie

Presbyopii však nemusíte jen korigovat, můžete ji i trvale vyřešit nitrooční operací PRELEX. Operace je vhodná k odstranění jakéhokoli stupně presbyopie, operovat se můžete nechat jak v počátku při ranné presbyopii, tak i později při rozvinuté presbyopii, zkrátka, kdykoli vás vetchozrakost začne omezovat a znepříjemňovat život.

Při operaci je původní lidská oční čočka, která již nedokáže dostatečně zaostřit a zajistit ostrý obraz, z oka vyjmuta a nahrazena umělou multifokální nitrooční čočkou. Ta díky svým vlastnostem zajistí ostré vidění na všechny vzdálenosti, po operaci tedy můžete natrvalo odložit brýle.

PRELEX je bezbolestná a velmi rychlá metoda – probíhá jen několik minut. Její další výhodou mimo jiné je, že pacienty s implantovanou umělou čočkou v budoucnu nepostihne šedý zákal a také riziko vzniku záchvatovitého zeleného zákalu je mnohem nižší. Doporučujeme ho pacientům, kteří jsou postiženi velkým počtem dioptrií s geneticky daným rizikem vzniku šedého a zeleného zákalu.

 

Vhodnou léčbu pro vás můžeme navrhnout až po důkladném vstupním vyšetření. OBJEDNEJTE SE! MÁTE DOTAZ? ZEPTEJTE SE NÁS!

banner