Objednejte se Zeptejte se

Vetchozrakost (presbyopie) - špatné vidění na čtení

Vetchozrakost (presbyopie) je oční vada, která způsobuje špatné vidění na čtení. I když jste brýle dosud nenosili, kolem 45. roku věku si je určitě pořídíte. V tomto věku se totiž vlivem stárnutí začíná zhoršovat schopnost zaostřit na blízko.

Po překročení 45. roku života začne lidské oko ztrácet schopnost akomodovat (zaostřovat) do blízka. Nastupuje presbyopie neboli vetchozrakost. Nejčastěji se projeví tím, že malá písmenka v textu jsou rozmazaná, ale lze je přečíst, pokud text od očí oddálíte. Postupem času se však brýle na čtení stanou nepostradatelnými.

Změny způsobené presbyopií mohou být ale zcela individuální a často ji také dokáží ovlivnit oční vady – máte-li krátkozrakost, presbyopie se u vás objeví později, máte-li dalekozrakost, zpravidla se presbyopie objeví dříve. Vyhnout se vetchozrakosti ale nelze.

„Vetchozrakost je jevem přirozeného stárnutí, může se objevit již po čtyřicátém roce věku, ale její nástup závisí na předchozím stavu zraku. Projevuje se zejména rozmazáváním textu, což ale mizí, pokud noviny nebo knihu oddálíte od obličeje. Pak se již bez brýlí na čtení neobejdete, případně je třeba řešit brýle na dálku a silnější do blízka na čtení,“ vysvětluje primářka brněnské oční kliniky NeoVize Brno, Šárka Skorkovská.

Presbyopie a možnosti řešení

Lidé postižení vetchozrakostí korigují vadu nejčastěji brýlemi nebo kontaktními čočkami. PresbyopieVzhledem k tomu, že se často současně zhorší i vidění na střední vzdálenosti a na dálku, je nutné pořídit si brýle nebo čočky, která zajistí vidění na různé vzdálenosti. Nezbytné jsou proto i několikery brýle s různými skly, které lidé střídají podle potřeby. Ideálním řešením jsou v takovém případě brýle s multifokálními skly, které kombinují čočky s různou optickou mohutností umožňující ostré vidění na všechny vzdálenosti. Vhodné jsou také multifokální kontaktní čočky, je však třeba zvykat si na ně již od raných stádií vetchozrakosti.

Rozloučit se s multifokálními brýlemi je možné, a to díky bezbolestné metodě PRELEX.

 

Metoda PRELEX a průběh operace

PRELEX je bezbolestná a velmi rychlá metoda – probíhá jen několik minut. Její další výhodou mimo jiné je, že pacienty s implantovanou umělou čočkou v budoucnu nepostihne šedý zákal a také riziko vzniku záchvatovitého zeleného zákalu je mnohem nižší. Doporučujeme ho pacientům, kteří jsou postiženi velkým počtem dioptrií s geneticky daným rizikem vzniku šedého a zeleného zákalu.

Při operaci je původní lidská oční čočka, která již nedokáže dostatečně zaostřit a zajistit ostrý obraz, z oka vyjmuta a nahrazena umělou multifokální nitrooční čočkou. Ta díky svým vlastnostem zajistí ostré vidění na všechny vzdálenosti, po operaci tedy můžete natrvalo odložit brýle.

Metoda PRELEX

„Konečně jsem se jednou pro vždy zbavil dioptrických brýlí a kontaktních čoček. Musím říct, že ten pocit je k nezaplacení – vidím i to, co jsem do teď neviděl. Moc děkuji, jak zákrok, tak i celkový přístup v NeoVizi byl opravdu na jedničku,“ napsal náš spokojený pacient Jakub.

Cena zákroku

Cenu zákroku najdete v našem ceníku. Přesné informace ohledně ceny se dozvíte po absolvování vyšetření. Zákrok PRELEX si můžete vzít také na bezúročné splátky.

Zvažujete operaci očí? Objednejte se a domluvte si vhodný termín na vstupní vyšetření s našimi koordinátorkami.

Průvodce léčbou presbyopie zdarma

Nechte si ZDARMA na váš e-mail zaslat návodného průvodce laserovou operací očí od Neovize. Zadejte váš email níže nebo stahujte přes web www.lecbapresbyopie.cz

 

Časté dotazy

 • Je možné odstranit brýle na čtení?
  Ano, nejvhodnějším řešením pro odstranění brýlí na četní je metoda PRELEX, při které je do oka implantována trifokální čočka. Ta zlepšuje vidění na čtení, na počítač i do dálky.
 • Kolik stojí odstranění brýlí na čtení?
  Cena zákroku PRELEX závisí na typu implantovaných nitroočních čoček. S výběrem nejvhodnější čočky vám samozřejmě poradí lékař na základě výsledků precizního předoperačního vyšetření vašich očí. Ceny zákroku PRELEX naleznete u nás na webu.
 • Jak dlouho trvá rekonvalescence?
  Už druhý den po zákroku PRELEX může pacient bezproblémově fungovat a užívat si radosti běžného života. Operace nevyžaduje neschopenku či dovolenou. Další doporučení týkající se aktivního pohybu a jiných denních aktivit vám sdělí ošetřující lékař.
 • Odstraní mi brýle na čtení laserová operace?
  Pokud vás po čtyřicítce trápí presbyopie, neboli vetchozrakost, a nemůžete zaostřit na čtení, laserová operace není řešením této oční vady. Pomoci vám však může PRELEX, tedy nitrooční operace s implantací trifokální čočky, která zlepšuje vidění na čtení, na počítač i do dálky.

 

banner