Objednejte se Zeptejte se

Vstupní vyšetření před operací šedého zákalu

Abychom uměli pro vás navrhnout to nejlepší řešení, musíme do detailů poznat vaše oči. A k tomu nám poslouží výsledky podrobného vstupního vyšetření.

Před operací šedého zákalu podstoupíte na naší klinice podrobné vstupní vyšetření. Není třeba se ničeho obávat, protože vstupní vyšetření je zcela bezbolestné. Avšak upozorňujeme, že po vstupním vyšetření nemůžete řídit automobil.

A jak to přesně probíhá?

  • Vaše vstupní vyšetření před operací šedého zákalu začíná tzv. anamnézou. Naše zdravotní sestra se vás bude podrobně dotazovat a zjišťovat všechny oční vady v rodině, veškerá vaše onemocnění a to nejen oční - např. zda netrpíte cukrovkou, vysokým tlakem, alergiemi apod., dále jaké užíváte léky.
  • Dále sestra vyzkouší vaše vidění s brýlemi i bez brýlí.
  • Na autorefraktometru vám změří dioptrie, následně provede bezkontaktní měření nitroočního tlaku. To je velmi důležité v každém věku, protože pokud je zvýšený, může znamenat nebezpečí glaukomu (zeleno zákalu).
  • Vstupní vyšetření dále pokračuje biometrickým vyšetřením na IOL Masteru, kde proměříme vaše oko a výsledky tohoto měření jsou vstupní parametry pro výpočet nové umělé nitrooční čočky, která vám bude při operaci šedého zákalu do oka implantována. 
  • V případě, že šedý zákal je již v pokročilém stavu a některé hodnoty kvůli příliš zkalené čočce nelze změřit, používáme ultrazvukové vyšetření oka. Popřípadě vyšetření na pentacamu, který měří přední segment oka (přední komora, zakřivení rohovky a další).
  • Další velmi důležité vyšetření, a to zadního segmentu (části) oka, se provádí po tzv. rozkapání očí. Sestra vám nakape do očí kapky, které rozšíří zorničku. Následně provede sestra foto sítnice na fundus kameře. V tomto kroku vstupního vyšetření odhalíme všechna případná skrytá krvácení či poškození sítnice, i zákeřnou chorobu VPMD (věkem podmíněnou makulární degeneraci), tedy závažné onemocnění sítnice.
  • Své vstupní vyšetření zakončíte vyšetřením a konzultací u odborného očního lékaře, který provede podrobné vyšetření zadního segmentu oka. Právě s lékařem budete probírat a vybírat nejvhodnější variantu léčby vašeho šedého zákalu.

Moderní oční medicína má při léčbě šedého zákalu velmi široké možnosti, a proto vám můžeme nabídnout nejen odstranění šedého zákalu, ale také výrazné zkvalitnění vašeho vidění - zbavení se závislosti na brýlích, odstraněním dioptrií či astigmatismu. Zeptejte se na vstupním vyšetření svého lékaře, nebo nás přímo kontaktujte.

 

Co s sebou na vstupní vyšetření:

  • seznam léků, které užíváte,
  • brýle, které nosíte,
  • žádanku na vyšetření a operaci šedého zákazu - pokud ji máte, vyčteme z ní důležité informace. Pokud ji nemáte, zvládneme to i bez ní.