Objednejte se Zeptejte se

Operace šedého zákalu

Úplně nový pohled na svět Po operaci šedého zákalu uvidíte jako zamlada.

Ačkoli zjištění, že vás postihl šedý zákal, může být nepříjemné, není důvod k obavám. Moderní medicína umí šedý zákal vyřešit velmi snadno – několikaminutovou operací, po níž uvidíte možná lépe než zamlada.

Základní zákrok je plně hrazený pojišťovnou a pokud se rozhodnete maximálně využít všech možností, můžete se kromě zákalu zbavit i dioptrií či astigmatismu. Objednejte se k nám na vyšetření a zeptejte se našich odborníků sami.

 

 

Jak vám operace šedého zákalu zlepší život? Velmi!

 • již druhý den uvidíte lépe
 • udržíte si samostatnost a nezávislost na pomoci druhých do vysokého věku
 • zlepší se vaše tělesná kondice,
 • budete jistější při pohybu
 • díky lepšímu zraku se vyhnete úrazům
 • budete zase žít podle svého
 • sníží se u vás riziko vzniku stařecké demence, vysokého tlaku, cukrovky a mnoha dalších onemocnění
 • budete lépe spát

 

Operace v NeoVizi je...

 • rychlá
 • šetrná
 • bezbolestná
 • profesionální
 • s využitím nejmodernějších medicínských postupů, metod i materiálů
 • s implantací nejkvalitnějších nitroočních čoček (od renomovaných výrobců z USA a Německa)
 • s úsměvem a vřelým přístupem personálu

 

Operace šedého zákalu vám skutečně přinese nový pohled na svět, takže se pak můžete bez omezení věnovat svým koníčkům, sportovat, pracovat na zahradě, cestovat, plnit si sny a užívat si, luštit křížovky, sudoku, modelařit, háčkovat i vyšívat, sportovat, dívat se na televizi, vybarvovat mandaly, číst si nebo donekonečna číst pohádky vnoučatům...

Jak vnímala operaci šedého zákalu pacientka p. Studecká? Podívejte se na video. Operaci podstoupila na klinice DuoVize, která se k 1.1.2021 přejmenovala na NeoVizi.

Jaké jsou přesné příčiny šedého zákalu jasné není, vždy je dáváno do souvislosti s přirozeným stárnutím. Mohou jej ovlivnit i další faktory, například některá onemocnění, opakované záněty nebo úrazy oka, nezdravý životní styl, hlavně kouření, drogy a špatná životospráva. Určitý vliv má i UV záření, některé léky, vyšší dioptrické vady a také dědičnost. Šedému zákalu zatím nelze nijak zabránit, ovlivnit lze jedině jeho předčasný vznik. Předcházet nemoci lze zdravým životním stylem, vyváženým jídelníčkem s dostatkem vitaminu A a E, důležitá je také ochrana před UV zářením, tedy používání slunečních brýlí. Toto oční onemocnění nebolí, přesto je velmi nepříjemné, způsobuje rozostřené vidění, odlišné vnímání barev, zkreslený obraz...

 

Způsob léčby šedého zákaluOční klinika NeoVize

Šedý zákal se nedá vyléčit žádnými léky ani zlepšit nošením brýlí. Jedinou účinnou metodou je jednoduchá operace, kdy je zakalená oční čočka z oka odstraněna a nahrazena umělou nitrooční čočkou. Ta zůstává v oku po celý zbytek života, nevyžaduje žádnou údržbu ani výměnu.

Při všech nitroočních operacích používáme na našich klinikách v Praze a Brně mikroskop s navigačním systémem Callisto. Tento systém umí chirurgovi promítnout přímo do okuláru operačního mikroskopu navigační linie. Díky tomu může nitrooční čočku do oka vložit s dokonalou přesností a korigovat tak dioptrie či astigmatismus s maximální efektivitou. Díky navigačnímu systému Callisto je možné naplánovat operaci doslova na míru každému pacientovi.

Léčbu šedého zákalu není vhodné nijak odkládat, přestože jsou počáteční obtíže sotva znatelné, lékaři doporučují přistoupit k operaci co nejdříve. U „staršího“ zákalu totiž bývá oční čočka víc postižená, je tvrdší a hůř se odstraňuje, naopak u „čerstvého“ zákalu je operace šetrnější a rychlejší.

 

Typy očních čoček

NeoVize používá pouze kvalitní nitrooční čočkyPo operaci šedého zákalu zůstává umělá oční čočka v oku natrvalo až do konce života. Vidění po operaci proto významně ovlivňuje nejen práce operatéra, ale také kvalita a typ nitrooční čočky. V rámci zdravotního pojištění je hrazena monofokální nitrooční čočka, která řeší vidění na jednu vzdálenost - záleží tedy, čemu dáte přednost: zda vidění na dálku nebo na blízko. Na opačnou vzdálenost pak budete muset nosit brýle.

V rámci prémiové léčby šedého zákalu můžete získat speciální oční čočky a brýle natrvalo odložit. Zvolit můžete bifokální oční čočky, které zajistí ostré vidění na blízko i do dálky, čočky trifokální umožňují lepší vidění na blízko, do dálky i na střední vzdálenost. A pokud je pro vás důležité dokonalé vidění za šera - třeba na večerní řízení nebo na sledování televize, je vhodná asférická čočka.

V NeoVizi při operaci šedého zákalu implantujeme pouze vysoce kvalitní nitrooční čočky od výrobců Alcon (USA) a Zeiss (Německo). U nás máte jistotu, že nedostanete levné a nekvalitní čočky.

I když zvolíte operaci šedého zákalu bez doplatku, tedy zákrok plně hrazený zdravotní pojišťovnou, implantujeme vám monofokální nitrooční čočku Alcon AcrySof Natural* se žlutým filtrem chránícím sítnici.

A pokud zvolíte prémiové řešení s implantací asférické, bifokální či trifokální nitrooční čočky, budete mít jistotu, že u nás dostanete vysokou kvalitu za nejvýhodnější cenu.

  

Vyšetření před operací šedého zákalu

Základem operace šedého zákalu je podrobné vyšetření obou očí (každého oka zvlášť). Je bezbolestné a spočívá ve vyšetření dioptrických vad, nitroočního tlaku, vyšetření očního pozadí; jeho součástí bývá i speciální měření a vyšetření na některém z přístrojů, která jsou důležitá pro stanovení přesných parametrů a výběr ideální umělé nitrooční čočky. Součástí vyšetření je konzultace s lékařem – vysvětlí vám, jak operace probíhá i jaká umělá nitrooční čočka je pro vás vhodná. Typ umělé čočky se sice odvíjí od výsledků vyšetření a zjištěných parametrů, nicméně s lékařem můžete prodiskutovat i možnosti prémiových čoček, které vyřeší astigmatismus či vaši dioptrickou vadu. Zeptejte se na vše, co vás zajímá.

Kromě anamnézy budeme zjišťovat aktuální stav očí, dioptrické vady, nitrooční tlak, po rozkapání očí vás čeká vyšetření očního pozadí a absolvujete také biometrické měření, abychom zjistili přesné parametry pro výběr vhodné umělé čočky. Mnohdy je nutné i ultrazvukové vyšetření oka, případně vyšetření na některém z dalších speciálních přístrojů, pomocí kterých stanovíme přesné parametry oka. Během vyšetření bude každé oko vyšetřeno zvlášť. 

 

Na vyšetření si přineste: Podrobné předoperační vyšetření v NeoVizi

 • občanský průkaz,
 • kartičku zdravotní pojišťovny,
 • brýle, které nosíte,
 • seznam léků, které užíváte,
 • doporučení k operaci od vašeho očního lékaře - pokud ho máte, vyčteme z něj důležité informace (pokud doporučení od lékaře nemáte, zvládneme to i bez něj).

 

Před operací šedého zákalu

Tak jako u jiných operací je důležité, abyste se cítili dobře, nebyli nachlazení a neměli opar. Ráno před operací nepoužívejte mastný krém na obličej a nepoužívejte oční líčidla. S sebou si vezměte čisté domácí oblečení, do kterého se před zákrokem převléknete.

Na kliniku se dostavte včas, po celou dobu se vám budou věnovat sestřičky. V rámci předoperační přípravy vám do operovaného oka nakapou speciální kapky, které zajistí bezbolestnost zákroku. Těsně před operací se vás ujme operující lékař, který vám vše vysvětlí a odvede vás na operační sál.

 

Operace šedého zákalu

Operace šedého zákalu patří mezi nejčastější a nejbezpečnější chirurgické zákroky. Operace probíhá ambulantně s využitím nejmodernějších přístrojů a netrvá déle než 20 minut. Samozřejmostí je bezbolestnost, používá se místní znecitlivění oka kapkami, takže celková anestezie není nutná.

Po celou dobu operace budete pohodlně ležet na operačním lůžku, předem získáte přesné instrukce, kam se dívat, které světýlko sledovat a co dělat. Během operace se stále řiďte pokyny lékaře.

Oční víčka budou ve správné poloze přidržována speciálním fixátorem, který brání mrknutí. Takže obavy, že mrkáním zhoršíte průběh operace, nejsou na místě. Stačí, když budete uvolněně ležet, držet plyšáka, kterého vám dají sestry, dívat se dopředu a řídit se pokyny zdravotníků.

„Při zákroku se nejprve z oka odstraní vaše přirozená, ale zakalená, oční čočka – lékař na povrchu oka vytvoří malý řez a zkalenou oční čočku pomocí speciálního přístroje (ultrazvukového fakoemulzifikátoru) rozdrtí a odsaje,“ uvádí oční mikrochirurg Lubomír Továrek. Aby jemné oční struktury byly chráněny před poškozením, je do oka ihned aplikován speciální gel. Na naší klinice obdržíte gel zcela zdarma a bez doplatků.

Po odstranění zkalené čočky se do pouzdra, které po odsátí čočky v oku zůstalo, zavádí čočka umělá. Je velmi tenká a pružná, lékař ji před vložením do oka nejprve stočí a do oka ji vloží stejným operačním otvorem, kterým původní čočku odstraňoval. Uvnitř oka se pak čočka rozvine. Díky opravdu malým rozměrům operační rány se oko velmi rychle, snadno a samo zacelí. Po operaci je oko přelepeno náplastí. Na klinice si ještě chvilku odpočinete a nejlépe v doprovodu jiné osoby můžete z kliniky odejít.

Pokud šedý zákal postihl obě vaše oči, nejprve podstoupíte operaci jednoho oka, druhé oko většinou operujeme s odstupem 7 dnů.

Kompletní průběh operace šedého zákalu najdete popsaný v článku zde. 

Zákrok v NeoVizi trvá jen pár minut

 

Laserová operace šedého zákalu

Na našich klinikách NeoVize můžete kromě klasické operace šedého zákalu podstoupit také nadstandardní, maximálně bezpečnou a šetrnou operaci šedého zákalu laserem. Při laserové operaci šedého zákalu se nepoužívá skalpel ani jiné ostré nástroje, ale zákrok provádí femtosekundový laser LenSx.

Celá operace je řízena počítačem. Chirurg každý krok plánuje pomocí integrovaného očního tomografu (OCT), a tak je operace velmi přesná a do detailu přizpůsobena na míru pacientova oka. Laser navíc umí vyřešit nejen šedý zákal, ale dokáže také pomocí řezů v rohovce zkorigovat astigmatismus. Po laserové operaci je návrat vidění rychlejší. Operace šedého zákalu femtosekundovým laserem LenSx není hrazena ze zdravotního pojištění, laserovou operaci si musí pacient hradit sám.

 

Po operaci šedého zákalu

Po operaci je vhodné odpočívat, večer můžete sledovat televizi nebo třeba jít na procházku. Náplast si z oka neodstraňujte dříve než druhý den ráno, do operovaného oka aplikujte oční kapky, které usnadňují hojení, a dodržujte doporučení lékaře. Do oka si nesahejte, nijak ho nemněte a chraňte ho před úrazem. V případě silných bolestí okamžitě kontaktujte lékaře. A nezapomínejte na předepsané kontroly.

Počítejte s tím, že vidění nebude hned stoprocentní, během několika dnů se ale vše zlepší a asi do měsíce se vidění stabilizuje. Také se může stát, že oko bude určitou dobu citlivé na světlo a pobyt na slunci vám bude nepříjemný, v takovém případě noste tmavé brýle. Jinak ale sluneční brýle nejsou nutné.

 

Doporučení po operaci šedého zákalu

 • týden se vyhýbejte pobytu v zakouřeném a silně prašném prostředí
 • do práce se můžete vrátit několik dnů po operaci
 • 14 dnů nepoužívejte líčidla
 • 4 týdny nevstupujte do provozů s infekčním prostředím
 • 6 týdnů neprovádějte fyzicky náročnou práci
 • řízení se věnujte až po operaci druhého oka
 • 4 týdny se vyhýbejte koupání ve veřejných bazénech, lázních a přírodních koupalištích
 • dodržujte termíny kontrol.

Veškerá doporučení vám na klinice sdělí váš ošetřující lékař.

Podrobnosti pooperačního průběhu najdet v článku zde. 

Lokalita

Operaci šedého zákalu můžete podstoupit na Oční klinice NeoVize v Brně, Praze a v Českém Těšíně.

 

Průvodce operací šedého zákalu

Stáhněte si zdarma průvodce
v PDF formátu nebo do vaší mobilní čtečky

 

Petr Kocian, ředitel Oční kliniky NeoVize„Všichni naši pacienti dostávají výhradně nejkvalitnější nitrooční čočky. 98% pacientům implantujeme nitrooční čočky AcrySof®, které jsou vybaveny žlutým filtrem chránícím sítnici. Dále implantujeme kvalitní německé nitrooční čočky od výrobců jako je Carl Zeiss nebo švýcarský Staar Surgical. Jsme zásadně proti tomu, aby se na nitroočních čočkách šetřilo a pacienti dostávali druhořadé implantáty.“

Petr Kocian, generální ředitel NeoVize Group

 

Máte dotazy?

Zavolejte nám nebo nám napište. Naše odborně vyškolené koordinátroky rády zodpoví veškeré vaše dotazy.

Seznamte se také se zkušenostmi pacientů, kteří u nás již operaci šedého zákalu podstoupili.

 

Chcete se objednat?

Doporučení k operaci od očního lékaře není nutné. Pokud ho však máte, přineste ho s sebou.
U nás se nemusíte bát dlouhých čekacích lhůt. Operace provádíme v krátkých termínech. Objednejte se na konzultaci.

 

Časté dotazy

 • Je možné šedý zákal léčit?
  Jedinou možností, jak léčit šedý zákal, je operace. Zákrok je rychlý, bezbolestný a probíhá v lokání anestezii. Základní operace šedého zákalu je hrazena zdravotními pojišťovnami. Odstranění zákalu není vhodné odkládat. Čím dříve zákrok podstoupíte, tím je operace snazší.
 • Kolik stojí operace šedého zákalu?
  Základní operaci šedého zákalu hradí zdravotní pojišťovny. To platí i pro podrobné předoperační vyšetření, které je rovněž na pojišťovnu. Pokud zvolíte některé z prémiových řešení, například použití laseru místo skalpelu, počítejte s doplatkem.
 • Kdy je vhodné podstoupit operaci šedého zákalu?
  Operaci je vhodné podstoupit hned, jakmile vám šedý zákal začne zhoršovat vidění. Jednak je zbytečné trápit se se špatným zrakem a navíc operace přezrálého šedého zákalu je náročnější pro pacienta i pro chirurga. Odstranění šedého zákalu můžete podstoupit kdykoli během roku, klidně i v létě.
 • Jak dlouho trvá rekonvalescence?
  Už druhý den po operaci šedého zákalu může pacient bezproblémově fungovat a užívat si radosti běžného života. Není nutné brát si neschopenku či dovolenou. Další doporučení týkající se aktivního pohybu a jiných denních aktivit vám sdělí ošetřující lékař.

*Jedná se o zdravotnický prostředek. Pro úplné informace ohledně indikací, kontraindikací a varování si přečtěte návod k použití a další důležité informace uvedené na stránce ifu.alcon.com. 


banner