Chci se objednat

Operace šedého zákalu

Úplně nový pohled na svět Po operaci šedého zákalu uvidíte jako zamlada.

Ačkoli zjištění, že vás postihl šedý zákal, může být nepříjemné, není důvod k obavám. Moderní medicína umí šedý zákal vyřešit velmi snadno – několikaminutovou operací, po níž uvidíte možná lépe než  zamlada.

Základní zákrok je plně hrazený pojišťovnou a pokud se rozhodnete maximálně využít všech možností, můžete se kromě zákalu zbavit i dioptrií či astigmatismu. Objednejte se k nám na vyšetření a zeptejte se našich odborníků sami.

 

Jak vám operace šedého zákalu zlepší život? Velmi!

  • již druhý den vidíte lépe
  • udržíte si samostatnost a nezávislost na pomoci druhých do vysokého věku
  • zlepší se vaše tělesná kondice,
  • budete jistější při pohybu
  • díky lepšímu zraku se vyhnete úrazům
  • budete zase žít podle svého
  • sníží se u vás riziko vzniku stařecké demece, vysokého tlaku, cukrovky a mnoha dalších onemocnění
  • budete lépe spát

Operace v NeoVizi je...

  • rychlá
  • šetrná
  • bezbolestná
  • profesionální
  • s využitím nejmodernějších medicínských postupů, metod i materiálů
  • s úsměvem

 

Operace šedého zákalu vám skutečně přinese nový pohled na svět, takže se pak můžete bez omezení věnovat svým koníčkům, sportovat, pracovat na zahradě, cestovat, plnit si sny a užívat si, luštit křížovky, háčkovat i vyšívat, dívat se na televizi, vybarvovat mandaly a donekonečna číst pohádky vnoučatům...

Šedý zákal (katarakta) je oční onemocnění, které se objevuje zejména ve vyšším věku. Projevuje se zhoršeným viděním, citlivostí na ostré světlo, zkresleným obrazem, odlišným vnímáním barev. Je to způsobeno vnitřními změnami oční čočky, která ztrácí průhlednost, což negativně ovlivňuje vidění. Šedý zákal se objevuje na jednom nebo obou očích, může se rozvíjet měsíce i roky a přestože nebolí, je to velmi nepříjemné onemocnění, které značně zhoršuje kvalitu života. Neléčený zákal může vést až ke slepotě.

Jaké jsou přesné příčiny šedého zákalu jasné není, vždy je dáváno do souvislosti s přirozeným stárnutím. Mohou jej ovlivnit i další faktory, například některá onemocnění, opakované záněty nebo úrazy oka, nezdravý životní styl, hlavně kouření, drogy a špatná životospráva. Určitý vliv má i UV záření, některé léky, vyšší dioptrické vady a také dědičnost. Šedému zákalu zatím nelze nijak zabránit, ovlivnit lze jedině jeho předčasný vznik. Předcházet nemoci lze zdravým životním stylem, vyváženým jídelníčkem s dostatkem vitaminu A a E, důležitá je také ochrana před UV zářením, tedy používání slunečních brýlí.

 

Způsob léčby šedého zákaluOční klinika NeoVize

Šedý zákal se nedá vyléčit žádnými léky ani zlepšit nošením brýlí. Jedinou účinnou metodou je jednoduchá operace, kdy je zakalená oční čočka z oka odstraněna a nahrazena umělou nitrooční čočkou. Ta zůstává v oku po celý zbytek života, nevyžaduje žádnou údržbu ani výměnu.

Léčbu šedého zákalu není vhodné nijak odkládat, přestože jsou počáteční obtíže sotva znatelné, lékaři doporučují přistoupit k operaci co nejdříve. U „staršího“ zákalu totiž bývá oční čočka víc postižená, je tvrdší a hůř se odstraňuje, naopak u „čerstvého“ zákalu je operace šetrnější a rychlejší.

 

Typy očních čoček

Po operaci šedého zákalu zůstává umělá oční čočka v oku natrvalo až do konce života. Vidění po operaci proto významně ovlivňuje nejen práce operatéra, ale také kvalita a typ nitrooční čočky. V rámci zdravotního pojištění je hrazena monofokální nitrooční čočka, která řeší vidění na jednu vzdálenost - záleží tedy, čemu dáte přednost: zda vidění na dálku nebo na blízko. Na opačnou vzdálenost pak budete muset nosit brýle.

V rámci prémiové léčby šedého zákalu můžete získat speciální oční čočky a brýle natrvalo odložit. Zvolit můžete bifokální oční čočky, které zajistí ostré vidění na blízko i do dálky, čočky trifokální umožňují lepší vidění na blízko, do dálky i na střední vzdálenost. A pokud je pro vás důležité dokonalé vidění za šera, je vhodná asférická čočka.

 

Operace šedého zákalu – předoperační vyšetření

Podrobná diagnostika je na naší klinice nezbytným základem operace, vyšetření trvá asi 90 minut a je bezbolestné.

Kromě anamnézy budeme zjišťovat aktuální stav očí, dioptrické vady, nitrooční tlak, po rozkapání očí vás čeká vyšetření očního pozadí a absolvujete také biometrické měření, abychom zjistili přesné parametry pro výběr vhodné umělé čočky. Mnohdy je nutné i ultrazvukové vyšetření oka, případně vyšetření na některém z dalších speciálních přístrojů, pomocí kterých stanovíme přesné parametry oka. Během vyšetření bude každé oko vyšetřeno zvlášť.

Na závěr vyšetření vám lékař vysvětlí průběh operace a doporučí vám vhodnou umělou nitrooční čočku. Pokud zvažujete některou z prémiových čoček, které vyřeší dioptrickou vadu nebo astigmatismus, zeptejte se lékaře na všechny možnosti. Typ nitrooční čočky se určuje na základě vyšetření, které jste absolvovali, ale důležité jsou také vaše potřeby a přání. Lékař vám vše vysvětlí, podrobně proberete, jaká čočka by pro vás byla nejvhodnější.

Kromě podrobného očního vyšetření musíte absolvovat také interní předoperační vyšetření (nejčastěji u svého praktického lékaře), které v den operace nesmí být starší 14 dnů.

Na vyšetření si přineste občanský průkaz, kartičku zdravotní pojišťovny, brýle, které nosíte, a vhodný je také seznam léků, které užíváte. Doporučení od očního lékaře není potřeba.

 

Před operací šedého zákalu

Tak jako u jiných operací je důležité, abyste se cítili dobře, nebyli nachlazení a neměli opar. Ráno před operací nepoužívejte mastný krém na obličej a nepoužívejte oční líčidla. S sebou si vezměte čisté domácí oblečení, do kterého se před zákrokem převléknete.

Na kliniku se dostavte včas, po celou dobu se vám budou věnovat sestřičky. V rámci předoperační přípravy vám do operovaného oka nakapou speciální kapky, které zajistí bezbolestnost zákroku. Těsně před operací se vás ujme operující lékař, který vám vše vysvětlí a odvede vás na operační sál.

 

Operace šedého zákalu

Operace šedého zákalu patří mezi nejčastější a nejbezpečnější chirurgické zákroky. Operace probíhá ambulantně s využitím nejmodernějších přístrojů a netrvá déle než 20 minut. Samozřejmostí je bezbolestnost, používá se místní znecitlivění oka kapkami, takže celková anestezie není nutná.

Po celou dobu operace budete pohodlně ležet na operačním lůžku, předem získáte přesné instrukce, kam se dívat, které světýlko sledovat a co dělat. Během operace se stále řiďte pokyny lékaře.

Oční víčka budou ve správné poloze přidržována speciálním fixátorem, který brání mrknutí. Takže obavy, že mrkáním zhoršíte průběh operace, nejsou na místě. Stačí, když budete uvolněně ležet, držet plyšáka, kterého vám dají sestry, dívat se dopředu a řídit se pokyny zdravotníků

Během operace je nejprve z oka odstraněna zkalená oční čočka, proto lékař při zákroku vytvoří malý řez a pomocí speciálního přístroje – ultrazvukového fakoemulzifikátoru – zkalenou oční čočku rozdrtí a z oka odsaje. Aby jemné oční struktury byly chráněny před poškozením, je do oka ihned aplikován speciální gel. Na naší klinice obdržíte gel zcela zdarma a bez doplatků.

Po odstranění zkalené čočky se do pouzdra, které po odsátí čočky v oku zůstalo, zavádí čočka umělá. Je velmi tenká a pružná, lékař ji před vložením do oka nejprve stočí a do oka ji vloží stejným operačním otvorem, kterým původní čočku odstraňoval. Uvnitř oka se pak čočka rozvine. Díky opravdu malým rozměrům operační rány se oko velmi rychle, snadno a samo zacelí. Po operaci je oko přelepeno náplastí. Na klinice si ještě chvilku odpočinete a nejlépe v doprovodu jiné osoby můžete z kliniky odejít.

Pokud šedý zákal postihl obě vaše oči, nejprve podstoupíte operaci jednoho oka, druhé oko většinou operujeme s odstupem 7 dnů.

Zákrok v NeoVizi trvá jen pár minut

 

Laserová operace šedého zákalu

Na naší klinice můžete kromě klasické operace šedého zákalu podstoupit také nadstandardní, maximálně bezpečnou a šetrnou operaci šedého zákalu laserem. Při laserové operaci šedého zákalu se nepoužívá skalpel ani jiné ostré nástroje, ale zákrok provádí femtosekundový laser LenSx.

Celá operace je řízena počítačem. Chirurg každý krok plánuje pomocí integrovaného očního tomografu (OCT), a tak je operace velmi přesná a do detailu přizpůsobena na míru pacientova oka. Laser navíc umí vyřešit nejen šedý zákal, ale dokáže také pomocí řezů v rohovce zkorigovat astigmatismus. Po laserové operaci je návrat vidění rychlejší. Operace šedého zákalu femtosekundovým laserem LenSx není hrazena ze zdravotního pojištění, laserovou operaci si musí pacient hradit sám.

 

Po operaci šedého zákalu

Po operaci je vhodné odpočívat, večer můžete sledovat televizi nebo třeba jít na procházku. Náplast si z oka neodstraňujte dříve než druhý den ráno, do operovaného oka aplikujte oční kapky, které usnadňují hojení, a dodržujte doporučení lékaře. Do oka si nesahejte, nijak ho nemněte a chraňte ho před úrazem. V případě silných bolestí okamžitě kontaktujte lékaře. A nezapomínejte na předepsané kontroly.

Počítejte s tím, že vidění nebude hned stoprocentní, během několika dnů se ale vše zlepší a asi do měsíce se vidění stabilizuje. Také se může stát, že oko bude určitou dobu citlivé na světlo a pobyt na slunci vám bude nepříjemný, v takovém případě noste tmavé brýle. Jinak ale sluneční brýle nejsou nutné.

 

Doporučení po operaci šedého zákalu

  • týden se vyhýbejte pobytu v zakouřeném a silně prašném prostředí
  • do práce se můžete vrátit několik dnů po operaci
  • 14 dnů nepoužívejte líčidla
  • 4 týdny nevstupujte do provozů s infekčním prostředím
  • 6 týdnů neprovádějte fyzicky náročnou práci
  • řízení se věnujte až po operaci druhého oka
  • 4 týdny se vyhýbejte koupání ve veřejných bazénech, lázních a přírodních koupalištích
  • dodržujte termíny kontrol.

Veškerá doporučení vám na klinice sdělí váš ošetřující lékař.

 

Průvodce operací šedého zákalu ke stažení zdarma

Nechte si ZDARMA na váš e-mail zaslat návodného průvodce operací šedého zákalu od Neovize. Zadejte váš email nebo stahujte přes web www.operacesedehozakalu.cz.

 

Petr Kocian, ředitel Oční kliniky NeoVize
„Všichni naši pacienti dostávají výhradně nejkvalitnější nitrooční čočky. 98% 
pacientům implantujeme nitrooční čočky AcrySof®, které jsou vybaveny žlutým filtrem chránícím sítnici. Dále implantujeme kvalitní německé nitrooční čočky od výrobců jako je Carl Zeiss nebo švýcarský Staar Surgical. Jsme zásadně proti tomu, aby se na nitroočních čočkách šetřilo a pacienti dostávali druhořadé implantáty.“

Petr Kocian, ředitel Oční kliniky NeoVize

 

Máte dotazy?

Zavolejte nám nebo nám napište. Naše odborně vyškolené recepční vám rády vaše dotazy zodpoví.

Seznamte se také se zkušenostmi pacientů, kteří již operaci šedého zákalu u nás podstoupili.

 

Chcete se objednat?

Doporučení k operaci od očního lékaře není nutné. U nás se nemusíte bát dlouhých čekacích lhůt. Operace provádíme v krátkých termínech. Objednejte se na konzultaci. Anebo volejte na 517 070 700 nebo mobil 775 858 700.

 

 

Operaci šedého zákalu v Praze provádí naše sesterská klinika DuoVize.

banner

Diskuze k článku

Máte-li k článku nějaký dotaz nebo komentář, podělte se s námi. Budeme rádi za všechny vaše podněty. Příspěvek vytvoříte stisknutím tlačítka “Vložit příspěvek”.

Vložit příspěvek

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.

Mukin 29.04.2019 10:01

Je možné vyměnit nitrooční čočky (5 let po operaci) za nové -trifokální. Netušil jsem, že existuje takový výběr a kolik bych u Vás musel zaplatit?_

Odpovědět

Oční klinika NeoVize 10.05.2019 09:46

Dobrý den,
k explantaci, tedy vyjmutí, čočky z oka se přistupuje jen ze závažných důvodů. Je nám velmi líto, že jste o této možnosti předtím něvěděl, ale naši lékaři vyjmutí čočky, která vám nepůsobí potíže nebo je jinak problematická, nedoporučují.
Vaše NeoVize


Vlastimila 24.07.2018 13:00

Je mně 78 let a dnešního dne jsem obdržela od paní doktorky žádanku na provedení operace šedého zákalu. Mám pojišťovnu 211 a chtěla bych vědět, zda za tuto operaci budu muset platit. Děkuji

Odpovědět

Smišula 21.04.2017 09:58

Před 8lety mě byl zkušenou oční lékařkou diagnostikován šedý zákal se slovy na to jste mladá (45 let)následné kontroly po roce po té řečeno,že se to nezhoršuje -bez kontrol s tím ,že mě to donutí dojít samotnou až nebudu vidět...
Nyní jsem se objednala do Neovize (obavy v jakém stavu oči mám)
Po vyšetření mě bylo lékařem sděleno-a kdo vám to řekl ? Připadala jsem si hrozně !!
Chci tímto poděkovat veškerému personálu za profesionální přístup a péči která mi byla věnována a sdělení, že nález je minimální-což je velice pozitivní pro mě jako pacienta!
Na druhou stranu je mi z celé situace smutno.
Ještě jednou moc děkuji.H.D.

Odpovědět

Mgr. Lenka Tuzová, MBA 21.04.2017 10:20

Dobrý den, jsem moc ráda, že jsme Vám udělali takovou radost. Vyšetření na naší klinice jsou velmi podrobná a kvalitní právě proto, aby byly operace indikovány správně.
V případě jakýchkoli dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat.Vaše NeoVize


Hanzlova Zdenka 23.10.2016 12:57

Zdravím a přeji pěkný den.Byla jsem před 3tydny na operaci katarakty pravého oka a mám problém,oko mi pořád bliká.Teď už jsem si trochu zvyklá ale je to nepříjemné.Prosim přejde to nebo ne.Diky za odpověď.Hanzlova Zdenka

Odpovědět

Karel S. 03.05.2016 12:18

Dobrý den,

je tato operace riskantní pro osoby starší 80.let s vyšším krevním tlakem ? jaké procento osob v takto pokročilém věku jste operovali?

Odpovědět

MUDr. Zdeňka Mašková 03.05.2016 12:34

Dobrý den, operace šedého zákalu provádíme ambulantně a pouze v lokální anestezii – oko je znecitlivěno kapkami. Celý zákrok trvá přibližně 15 minut a není pro pacienta náročný.
Průměrný věk pacientů s šedým zákalem je asi 72 let, takže pacienty starší 80 let operujeme velmi často.
Zákrok u nás nedávno podstoupila i stoletá paní a byla moc spokojená.
Před zákrokem je nutné, aby Váš zdravotní stav a způsobilost k operaci posoudil Váš praktický lékař.
Vysoký krevní tlak ale není překážkou.


dáda 09.05.2019 19:32

Dobrý podvečer, ráda bych se zeptala na cenu čočky která umožní po operaci šedého zákalu vidění jak na dálku tak i na blízko.Moje 80ti letá máma je objednaná na operaci tzn na pojištovnu. děkuji


LADISLAV 29.03.2016 11:59

Je možná operace šedého zákalu i když je na oku zelený zákal.Děkuji

Odpovědět

MUDr. Jana Mikšovská 29.03.2016 12:08

Dobrý den, obecně je to možné. Vždy však záleží na stavu konkrétního pacienta. Proto je nutné nejprve podstoupit podrobné vyšetření na naší klinice, na základě kterého Vám poradíme, jak dále postupovat. Vyšetření šedého zákalu hradí zdravotní pojišťovny a objednat se můžete na čísle 775 858 700.


Jukyna 25.02.2016 13:45

Dobrý den, při operaci šedého zákalu se dá vložit speciální čočka, která odstraní dioptrie do dálky i na čtení. Je tento efekt trvalý? Znamená to, že už nikdy nebudu potřebovat brýle jak na čtení, tak do dálky? Děkuji za odpověd. L.E.

Odpovědět

MUDr. Jana Mikšovská 25.02.2016 15:32

Dobrý den,
multifokální nitrooční čočky, které se používají při operaci šedého zákalu, trvale odstraní jak dioptrie do dálky, tak dioptrie do blízka. Kalkulace nitroočních čoček se provádí podle lomivosti rohovky a délky oka. Tyto oční parametry se s věkem nemění, a proto je i dioptrický efekt multifokálních čoček po operaci stabilní.


papousek 09.01.2016 10:16

Chci se zeptat, operací - prelex lze řešit i situaci, kdy jedno oko je tupozraké?
Děkuji za odpověď. J.P.

Odpovědět

MUDr. Jana Mikšovská 09.01.2016 10:21

Dobrý den.
U tupozrakého oka je možné použít k odstranění refrakční vady multifokální nitrooční čočku a metodu PRELEX, pokud je tupozraké oko schopně určité funce na dálka a na blízko. Pokud oko vidí pouze největší písmena a na blízko nečte vůbec, je vhodné u tohoto oka použít k odstranění refrakční vady tzv. monofokální čočku, která odstraňuje dioptrie jen do dálky a multifokální čočku zvolit do oka druhého, netupozrakého.