JSME BEZPEČNÉ PRACOVIŠTĚ. Operujeme, vyšetřujeme. Jsme tu pro vás

Chci se objednat

Jaké jsou oční vady a onemocnění

Oční kliniky NeoVize poskytují komplexní péči pro vaše oči.

Dle statistik dokážeme pomoci 9 z 10 pacientů. Naší specializací je léčba refrakčních vad oka, léčba šedého zákalu, léčba zeleného zákalu, léčba onemocnění sítnice a sklivce a keratokonu.

Víte, co všechno spadá do pojmu refrakční vady oka? Tento pojem postihuje dioptrické vady oka, které způsobují zhoršené vidění. Obvykle se dají lépe či hůře korigovat brýlemi nebo kontaktními čočkami, účinným, trvalým řešením je pak chirurgická léčba.

Do této skupiny očních vad patří: krátkozrakost, dalekozrakost a astigmatismus. Krátkozrakost způsobuje špatné vidění do dálky. Patří k nejčastějším refrakčním vadám oka, většinou se objevuje už v dětském věku a může být více či méně závažná – od jednoduchých až po těžké a progresivní vady. Dalekozrakost představuje zhoršené vidění na krátké vzdálenosti, přičemž v nízkém věku se tato vada nemusí nijak projevit. Zrak se při pohledu na blízko zpravidla značně zhorší okolo čtyřicítky. Také astigmatismus ovlivňuje kvalitu vidění, je příčinou snížené ostrosti vidění a zhoršeného vnímaní detailů, a to jak při pohledu na blízko, tak i do dálky. Často se objevuje současně s jinou oční vadou, nejčastěji s dalekozrakostí a krátkozrakostí.

Na naší klinice se také věnujeme léčbě šedého zákalu (katarakta). Jedná se o oční onemocnění způsobené stárnutím, proto se s ním nejčastěji potýkají lidé po 65. roku věku, ale objevuje se i později. Při kataraktě dochází k trvalému zakalení oční čočky, které se v průběhu měsíců či let zhoršuje. Vidění je pak nejasné, zamlžené a neostré. Jediným řešením je operace, při které je zakalená oční čočka nahrazena čočkou umělou.

Zelený zákal (glaukom) patří k závažným a velmi zákeřným onemocněním, neboť ho zpočátku neprovází žádné příznaky a přitom může způsobit trvalé poškození zraku i slepotu. Glaukom postihuje zrakový nerv, proto je včasné zjištění nemoci pro zachování zraku velmi důležité. Na naší klinice používáme k diagnostice optickou koherenční tomografii (OCT). Na základě výsledků vyšetření mohou lékaři co nejlépe stanovit vhodnou léčbu.

Onemocnění sítnice je celá řada, jedná se o zánětlivá onemocnění, genetické postižení i různé změny na sítnici, které vznikají v souvislosti s vysokým krevním tlakem, cukrovkou, oběhovými poruchami nebo v důsledku poranění. Vzhledem k tomu, že je sítnice základním orgánem zraku, je její zdraví pro bezproblémové vidění velmi důležité. Zaměřujeme se také na poruchy sklivce, což je tkáň uvnitř oka, která vyplňuje prostor mezi čočkou a sítnicí, neboť i ty ovlivňují kvalitu vidění, stejně jako léčíme keratokonus, což je onemocnění, při kterém se zeslabuje a vyklenuje rohovka, takže se vidění postupně zhoršuje. Léčba se zaměřuje nejen na korekci vidění, ale i na zastavení vývoje onemocnění.

Vhodnou léčbu jakékoli oční vady pro vás můžeme navrhnout až po důkladném vstupním vyšetření.

banner

Diskuze k článku

Máte-li k článku nějaký dotaz nebo komentář, podělte se s námi. Budeme rádi za všechny vaše podněty. Příspěvek vytvoříte stisknutím tlačítka “Vložit příspěvek”.

Vložit příspěvek

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.

oftalmolog 20.09.2015 23:22

Princip metody se mi jeví jako téměř dokonalý,
pokud to bude femtosekundový LASER zvládat může jít o průlomovou metodu.
Ovšem pořád jsou tu všudypřítomné viry, vzácnější degenerativní choroby a nevyzpytatelná imunita jedince ....
Přeji nové metodě i Vám jen samé spokojené lidičky.

Odpovědět