Chci se objednat

Kdy začnete hůř vidět

Přestože v současnosti dobře vidíte, preventivní oční prohlídky nepodceňujte. Problémy se zrakem se mohou objevit kdykoli a nemusíte o nich zatím vůbec vědět.

Zrak ovlivňuje celá řada faktorů, na zhoršeném vidění se mohou podílet celková onemocnění jako je například cukrovka nebo roztroušená skleróza, ale i oční choroby a poranění očí při úrazu; určitý vliv má také dědičnost. Zhoršení zraku často souvisí i se stárnutím. Po čtyřicítce většinou každého postihne vetchozrakost, s přibývajícím věkem se častěji objevuje šedý zákal, glaukom, makulární degenerace a jiná oční onemocnění.

Zhoršení refrakčních očních vad 

Zrak se vám může zhoršit nejen vlivem různých onemocnění, ale také kdykoli v průběhu života v souvislosti s vývojem vaší oční vady. Například myopie (krátkozrakost), jejíž vývoj se většinou po 20. roku života zastaví, se může s přibývajícím věkem zhoršit. K zhoršení stavu přispívají i vaše zvyklosti a styl života – každodenní práce na počítači, dívání se na televizi, studium i časté čtení. Také další oční vada – dalekozrakost – se může ve vyšším věku zhoršovat. U mladých lidí se zpravidla nijak neprojevuje a mnohdy o své vadě ani nevědí. S přibývajícím věkem však oční čočka již není schopna tak dobře akomodovat, a to se projeví jako neostré vidění na blízko a později i na dálku. Většina lidí neví ani o své další oční vadě – astigmatismu, často je diagnostikován až v souvislosti s úrazem oka, očním onemocněním či operacemi.

Vidění se zhoršuje také přirozeně – po 40. roku věku se u většiny lidí objevuje vetchozrakost (presbyopie), špatné vidění na běžnou čtecí vzdálenost. Okolo šedesátky se však vada většinou ustálí a dále se nemění. Dioptrické oční vady se ale nemusí projevit jen rozostřeným viděním a nepohodou při pohledu do dálky či na blízko, pociťovat můžete také tzv. astenopické potíže – pálení očí, bolest hlavy, větší únavu apod. Oční problémy a různá onemocnění mnohdy vyžadují rychlé zahájení léčby, proto astenopické obtíže ani problémy se zrakem nepodceňujte. Máte-li jakoukoli dioptrickou vadu, navštěvujte očního lékaře dle doporučení a po čtyřicítce choďte na preventivní prohlídky jednou za jeden až dva roky.

Vyšší věk a zrakové obtíže

Po 60. roce života patří k nejčastějším očním onemocněním šedý zákal (katarakta). Při tomto onemocnění dochází k zakalení oční čočky. Na začátku nemusí vidění nijak ovlivňovat, ani nebolí a nijak oko nedráždí. Postupně se ale zakalení čočky zvětšuje a objevuje se zamlžené vidění, citlivost na oslnění, zkreslení pozorovaného obrazu, změny ve vnímání barev apod. Pravou příčinu onemocnění neznáme, souvisí ale se stárnutím – jedná se o přirozený proces stárnutí oka. Jeho riziko zvyšuje kouření, vyšší dioptrické vady, úrazy oka i nadměrné působení infračerveného a ultrafialového záření a některá metabolická a celková onemocnění.

K dalším onemocněním, která se projevují ve vyšším věku, patří zelený zákal (glaukom). Je to poměrně zákeřné onemocnění poškozující zrakový nerv. Jeho riziko tkví v tom, že se zpočátku  nijak neprojevuje, a pokud je zjištěn až v pokročilém stádiu, může být zrakový nerv již natolik poškozen, že změny nelze napravit a postižení zraku je trvalé. Proto také lékaři kladou velký důraz na pravidelné preventivní prohlídky, glaukom může totiž včas zjistit jen lékař a včasnou léčbou lze nenapravitelnému poškození zraku předejít.

Co dělat pro zlepšení zraku

Pokud je příčinou špatného zraku dioptrická vada, lze ji korigovat brýlemi nebo kontaktními čočkami, které předepíše oční lékař na základě celkového očního vyšetření. Pro korekci refrakčních vad se používají plusové nebo mínusové čočky, jež zajistí, aby se světelné paprsky lomily, jak mají – dopadají pak přímo na sítnici a vidění je ostré. Ani brýle ani kontaktní čočky ale  nemusí být pro řadu lidí pohodlné, jejich nošení je může obtěžovat, nebo v případě dané oční vady nemusí být vhodným řešením.

Naštěstí dnes existují i další možnosti – vhodným řešením dioptrických vad (jako je dalekozrakost, krátkozrakost či astigmatismus) jsou také laserové a chirurgické operace. K moderním osvědčeným laserovým zákrokům patří operace femtosekundovým laserem. Na naší klinice dává většina pacientů přednost metoděNeoLASIK HD, která je považována za vysoce bezpečnou nejdokonalejší laserovou metodu odstraňující dioptrické vady. Novinkou je převratná metoda NeoSMILE 3D Smile, která spojuje to nejlepší z dosud používaných laserových postupů. Je to ideální metoda pro střední a vyšší krátkozrakost, a to i v kombinaci s astigmatismem.

Pokud nelze refrakční vadu pomocí laserové operace vyřešit nebo v případě, kdy je pacient starší 45 let, je vhodným řešením nitrooční operace, kdy je původní nevyhovující oční čočka nahrazena čočkou umělou. Zákrok se provádí ambulantně, je šetrný a nebolestivý a zajistí bezproblémové vidění.

Umělá nitrooční čočka se také implantuje pacientům se šedým zákalem. Umělá čočka zůstává v oku natrvalo, zpravidla umožňuje ostré vidění do dálky, na blízko musí pacient i nadále nosit brýle. Pokud však pacient zvolí multifokální nitrooční čočku, po operaci už brýle nepotřebuje – čočky umožňují ostré vidění do dálky i na blízko.

Pro řadu očních onemocnění, zejména pak v případě glaukomu (zelený zákal) je velmi důležité zjistit nemoc včas. Nezbytná je proto včasná diagnostika. Naši lékaři vyšetřují oči pomocí optické koherenční tomografie, neboť tak získají detailní a přesné údaje o stavu oka, sítnici i zrakovém nervu a na základě podrobného vyšetření pak mohou doporučit tu nejlepší léčbu. 

Jak o zrak co nejlépe pečovat?

Brýle, kontaktní čočky ani jakákoli operace pro dobrý zrak nestačí. Základem je zdravá životospráva bohatá na vitaminy a minerální látky, dostatečný spánek a určitě také ochrana před UV zářením. Pamatujte na to, že oči značně namáhá také současný styl života, stres i práce na počítači, časté sledování TV atp. Proto v průběhu dne dopřejte očím krátký odpočinek, dělejte v práci přestávky, zadívejte se občas do dálky, větrejte a ve volném čase si dopřejte pobyt na čerstvém vzduchu.

Tipy pro lepší zrakovou pohodu

 • noste sluneční brýle, zajistíte tak očím ochranu před UV zářením
 • při práci a při sportu nezapomínejte na ochranné brýle 
 • během dlouhé náročné práce dělejte přestávky
 • pracujete-li na počítači, dopřejte očím během dne odpočinek a krátké procvičení (zakoulejte očima, zamrkejte, zavřete oči, podívejte se na vzdálený předmět)
 • snažte se co nejvíc pobývat na denním světle a čerstvém vzduchu
 • do svého jídelníčku zařaďte dostatek ovoce a zeleniny
 • používejte brýle s korekcí odpovídající vaší dioptrické vadě
 • své oční obtíže nepřehlížejte, raději včas navštivte očního lékaře
 • jako uživatel kontaktních očních čoček dbejte na pravidla pro jejich bezpečné nošení
 • pravidelně navštěvujte očního lékaře zejména při celkových onemocněních (cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak)
 • nezanedbávejte preventivní oční prohlídky – oční onemocnění se může objevit kdykoli v průběhu života

 

banner