Objednejte se Zeptejte se

Kdy začnete hůř vidět

Přestože si v dospělosti na kvalitu vidění nijak neztěžujete, neznamená to, že vás některá z očních vad nepostihne. Zrak se vám může zhoršit kdykoli...

Příčiny zhoršení zraku mohou být různé – genetické faktory, oční i celková onemocnění (cukrovka, roztroušená skleróza), poškození zraku úrazem a nejčastěji přibývající věk. Ve vyšším věku totiž mnohem více hrozí riziko vzniku šedého a zeleného zákalu, makulární degenerace a jiných očních problémů, po 40. roku věku se zcela jistě nevyhnete presbyopii (vetchozrakosti).

Zhoršení dioptrické oční vady

Ke zhoršení zraku však může dojít také přirozeným vývojem vaší oční vady. Například krátkozrakost se objevuje zpravidla v dětství, v dospělosti se sice ustálí a dále se nerozvíjí, někdy se však s přibývajícím věkem může zrak zhoršit a krátkozrakost narůstat. Ke zhoršení vady kdykoli v průběhu života může přispět i váš životní styl – sledování televize, práce na počítači, časté čtení nebo náročnější studium.

Zhoršení zraku ve středním a vyšším věku vás může postihnout i v případě dalekozrakosti. V mládí většina lidí o tom, že špatně vidí na blízko, vůbec neví. Vlivem stárnutí však dochází ke zhoršení akomodačních schopností oka, čočka již sama nedokáže vadu vyrovnávat, což pocítíte jako zhoršenou zrakovou ostrost. A to nejen při pohledu na běžnou čtecí vzdálenost, ale i na dálku. Další častou vadou je astigmatismus. Ani o něm nemusíte vědět, mnohdy je vada odhalena až v dospělosti ve spojení s operacemi, poškozením rohovky úrazem nebo v souvislosti s očními chorobami.

S přibývajícím věkem se zcela jistě setkáte s presbyopií – po čtyřicítce se přirozeně zhoršuje zrak při pohledu na běžnou čtecí vzdálenost. Postupem času se zrak zhoršuje, mohou se přidat potíže s pohledem na střední i delší vzdálenost, kolem 60. roku věku se však vada většinou ustálí.

Refrakční oční vady zpravidla objevíte sami, neboť zhoršené vidění začne výrazně ovlivňovat kvalitu vidění a pohodu při pohledu na blízko či do dálky. Průvodními příznaky zhoršujícího se zraku mohou být také tzv. astenopické potíže, jako jsou bolesti a pálení očí, bolesti hlavy, únava apod. V každém případě vadu jednoduše odhalí oční lékař při běžné oční prohlídce. Vzhledem k tomu, že zrak patří k nejdůležitějším smyslům člověka, je zbytečné nechat si zhoršenou kvalitou zraku znepříjemňovat život. Proto v případě zmiňovaných potíží vyhledejte očního lékaře a nechte si zrak přeměřit. Po 40. roku věku pak nezanedbávejte preventivní oční prohlídky. Jen tak můžete odhalit jak refrakční vadu, tak i závažnější oční problémy.

Zhoršené vidění ve vyšším věku

K častým očním onemocněním projevujícím se ve vyšším věku patří šedý a zelený zákal. S kataraktou (šedý zákal) se po 75. roce života potýká více než 75 % populace, velmi často se však objevuje už o deset let dříve. Projevuje se zakalením a sníženou průhledností oční čočky. Zpočátku onemocnění nemusí být patrné, neustále se ale vyvíjí a vidění je časem výrazně zhoršené a zkreslené. Pravá příčina vzniku nemoci není známa, vznik katarakty může být ovlivněn geneticky, některými nemocemi i nezdravým životním stylem. Riziko vzniku zvyšuje zejména kouření, drogy, špatná výživa i nadměrné působení infračerveného a ultrafialového záření.

Ve vyšším věku je časté také další onemocnění – glaukom (zelený zákal). Projevuje se bohužel až v rozvinutém stádiu, zpočátku nepůsobí žádné potíže, proto je považován za zrádné a nebezpečné onemocnění. Poškozuje totiž zrakový nerv a čím později se nemoc odhalí, tím více může být zrak postižen. A to natrvalo, neboť poškození zrakového nervu nelze nijak napravit, pouze lze zastavit další průběh nemoci. Jako příčina zeleného zákalu se uvádí vysoký nitrooční tlak, ale vyšší riziko vzniku katarakty hrozí např. nemocným starším 65 let a těm, u nichž se glaukom už v rodině vyskytuje. U glaukomu je velmi důležitá včasná diagnostika, která umožní nejvhodnější léčbu a zabrání dalšímu zhoršení zraku.

Jak dosáhnout zlepšení zraku

V případě zhoršení zraku z důvodu refrakční vady je náprava jednoduchá – stačí dioptrické brýle nebo kontaktní čočky. Při návštěvě oční ordinace vás lékař vyšetří, očí přeměří a doporučí vhodnou korekci. Při dalekozrakosti se pro zlepšení oční vady používají tzv. plusové čočky (spojky), u krátkozrakosti korekci řeší rozptylná (minusová) brýlová skla. Správnou úpravou vady je zajištěn dopad světelných paprsků přímo na sítnici, a tak dochází ke zlepšení zraku a vidění je ostré. Stejným způsobem upravují zrak kontaktní čočky. Brýle i čočky mohou však člověka omezovat, nebo nemusí být pro každého a každou oční vadu ideální.

Refrakční vady lze naštěstí řešit i pomocí laserových nebo chirurgických zákroků. Laserové operace jsou vhodným řešením dalekozrakosti, krátkozrakosti a astigmatismu. Na našich klinikách v Praze a v Brně patří k velmi žádaným zákrokům moderní způsob léčby femtosekundovým laserem, a to bez použití jakýchkoli ostrých nebo řezných nástrojů. 96 % našich pacientů upřednostňuje metodu NeoLASIK HD, nejdokonalejší metodu odstranění dioptrických vad laserem, která je navíc vysoce bezpečná a bezbolestná. Novou metodou je NeoSMILE Pro, která kombinuje to nejlepší z dosavadních laserových postupů. Je ideální metodou pro fyzicky aktivní jedince se stabilní dioptrickou vadou (alespoň dva roky se vada nemění) a s vyššími minusovými dioptriemi (od –3 do –10) nebo s astigmatismem. V případě, že dioptrickou vadu nelze laserovou operací úspěšně korigovat nebo u pacientů ve středním nebo vyšším věku (nad 45 let) doporučujeme nitrooční operace, kdy je původní oční čočka odstraněna a do oka je implantována umělá nitrooční čočka – vidění je pak trvale ostré a jasné.

V současné době lze léčit také šedý i zelený zákal. Šedý zákal se řeší operativně, během zákroku je z oka odstraněna zakalená oční čočka a je nahrazena novou umělou nitrooční čočkou. Operace probíhá ambulantně, je nebolestivá a šetrná. Umělá čočka dokonale nahrazuje původní oční čočku a pokud pacient zvolí vhodný typ nitrooční čočky, může i natrvalo odložit brýle. Speciální léčbu vyžaduje zelený zákal, díky ní lze rozvoj nemoci zastavit, nelze však napravit poškození zrakového nervu, ke kterému již došlo. Včasná diagnostika je proto pro zachování zraku to nejdůležitější. Na našich klinikách v Praze, Brně a v Českém Těšíne provádíme detailní vyšetření, tzv. optickou koherenční tomografii, při které jsou sítnice a zrakový nerv vyšetřeny laserovým paprskem. Lékaři tak získají velmi přesné a velmi podrobné informace o stavu sítnice a všech struktur oka, které umožní stanovit nejhodnější léčebný postup.

Péče o zrak a tipy pro zlepšení zraku

Pro dobré vidění jsou vhodné nejen optické pomůcky, laserové nebo nitrooční operace, ale také prevence a správná péče o zrak. Samozřejmostí je zdravá výživa, která poskytuje očím a mozku dostatek výživných látek, zejména vitaminů a minerálů, potřebných k udržení zrakových funkcí. Nezapomínejte na kvalitní spánek a na nezbytnou ochranu očí před UV zářením. Při nedostatečné ochraně očí může dojít ke vzniku zánětu spojivek, poškození rohovky, ale také k závažnějším poškozením, která se mohou projevit až s odstupem času. UV záření také přispívá ke vzniku některých očních chorob, jako je například zelený zákal. Oči značně zatěžuje také současný životní styl, pracovní tempo a stres, časté sledování televize, práce na počítači apod. Snažte se proto ulevovat očím přestávkami, střídejte pohled na blízko s pohledem do dálky, občas si více zamrkejte (při sledování TV nebo při práci na počítači mrkáme jen velmi málo), často větrejte a do svého programu zařaďte i procházky na čerstvém vzduchu.

Tipy pro zlepšení a udržení zrakové pohody:

  • chraňte oči před UV zářením, v létě i v zimě na horách,
  • myslete na ochranu očí při práci a při sportu,
  • oči nepřetěžujte, během práce dělejte pauzy,
  • při dlouhé práci na počítači občas zavřete oči, několikrát za sebou zamrkejte, zakoulejte očima, zadívejte se do dálky,
  • dopřejte očím co nejvíce přirozeného denního světla,
  • dávejte přednost vyvážené stravě s dostatkem zeleniny a ovoce,
  • noste dioptrické brýle se správnou korekcí,
  • žádné oční potíže nepodceňujte, raději co nejdříve navštivte očního lékaře,
  • při nošení kontaktních čoček dodržujte správnou hygienu a délku nošení čoček,
  • v případě celkových onemocnění (cukrovka, obezita, vysoký krevní tlak) navštěvujte pravidelně i očního lékaře,
  • docházejte na pravidelné preventivní oční prohlídky.
banner