Preventivní vyšetření zraku

Zrak patří k nejdůležitějším lidským smyslům, jeho poškození či ztráta dokáží život otočit o sto osmdesát stupňů. Přestože pro zdravé oči v mnoha případech stačí jen docházet na preventivní prohlídky, téměř polovina lidí je podceňuje a pravidelné vyšetření očí zanedbává.

Stejně jako docházíte na prevenci k praktickému nebo zubnímu lékaři, si do diáře naplánujte i návštěvu oční ordinace. A to i když máte pocit, že vidíte dobře. Můžete tak předejít nejen různým zrakovým problémům a trvalému poškození zraku, ale stav očí může upozornit i na celkové zdravotní potíže – vyšší krevní tlak, cukrovku, neurologická onemocnění atd.

Po 40. roku věku by měl preventivní prohlídku u očního absolvovat skutečně každý, a to minimálně každé dva roky. Lidé starší 60 let by pak k očnímu měli preventivně chodit každý rok.

Jednak se zrak s přibývajícím věkem přirozeně zhoršuje – klesá schopnost zrakové akomodace a zaostřování většinou na kratší vzdálenost (presbyopie) a také se zvyšuje riziko různých onemocnění očí. K nejčastějším patří šedý a zelený zákal a některá onemocnění sítnice a sklivce.

 


Diskuze k článku

Máte-li k článku nějaký dotaz nebo komentář, podělte se s námi. Budeme rádi za všechny vaše podněty. Příspěvek vytvoříte stisknutím tlačítka “Vložit příspěvek”.

Vložit příspěvek

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.Buďte první, kdo komentuje tento článek.