Objednejte se Zeptejte se

Léčba presbyopie: zbavte se brýlí na čtení

Je vám více než 45 a musíte text, který chcete přečíst, oddalovat od očí? Nikdy jste nemuseli nosit brýle a najednou je na čtení potřebujete? Pak vás trápí presbyopie.

Po překročení 45. roku života začne lidské oko ztrácet schopnost akomodovat (zaostřovat) do blízka. Nastupuje presbyopie neboli vetchozrakost. Nejčastěji se projeví tím, že malá písmenka v textu jsou rozmazaná, ale lze je přečíst, pokud text od očí oddálíte. Postupem času se však brýle na čtení stanou nepostradatelnými.

Nejčastěji využívaná metoda PRELEX je velice bezpečná. Její velkou výhodou je, že není omezena počtem dioptrií. Během zákroku Vám oční mikrochirurg vymění původní lidskou čočku za čočku umělou. Tato čočka se nazývá trifokálníí a poskytne vám vysoce kvalitní vidění na všechny tři ohniskové vzdálenosti - od vidění na blízko, přes střední vzdálenost až po vidění na dálku. Už se tak nebudete muset bát, že nastoupíte do špatné tramvaje, protože špatně přečtete její číslo, v restauraci si bez problému přečtete jídelní lístek, aniž byste lovili brýle v kabelce či po kapsách, při sportu nebudete řešit, kam s brýlemi, a na autobusové zastávce vás už nebudou strašit rozmazané jízdní řády.

Léčba presbyopie

Vidění na blízko lze korigovat brýlemi či kontaktními čočkami. Brýle je však nutné neustále nasazovat a sundávat, kontaktní čočky zase vyžadují striktní dodržování hygienických pravidel. Ideálním a zcela bezpečným řešením je proto zákrok PRELEX, při němž se vymění původní přirozená čočka za umělou trifokální nitrooční čočku nebo EDoF čočku Vivity*, která je natrvalo naimplantována do oka. Při zákroku PRELEX lze odstranit jakýkoli počet dioptrií a zbavit se tak závislosti na brýlích.

Na klinikách NeoVize používáme výhradně nitrooční čočky renomovaných výrobců. Výsledek operace je totiž výrazně závislý nejen na kvalitní práci operatéra, ale také na kvalitě použité nitrooční čočky.

Při zákroku PRELEX nejčastěji implantujeme trifokální nitrooční čočky PanOptix*, (vyráběné americkou firmou Alcon) či AT LISA Tri** (vyráběné německou firmou Zeiss), které jsou pro použití schváleny Evropskou unií i kontrolním úřadem pro potraviny a léky Spojených států (FDA).

Nejnovější metodou léčby presbyopie je použití fakické implantovatelné kolamerové čočky (ICL) EVO Viva*** vyráběné v USA firmou Staar Surgical. Tato čočka slouží pro obnovení vidění na blízko, střed i dálku u pacientů s krátkozrakostí. První čočka EVO Viva v ČR byla implantována právě u nás v NeoVizi v květnu 2023.

„Presbyopie omezuje naše pacienty ve všech oblastech života. V NeoVizi používáme na odstraňování brýlí na čtení a do dálky nejmodernější světové postupy: implantaci trifokálních nitroočních čoček od špičkových výrobců Alcon a Zeiss. Pacient také může zvolit operaci bez skalpelu, asistovanou laserem LenSx," říká Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno.

 Výhody operace presbyopie v NeoVizi

  • trvalé řešení vetchozrakosti i dalších celoživotních očních vad
  • rychlá a bezbolestná ambulantní operace
  • implantujeme pouze vysoce kvalitní čočky světově uznávaných výrobců Alcon a Zeiss
  • špičkovému lékařskému týmu asistují nejmodernější technologie
  • konec nepohodlnému střídání brýlí
  • život bez omezení

První krok: předoperační vyšetření Precizní předoperační vyšetření v NeoVizi

Zda je pro vaše oči zákrok PRELEX vhodný, vyhodnotí na základě podrobného vyšetření naši zkušení lékaři. Na předoperační vyšetření si rezervujte 2 až 3 hodiny. Počítejte také s tím, že při vyšetření je nutné oči tzv. rozkapat pomocí speciálních kapek, které rozšíří zornice a uvolní akomodační svaly, aby bylo možné oko důkladně vyšetřit a změřit reálný počet dioptrií.

Operaci PRELEX můžete absolvovat v nejbližších dnech po vyšetření, ideálně ale do tří měsíců od vyšetření, aby údaje o vašich očích získané během vyšetření byly pro zákrok ještě aktuální.

V den operace

Na kliniku přijďte včas, ráno nepoužívejte mastné krémy na obličej, nepoužívejte žádná líčidla. S sebou si vezměte čisté domácí oblečení, do kterého se na klinice převléknete.

Pokud máte opar, objevilo se u vás nachlazení, nebo zvýšená teplota, operaci je potřeba odložit. V takovém případě co nejdříve kontaktujte kliniku a dohodněte si náhradní termín zákroku.

Průběh operace

Nitrooční operace PRELEX v NeoViziPřed operací vám oko znecitlivíme kapkami, takže nebudete cítit žádnou bolest. Oční víčka vám přidrží speciální rozvěrač - nemusíte se tedy bát, že během zákroku budete mrkat. Na dobu operace vám půjčíme našeho sálového plyšáka, který bezpečně zaměstná vaše nervózní ruce. Můžete ho pevně stisknout.

Oční mikrochirurg jemně odstraní vaši přirozenou oční čočku a na její místo implantuje umělou trifokální čočku. To vše skrz 2,2 mm mikrořez.

Operační ránu není třeba zašívat, řez je skutečně velmi malý, takže se vodotěsně sám uzavře. Po zákroku vám sestra oko přelepí náplastí. Po krátkém odpočinku můžete v doprovodu odejít domů. Operaci druhého oka provádíme obvykle v odstupu 3 až 7 dnů.

 U implantace ICL EVO Viva vkládá chirurg fakickou čočku do prostoru mezi zornici a vlastní lidskou čočku, která se neodstraňuje.

Po operaci

Po zákroku si dopřejte klidový režim. Zůstaňte doma a odpočívejte. Program přizpůsobte svým pocitům. Pokud nemáte žádné obtíže, klidně se večer dívejte na televizi nebo běžte na procházku. Operované oko nechejte do druhého dne zalepené. Ráno si můžete náplast sami sundat. Následně si začnete kapat oční kapky, které od nás po zákroku dostanete.

Rekonvalescence je velmi individuální, v prvních týdnech může zraková ostrost různě kolísat. Nicméně všechny denní aktivity a kancelářské činnosti budete nejspíš schopni bez problémů vykonávat už během třetího dne po operaci. Oči ale chraňte před zraněním, několik dní se vyhýbejte zakouřeným a prašným prostorám.

Laser místo skalpelu Femtosekundový laser LenSx v NeoVizi

Laserem asistovaná operace je v NeoVizi dostupná na klinikách v Praze a Brně.  Brněnská NeoVize je jediná na Moravě, která laserovou operaci PRELEX prováděnou femtosekundovým laserem LenSx, při níž se nepoužívá žádný skalpel, nabízí. Operace je řízena počítačem a do detailu přizpůsobena na míru pacientovu oku. Laserový paprsek umožňuje velmi přesné a šetrné provedení potřebných řezů. Využití laserové metody zaručuje vyšší přesnost a tím i rychlejší rekonvalescenci.

 

Kolik zákrok stojí?

Cenu zákroku najdete v našem aktuálním ceníku.
Nezapomeňte, že i zákrok PRELEX nabízíme na bezúročné splátky.

Zkušenosti našich pacientů

Radek Pivoňka, podnikatel:
"Ve čtyřiceti jsem začal potřebovat brýle na čtení, o sedm let později se přidaly brýle na počítač a ve třiapadesáti jsem už měl brýle čtvery. Operace PRELEX pro mě byla logickým řešením mých potíží," popisuje své rozhodování úspěšný a vzdělaný muž. Kliniku NeoVize si vybral nejen díky dostupnosti špičkových technologií, ale také kvůli odbornosti a vynikající úrovní péče.

Jan Kalousek, hudebník a politik:
Před operací viděl špatně do dálky a měl velké obtíže se čtením. Zase je schopen vidět ostře své fanoušky i drobné noty, a to vše bez brýlí.

A spousta dalších...

Lokalita

Operaci PRELEX můžete podstoupit na Oční klinice NeoVize v Brně, v Praze a v Českém Těšíně. 

Operaci s využitím ICL EVO Viva můžete podstoupit v NeoVizi v Praze, Brně a také na Slovensku v Bratislavě a Popradu.

Zvažujete operaci? Objednejte se na vstupní vyšetření a domluvte si vstupní prohlídku.

*Jedná se o zdravotnický prostředek. Pro úplné informace ohledně indikací, kontraindikací a varování si přečtěte návod k použití a další důležité informace uvedené na stránce ifu.alcon.com.

**Jedná se o zdravotnický prostředek. Pro úplné informace ohledně indikací, kontraindikací a varování si přečtěte návod k použití a další důležité informace uvedené na stránce zeiss.com.

*** Jedná se o zdravotnický prostředek. Pro úplné informace ohledně indikací, kontraindikací a varování si přečtěte návod k použití a další důležité informace uvedené na stránce staar.com.

Průvodce zákrokem léčba presbyopie
ke stažení zdarma

Stáhněte si zdarma průvodce
v PDF formátu nebo do vaší mobilní čtečky

 


banner