Chci se objednat

Šedý zákal

Co je to šedý zákal

Šedý zákal – toto sousloví slyšel již určitě každý z nás. Šedý zákal se projevuje snížením kvality vidění – vnímaný obraz nám doslova začne překrývat šedý závoj, který postupně může tmavnout a postižený tak může přestat i vidět.

V každém případě se jedná o přirozený proces stárnutí našeho oka, přesněji naší čočky. Čočka se začne zakalovat a tak propouští stále méně světla na sítnice, kde je vytvářen obraz.

Nejčastěji se objevuje po 65 věku života, ale může se také objevit až v osmdesáti. Udává se ale, že po 75. roce života je tímto onemocněním postiženo více než 75% populace.

 

Co vznik šedého zákalu uspíší a naopak?

Pravou příčinu vzniku šedého zákalu dosud nikdo neobjasnil. Je však jisté, že například cukrovka nebo vyšší refrakční (dioptrické) vady jeho vznik uspíší. Stejný vliv má také užívaní některých léků – kortikoidy, cytostatika apod., dlouhodobé užívání některých očních kapek, různé úrazy oka. Také silné záření, ať již rentgenové nebo ozařování při léčení rakoviny má na rozvoj šedého zákalu negativní vliv.

A v neposlední řadě je nezdravý životní styl – hlavně kouření, drogy, špatná výživa.

Právě poslední zmíněné můžeme aktivně ovlivnit a tím také přispět k oddálení vzniku šedého zákalu nebo alespoň k jeho zpomalení.

Průvodce operací šedého zákalu ke stažení zdarma

Nechte si ZDARMA na váš e-mail zaslat návodného průvodce operací šedého zákalu od Neovize. Zadejte váš email níže nebo stahujte přes web www.operacesedehozakalu.cz.

 

 

banner