Objednejte se Zeptejte se

Šedý zákal - katarakta

Šedý zákal (katarakta) je oční onemocnění, při kterém dochází k zakalení normálně čiré oční čočky. Zakalení způsobí sníženou průhlednost oční čočky, brání průchodu světelných paprsků na sítnici, a tak je vidění zastřené, jakoby překryté šedým závojem. Šedý zákal je nejčastěji způsobený stárnutím, přesné příčiny vzniku však dosud neznáme. Šedý zákal lze úspěšně léčit.

Zpočátku nemusí šedý zákal vidění nijak ovlivňovat, zakalení se však postupně zvětšuje, vidění se zhoršuje a postižený může dokonce přestat vidět. Člověk postižený kataraktou přitom nepociťuje žádné podráždění očí, bolest ani jiné potíže. Teprve rozsáhlý šedý zákal je na oku vidět.

Katarakta se objevuje zejména v souvislosti se stárnutím, jedná se o přirozený proces stárnutí lidského oka – oční čočky. Nejčastěji se objevuje po 65. roku věku života, ale může se objevit až v osmdesáti. Udává se, že po 75. roce života je tímto onemocněním postiženo více než 75 % populace.

Pravá příčina vzniku katarakty není známa. Je však jisté, že vznik šedého zákalu uspíší vyšší refrakční (dioptrické) vady, některá onemocnění (například cukrovka), záněty a úrazy oka. Kromě věku hrají určitou roli dědičné předpoklady, pohlaví (častěji ženy), rasa (černoši), ale i užívání některých léků (kortikoidy, cytostatika apod.), dlouhodobé používání některých očních kapek, metabolická a systémová onemocnění. Na rozvoj katarakty má negativní vliv také nezdravý životní styl – hlavně kouření, drogy, špatná výživa i nadměrné působení infračerveného a ultrafialového záření. Šedý zákal může postihovat jedno i obě oči.

Katarakta u dětí

Katarakta (šedý zákal) se ale objevuje i u dětí, může být vrozená nebo získaná. Onemocnění je stejné u dětí i u dospělých – jde o onemocnění očí, při kterém dochází k zakalení čiré oční čočky. U seniorů je katarakta mnohem častější než v dětském věku.

Léčba šedého zákalu u dětí se liší od léčby šedého zákalu u dospělých. U dětí je zásadní včasná diagnóza a operační řešení, v pooperačním období je pak důležitá správná dioptrická korekce a stimulace vidění.

Operace šedého zákalu provádíme na našich očních klinikách v Praze, Brně a Českém Těšíně.

Příznaky a projevy katarakty u dospělých

Šedý zákal se projevuje zakalením oční čočky, které způsobí nepříjemné, ale nebolestivé pocity – pokles zrakové ostrosti, zamlžené vidění, citlivost na oslnění, dvojité vidění, zkreslení pozorovaného obrazu, zvyšující se krátkozrakost. Častá je také změna ve vnímání barev – barvy při pohledu přes postižené oko mají jinou intenzitu. Zkalení čočky se v průběhu času zvyšuje, rychlost rozvoje onemocnění je však individuální, trvá měsíce i roky a může vést až k úplné slepotě. K tomu ale dochází jen v rozvojových zemích. V České republice je šedý zákal operačně odstraněn mnohem dříve, než slepotu způsobí. Vhodné načasování operace se řídí obtížemi pacienta, jeho zhoršeným viděním, nebo nálezem, který zjistí lékař při očním vyšetření.

Jak se šedý zákal řeší

Kataraktu nelze odstranit žádnými léky ani brýlemi, jedinou možností léčby je operační zákrok, při kterém se zkalená oční čočka pomocí ultrazvuku nebo nejmoderněji pomocí laseru z oka odstraní a nahradí čočkou umělou. Umělá nitrooční čočka zůstává v oku natrvalo, v průběhu života ji není třeba vyměňovat. Dokonale nahrazuje dioptrickou sílu původní oční čočky, takže volbou vhodného typu čočky lze odstranit krátkozrakost i dalekozrakost. Pacient si může zvolit také multifokální čočku, která zlepšuje vidění na všechny vzdálenosti. Operace probíhá ambulantně, je nebolestivá a šetrná.

Při operaci na našich klinikách můžete počítat s tím, že vám bude implantována žlutá nitrooční čočka. Je k oku šetrná, má výborné optické vlastnosti a navíc díky svému žlutému filtru omezuje průnik škodlivé části modrého spektra světla do oka a tak preventivně chrání oční sítnici.

Naše kliniky v Praze a Brně jsou vybaveny nejmodernější technikou, a tak můžete podstoupit operaci šedého zákalu pomocí femtosekundového laseru LenSx. Ten umožňuje provést operaci zcela bez dotyku ostrých nástrojů. Každý krok přístroje je řízen a kontrolován počítačem, stejně jako jednotlivé laserové řezy. Počítačové řízení tohoto přístroje dává navíc operatérům možnost dokonale „otevřít“ pouzdro původní oční čočky, vytvořit tak požadovaný prostor pro přesné umístění umělé nitrooční čočky a navíc během operace zkorigovat také astigmatismus. Operace šedého zákalu pomocí femtosekundového laseru je největším přínosem v oční chirurgii za posledních 20 let – pacientům přináší pohodlí, maximální přesnost a šetrnost.

Průvodce operací šedého zákalu ke stažení zdarma

Nechte si ZDARMA na váš e-mail zaslat návodného průvodce operací šedého zákalu od NeoVize. Stačí zadat váš e-mail na této stránce: www.operacesedehozakalu.cz a průvodce vám rádi zdarma zašleme.

banner