FUNGUJEME, stále se staráme o naše pacienty.

Chci se objednat

Léčba astigmatismu pomocí systému VERION

Astigmatismus trápí až 60% lidí. Přesto o něm často ani nevědí.
Nový systém VERION přináší průlomové řešení tohoto častého onemocnění.

Astigmatismem trpí přibližně dvě třetiny pacientů, kteří na naši kliniku přicházejí. Chtějí řešit dioptrie do dálky nebo na blízko, případně šedý zákal, ale o tom, že mají současně i astigmatismus, často ani nevědí. Přitom se jedná o vadu, která výrazně snižuje kvalitu vidění,“ popisuje situaci primářka Oční kliniky NeoVize, doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc.

Centrum léčby astigmatismu Oční kliniky NeoVize nabízí přesné a velmi efektivní odstranění této rozšířené oční vady pomocí implantace torické nitrooční čočky s využitím nového systému VERION.

Obrazem řízený navigační systém VERION zásadním způsobem zlepšuje pooperační výsledky u implantace torických i multifokálních nitroočních čoček. Umožňuje tak přesně a efektivně korigovat astigmatismus.

 

 

Precizní řešení ve 3 krocích

VERION Image Guided System od americké společnosti Alcon přináší průlom v nitrooční chirurgii. Ve třech krocích umožňuje očním chirurgům implantovat torickou nitrooční čočku zcela precizně a snadněji, než kdy dřív: 

  1. ZOBRAZENÍ: Měřící jednotka VERION nejprve zcela přesně zobrazí a změří oční vadu. 

  2. PLÁN: Systém VERION následně vypočítá ideální korekci vady pomocí nitrooční čočky.

  3. NAVIGACE: Na operačním sále projektuje VERION přímo na pacientovo oko navigační linie, pomocí kterých chirurg umístí implantovanou čočku do oka s naprostou přesností.

 Navigační systém VERION v NeoVizi Navigační systém VERION v NeoVizi


Je to průlomový vstup navigační techniky do nitrooční chirurgie. S VERIONEM můžeme přesně zmapovat zakřivení rohovky, naplánovat směr uložení čočky a díky promítnutí navigačních linií přímo do okuláru mikroskopu chirurg bezpečně ví, jak čočku v oku umístit.
Trochu to připomíná navigační systém pro piloty letadel," popisuje zcela novou techniku docentka Skorkovská.

„Doposud jsme čočky implantovali podle ručně označené horizontály, bez jakékoli navigace či jiné digitální podpory. Nový systém VERION výrazně usnadňuje průběh operace a navíc máme jistotu, že je čočka v oku umístěna přesně a bude tedy korigovat dioptrickou vadu i astigmatismus s maximální efektivitou," dodává primářka NeoVize, MUDr. Skorkovská.   

 

Astigmatismus - vada, o které se nemluví

Astigmatismus je takzvaná cylindrická oční vada způsobená nerovnoměrně zakřivenou rohovkou.
Zdravá rohovka má pravidelný kulatý tvar a světlo, které přes ni prochází, se tak lomí ve všech směrech a rovinách stejně. Při astigmatismu je rohovka v jedné rovině více zakřivená. Světlo dopadající na místa s větším zakřivením se pak lomí jiným způsobem než v místech s menším zakřivením. Paprsky světla se pak na sítnici nespojí do jednoho ohniska, ale vzájemně se míjejí.

Dochází tak k nerovnoměrnému zaostření a vnímaný obraz může být v jedné rovině rozmazaný, zatímco v druhé rovině ostrý. To výrazně snižuje kvalitu vidění.
Astigmatismus může také vést ke zvýšené únavě očí či bolestem hlavy.

Korekce astigmatismu v NeoVizi Korekce astigmatismu v NeoVizi
  Vidění s nekorigovaným astigmatismem               Vidění s korigovaným astigmatismem

 

Moderní metody již naštěstí dokáží astigmatismus efektivně odstranit. Nepravidelné zakřivení rohovky je možné vyřešit laserovou operací, kdy na základě přesné 3D mapy oka laser precizně modeluje tvar rohovky. Toto řešení je vhodné pro pacienty do 40 let. Dalším šetrným řešením je implantace torické nitrooční čočky, která zevnitř oka vadu vykoriguje, přičemž rohovka zůstává netočena, a tím se dosáhne přesného lomu a dopadu paprsků na sítnici. Implantace torické čočky je ideálním řešením pro pacienty s šedým zákalem a astigmatismem, které v každém případě čeká výměna zkalené nitrooční čočky.

Díky novému navigačnímu systému VERION nyní dokáží v NeoVizi oční chirurgové implantovat torické nitrooční čočky s dokonalou přesností. „Při laserových operacích používáme velmi přesný navigační systém, který nám umožňuje naprosto precizní zásah do rohovky, pouze tam, kde je to potřeba. Nyní se nám díky systému VERION tato možnost poprvé otevírá i při nitroočních operacích,“ popisuje primářka Skorkovská. 

Použití obrazem řízeného navigačního systému VERION tak významným způsobem usnadňuje průběh operace a zlepšuje pooperační výsledky u implantovaných nitroočních čoček.

 

fotofotofotofotofotofoto

Diskuze k článku

Máte-li k článku nějaký dotaz nebo komentář, podělte se s námi. Budeme rádi za všechny vaše podněty. Příspěvek vytvoříte stisknutím tlačítka “Vložit příspěvek”.

Vložit příspěvek

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.Buďte první, kdo komentuje tento článek.