FUNGUJEME, stále se staráme o naše pacienty.

Chci se objednat

Léčba astigmatismu pomocí laserové či nitrooční operace

Astigmatismus trápí až 60% lidí. Přesto o něm často ani nevědí.
Astigmatismem trpí přibližně dvě třetiny pacientů, kteří na naši kliniku přicházejí. Chtějí řešit dioptrie do dálky nebo na blízko, případně šedý zákal, ale o tom, že mají současně i astigmatismus, často ani nevědí. Přitom se jedná o vadu, která výrazně snižuje kvalitu vidění,“ popisuje situaci primářka Oční kliniky NeoVize, doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc.

 

Astigmatismus - vada, o které se nemluví

Astigmatismus je takzvaná cylindrická oční vada způsobená nerovnoměrně zakřivenou rohovkou.
Zdravá rohovka má pravidelný kulatý tvar a světlo, které přes ni prochází, se tak lomí ve všech směrech a rovinách stejně. Při astigmatismu je rohovka v jedné rovině více zakřivená. Světlo dopadající na místa s větším zakřivením se pak lomí jiným způsobem než v místech s menším zakřivením. Paprsky světla se pak na sítnici nespojí do jednoho ohniska, ale vzájemně se míjejí.

Dochází tak k nerovnoměrnému zaostření a vnímaný obraz může být v jedné rovině rozmazaný, zatímco v druhé rovině ostrý. To výrazně snižuje kvalitu vidění.
Astigmatismus může také vést ke zvýšené únavě očí či bolestem hlavy.

Korekce astigmatismu v NeoVizi 
    Vidění s nekorigovaným astigmatismem   

 

Korekce astigmatismu v NeoVizi
    Vidění s korigovaným astigmatismem          

 

Moderní chiriugické metody naštěstí dokáží astigmatismus efektivně odstranit. 
Nepravidelné zakřivení rohovky je možné vyřešit 

  • laserovou operací, kdy na základě přesné 3D mapy oka laser precizně modeluje tvar rohovky. Toto řešení je vhodné pro pacienty přibližně do 40 let.
  • implantací torické nitrooční čočky, která zevnitř oka vadu vykoriguje, přičemž rohovka zůstává netočena, a tím se dosáhne přesného lomu a dopadu paprsků na sítnici. Implantace torické čočky je ideálním řešením pro pacienty s šedým zákalem a astigmatismem, které v každém případě čeká výměna zkalené nitrooční čočky.