Objednejte se Zeptejte se

Co je to syndrom suchého oka?

Syndrom suchého oka je zdravotní problém, který souvisí s nedostatečným omýváním povrchu oka. Projevuje se nejen pálením a řezáním očí, ale může dojít i k poškození povrchu oka a dalším zrakovým obtížím. 

Syndrom suchého oka je dnes poměrně častý, projevuje se výrazným pocitem diskomfortu a pálením očí, avšak neustálé dráždění oka může mít vliv i na poškození očního povrchu. Potíže způsobuje nejen snížená schopnost oka tvořit slzy, ale i jejich kvalita. Slzy totiž obsahují olej, hlen a vodu, a právě tyto složky oči chrání a zvlhčují.

Syndrom suchého oka postihuje především ženy v období menopauzy, může se však ale objevit v jakémkoliv věku.

Na jeho vznik maji určitý vliv i podmínky venkovního prostředí:

  • prašné, suché a zakouřené prostředí,
  • vítr, pobyt v přetopených a klimatizovaných prostorách,
  • dlouhodobá práce s počítačem,
  • nošení kontaktních čoček,
  • stres,
  • určitý vliv mohou mít i některé léky, dlouhodobé používání očních kapek a některé onemocnění (cukrovka, zánět očí, infekce, alergie, autoimunitní onemocnění a podobně),
  • někdy se toto onemocnění také objevuje u lidí s různými vrozenými či získanými anomáliemi očních víček.

Příznaky a projevy syndromu suchého oka

Bez ohledu na příčinu jsou příznaky syndromu stejné – zarudnutí, pálení a řezání očí, únava očí, světloplachost, zhoršené vidění, někdy i bolest hlavy. Z důvodu neustálého dráždění očí dochází na povrchu oka ke vzniku drobných poškození, může se objevit zánět rohovky a spojivky. K obtížím se často přidává i nadměrné slzení, které je vyvoláno zhoršenou kvalitou slzného filmu – ten oko nedostatečně chrání, dochází k jeho dráždění, a to způsobuje větší tvorbu slz.

Odborné vyšetření v NeoVizi.

Řada postižených se snaží problém vyřešit pomocí volně prodejných očních kapek, odborníci však doporučují obtíže raději konzultovat s lékařem. Jen díky odbornému vyšetření očí lze nejen ulevit od potíží, ale také odhalit příčinu zdravotních problémů a stanovit tu nejvhodnější léčbu.

„Většině pacientům mohou přinést úlevu i tzv. plugy. Jde o zavedení ucpávky do slzných kanálků. Implantovaný plug v kanálku zvětší objem a vytvoří jakousi zátku. Díky tomu se v oku udržuje vyšší vlhkost tam, kde je to zapotřebí,“  říká primářka oční kliniky NeoVize Šárka Skorkovská.

Jak se syndrom suchého oka řeší

Předpokladem úspěšné léčby je odborná diagnóza, která posoudí závažnost projevů a stanoví příčiny syndromu. Správná léčba odstraní příznaky, zlepší subjektivní pocity a odstraní potíže s viděním. Nezbytné je věnovat pozornost i celkovým onemocněním, jež mohou se syndromem suchého oka souviset. Léčba odpovídá závažnosti stavu:

  • u lehčích forem se aplikují umělé slzy, někdy jsou vhodné oční masti a gely určené k aplikaci před spaním,
  • u závažnějších forem jsou předepisovány speciální zvlhčující gely, v některých případech je nutný chirurgický zákrok, jenž na určitou dobu zabrání odtoku slz, případně řeší deformity očních víček. Léčba vždy usiluje o to, zajistit oku dostatek slz a stabilní a rovnoměrný slzný film, který na oku po určitou dobu setrvá a dokonale oko ochrání.

Pro úspěšnou léčbu je důležitá také správná hygiena očních víček, zmírnění stresu, úprava  podmínek okolního prostředí, ale i zdravý životní styl s dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu a správným pitným režimem.

banner