Chci se objednat

Syndrom suchého oka - porucha tvorby slzného filmu

Tento zdravotní problém souvisí s nedostatečným omýváním povrchu oka. Projevuje se nejen pálením a řezáním očí, ale může dojít i k poškození povrchu oka a dalším zrakovým obtížím. 

Syndrom suchého oka je dnes poměrně častý, projevuje se výrazným pocitem diskomfortu a pálením očí, avšak neustálé dráždění oka může mít vliv i na poškození očního povrchu. Potíže způsobuje nejen snížená schopnost oka tvořit slzy (tedy malé množství slz), ale i kvalitativní změny slzného filmu. Kvalitní slzný film totiž obsahuje tři složky – olej, hlen a vodu, které společně poskytují oku potřebnou ochranu a vlhkost. Pokud jedna ze složek v slzách chybí, slzný film je nestabilní a nesouvislý a oko není dostatečně chráněno.

Onemocnění se objevuje v každém věku, častěji pak u žen v období tzv. přechodu (menopauza).   Projevy syndromu jsou často ovlivněny okolním prostředím – potíže se zhoršují při pobytu v prašných a zakouřených prostorách, ve větru, v suchých a klimatizovaných místnostech, určitý vliv má i nošení kontaktních čoček, stres a několikahodinová práce na počítači. Důležitou roli hraje také dlouhodobé užívání očních kapek, některé léky a některá onemocnění (oční záněty, infekce, alergie, autoimunitní nemoci, cukrovka atd.). Syndrom suchého oka se může objevit u lidí postižených vrozenými či získanými anomáliemi očních víček.

 

Příznaky a projevy syndromu suchého oka

Bez ohledu na příčinu jsou příznaky syndromu stejné – zarudnutí, pálení a řezání očí, únava očí, světloplachost, zhoršené vidění, někdy i bolest hlavy. Z důvodu neustálého dráždění očí dochází na povrchu oka ke vzniku drobných poškození, může se objevit zánět rohovky a spojivky. K obtížím se často přidává i nadměrné slzení, které je vyvoláno zhoršenou kvalitou slzného filmu – ten oko nedostatečně chrání, dochází k jeho dráždění, a to způsobuje větší tvorbu slz. Řada postižených se snaží problém vyřešit pomocí volně prodejných očních kapek, odborníci však doporučují obtíže raději konzultovat s lékařem. Jen díky odbornému vyšetření očí lze nejen ulevit od potíží, ale také odhalit příčinu zdravotních problémů a stanovit tu nejvhodnější léčbu.

 

Jak se syndrom suchého oka řeší

Předpokladem úspěšné léčby je odborná diagnóza, která posoudí závažnost projevů a stanoví příčiny syndromu. Správná léčba odstraní příznaky, zlepší subjektivní pocity a odstraní potíže s viděním. Nezbytné je věnovat pozornost i celkovým onemocněním, jež mohou se syndromem suchého oka souviset. Léčba odpovídá závažnosti stavu – u lehčích forem se aplikují oční kapky (umělé slzy), někdy jsou vhodné oční masti a gely určené k aplikaci před spaním. U závažnějších forem jsou předepisovány speciální zvlhčující gely, v některých případech je nutný chirurgický zákrok, jenž na určitou dobu zabrání odtoku slz, případně řeší deformity očních víček. Léčba vždy usiluje o to, zajistit oku dostatek slz a stabilní a rovnoměrný slzný film, který na oku po určitou dobu setrvá a dokonale oko ochrání.

Pro úspěšnou léčbu je důležitá také správná hygiena očních víček, zmírnění stresu, úprava  podmínek okolního prostředí, ale i zdravý životní styl s dostatkem pohybu na čerstvém vzduchu a správným pitným režimem.

 

banner