Objednejte se Zeptejte se

Keratokonus

Keratokonus je progresivní degenerativní onemocnění rohovky, při kterém dochází k jejímu postupnému vyklenutí a ztenčování. Je to způsobeno poruchou kolagenových vláken v rohovce. Vlákna se prodlužují a tím dochází k vyklenování rohovky a zhoršování vidění. Poškozený vidí deformovaný obraz, často jako přes zvlněné sklo. 

Pro keratokonus je příznačná vysoká krátkozrakost, i třeba mínus 18 dioptrií, a rovněž vysoký nepravidelný astigmatizmus, tedy cylindrické dioptrie.

Léčba keratokonu v NeoVizi

 

Moderní léčba keratokonu v NeoVizi

Rohovka zdravého oka má pravidelný kulovitý tvar. Pokud vás postihne keratokonus, dochází k vyklenutí rohovky a deformaci jejího tvaru, což může způsobit výrazné zhoršení zraku až ztrátu vidění.

Keratokonus je onemocnění oční rohovky, při kterém se rohovka postupně ztenčuje a kuželovitě vyklenuje. Vzhledem k tomu, že zdravá rohovka lidského oka má pravidelný kulovitý tvar, jakákoli změna jejího tvaru a tloušťky má za následek zhoršené vidění. Keratokonus se obvykle objevuje mezi 10. a 20. rokem života, rozvíjí se velmi pomalu, často 10 až 20 let. Vývoj nemoci je individuální, je ovlivněn věkem pacienta – čím dříve onemocnění propukne, tím je jeho vývoj rychlejší. Postihuje obě oči, ale postižení jednoho a druhého oka se liší. V současné době toto onemocnění nelze zcela vyléčit, ale moderní léčebné metody, které na naší klinice používáme, umí jeho rozvoj pozastavit a stabilizovat. Moderní léčba keratokonu v NeoVizi zahrnuje léčebné metody Collagen Cross Linking (CCL) nebo implantaci intrastromálních prstenců (ICRS)

Důležité je včasné odhalení problému

Intrastromální rohovkové prstence (ICRS) Keraring - implantace speciálních ringů, které stlačují rohovku a tím se zpevňují vazby mezi kolagenovými vlákny v rohovce.

U techniky ICRS (Intrastromal Corneal Ring Segments) se vyklenutí rohovky oplošťuje a stabilizuje pomocí speciálních plastových segmentů, které jsou implantovány do rohovky.  

Collagen Cross Linking (CCL nebo také CXL) - působení riboflavinu a UV záření vede k posílení vazeb mezi kolagenovými vlákny a tím dochází ke zpevnění rohovky

Během léčby se mohou obě metody (CXL a ICRS) kombinovat. Hlavním cílem léčby je onemocnění pozastavit a tím zlepšit vidění a zamezit či oddálit riziku nutnosti transplantovat rohovku.

V každém případě je důležité zahájit léčbu co nejdříve. Proto na naší klinice věnujeme velkou pozornost vstupnímu a preventivnímu vyšetření, při kterých používáme nejmodernější techniku včetně očního koherenčního tomografu a pentacamu (tomografie rohovky a předního segmentu oka), které ošetřujícím lékařům poskytují detailní obraz o stavu oka, zakřivení a tvaru rohovky apod. Léčba u nás je vždy individuální, na základě výsledků vyšetření lékaři stanoví pro každého pacienta ten nejlepší a nejvhodnější léčebný postup.

Přesné ceny zákroků najdete v ceníku.