Objednejte se Zeptejte se

Vyšetření OCT - oční koherenční tomograf

 Co je to OCT vyšetření?

Optická koherentní tomografie neboli OCT vyšetření je důležité vyšetření, které se provádí při většině očních zákroků, protože poskytne našim lékařům důležité údaje o vnitřních strukturách vašeho oka, které potřebují pro správné rozhodnutí o nejlepší péči pro vás.

,,K vyšetření sítnice používáme špičkový oční tomograf Cirrus 5000 OCT od německé firmy Carl Zeiss, který je oproti předchozímu OCT mnohem rychlejší a poskytuje tak pacientům větší pohodlí při vyšetření," uvádí primářka NeoVize Brno Šárka Skorkovská.

Vyšetření na OCT je samozřejmě bezbolestné, trvá pár minut a probíhá bez rozkapání očí. Pacient tudíž může ihned po vyšetření řídit auto a normálně zaostřovat.

Vyšetření OCT přináší lékaři mnohem podrobnější informace o stavu sítnice a jejích jednotlivých vrstvách než umožňovaly dosavadní vyšetřovací metody. Přístroj pomocí laserového paprsku proměří a zmapuje sítnici a následně vytvoří řezy strukturou sítnice na jakémkoli místě, které lékař potřebuje zobrazit. Cirrus OCT HD navíc lékaři nabízí díky dokonalé optice a také softwarovému vybavení vysoce profesionální analýzy a grafické zobrazení získaných výsledků. Lékař tak získá relevantní podklady, na základě kterých může dále posuzovat stanovení individuální léčby.

Vyšetření na moderním OCT je bezpodmínečně nutné při:

  • podezření na zelený zákal a při jeho léčbě,
  • při onemocnění sítnice - VPMD (věkem podmíněné makulární degenerace),
  • diabetické retinopatii, makulární díře i dalších onemocnění sítnice, sklivce a zrakového nervu.

 Lékařům OCT vyšetření umožňuje:Oční tomograf Cirrus HD-OCT - Oční klinika NeoVize Brno

  • stanovit správnou diagnózu,
  • porovnávat vyšetření v časových intervalech,
  • naplánovat případnou chirurgickou léčbu,
  • naplánovat injekční léčbu,
  • vyhodnotit účinnost léčby,
  • poznat, kdy je léčba zbytečná, anebo nedostatečná.

Všechny zmiňované choroby jsou velmi závažné a mohou vést k poškození zraku a postupně i jeho ztrátě.

Lokalita

Toto vyšetření můžete podstoupit na našich klinikách NeoVize.

Ceník

Vyšetření na OCT není hrazeno ze zdravotního pojištění. Cenu naleznete v aktuálním ceníku.

OCT angiografie (OCT A)

OCT angiografie (angiografie prováděná pomocí OCT) – jedná se o vyšetření cév oka, která je oproti fluorescenční angiografii zcela neinvazivní. Dokáže vyšetřit hluboké struktury oka, které jsou cévně zásobené, dokáže prokázat například vlhkou formou věkem podmíněné makulární degenerace, diabetické změny a další cévní změny.

banner