FUNGUJEME, stále se staráme o naše pacienty.

Chci se objednat

Sítnice, makula, sklivec

Sítnice je nejdůležitější a také nejcitlivější částí našeho oka. Pokrývá ve formě tenké vrstvičky zadní vnitřní stěnu oka. Obsahuje světločivné buňky - tyčinky a čípky - a nervová vlákna. Sítnice zachycuje obraz jako světločivný čip v digitálním fotoaparátu a zrakovým nervem jej posílá do mozkové kůry. Onemocnění sítnice je vždy velmi závažné a často nevratné a může vést až ke ztrátě zraku.

Pro ostré vidění, čtení, řízení auta, sledování televize a rozeznávání obličejů je nejdůležitější centrální část sítnice - makula (žlutá skvrna). Onemocnění makuly vedou ke ztrátě ostrého vidění.

Periferní sítnice slouží k perifernímu vidění. Zásobení sítnice kyslíkem poskytují sítnicové cévy, tepny a žíly. Jejich poruchy (uzávěry nebo krvácení) vedou k závažným poruchám zraku.

Sklivec je rosolovitá, průhledná tkáň, která vyplňuje oční dutinu a zevnitř naléhá na oční sítnici. Poruchy sklivce vedou k chorobám sítnice a k poruchám vidění.

Na Oční klinice NeoVize věnujeme včasné identifikaci a následné léčbě velkou pozornost. Naši zkušení lékaři mají dlouholetou bohatou praxi s léčbou onemocnění sítnice a sklivce, a proto jsou schopni poskytnout péči na vysoké evropské úrovni. 

banner

Diskuze k článku

Máte-li k článku nějaký dotaz nebo komentář, podělte se s námi. Budeme rádi za všechny vaše podněty. Příspěvek vytvoříte stisknutím tlačítka “Vložit příspěvek”.

Vložit příspěvek

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.

ej 22.07.2019 19:29

Dobrý den, diagnostikovali mi zákalky ve sklivci. Dá se s tím něco dělat a může to mít v budoucnu vliv na onemocnění sítnice? Mohla tento problém způsobit nečistota, která se dostala do oka?
Děkuji za odpověď. Eva

Odpovědět

NeoVize 23.07.2019 15:56

Dobrý den, zákalky ve sklivci s rostoucím věkem přibývají a je to naprosto přirozené. Nemůže za to žádná nečistota a také to nemá vliv na onemocnění sítnice. Odstranění zákalků dělá pouze v případě, že znemožňují vidění. Tato operace je však velmi náročná a dlouhá.


Můča 21.05.2019 18:36

Dobrý den, bylo mi řečeno, že mám ztenčenou sítnici. Dá se s tím něco dělat ? Děkuji za odpověď .

Odpovědět

NeoVize 22.05.2019 10:40

Dobrý den, ztenčenou sítnici bohužel nelze současnými metodami vyléčit, nicméně doporučujeme doplňky stravy s obsahem luteinu a rozhodně pravidelné kontroly u očního lékaře.