Objednejte se Zeptejte se

Šedý zákal a jeho léčba

Co je to šedý zákal?

Nechejte svůj zrak omládnout operací šedého zákalu - Oční klinika NeoVize

Šedý zákal je oční onemocnění, při kterém dochází k zakalení normálně čiré oční čočky. Zakalení způsobí sníženou průhlednost oční čočky, brání průchodu světelných paprsků na sítnici, a tak je vidění zastřené jakoby překryté šedým závojem. Zpočátku nemusí šedý zákal vidění nijak ovlivňovat, zakalení se však postupně zvětšuje a vidění zhoršuje. Postižený vidí zamlženě a rozostřeně, barvy na postiženém oku nejsou tak syté jako na zdravém oku a mají jinou intenzitu a odstín. V těch nejhorších případech může dojít i k úplnému oslepnutí.

Šedý zákal souvisí s přirozeným procesem stárnutí oční čočky a patří k nejčastějším onemocněním oka ve vyšším věku. Většinou postihuje osoby starší 65 let, objevuje se ale i mnohem později, např. až kolem 80. roku života. Statistiky uvádějí, že po pětasedmdesátce se katarakta objevuje u více než tří čtvrtin populace.

Přesné příčiny vzniku šedého zákalu nejsou zcela známy, ovlivnit jej mohou některé nemoci – cukrovka, zánětlivá onemocnění a úrazy oka, určitý vliv mohou mít také vyšší dioptrické vady. K dalším faktorům ovlivňujícím vznik katarakty patří genetické vlivy, některé metabolické a systémové choroby, pohlaví (častější je u žen), rasa (více u černochů), ale i dlouhodobá aplikace některých očních kapek či užívání některých léků (cytostatika, kortikoidy apod.). Rozvoj šedého zákalu negativně ovlivňuje i kouření, užívání drog, špatná životospráva i nadměrné vystavení vlivu  ultrafialového a infračerveného záření. Katarakta se může projevit na jednom i na obou očích.

 

Jak se šedý zákal projevuje

K hlavním příznakům katarakty patří rozostřené a zamlžené vidění, citlivost na silnější světlo a na oslnění, někdy také zdvojené vidění, zkreslený obraz pozorovaného předmětu, rostoucí myopie (krátkozrakost), běžné je také odlišné vnímání barev. Šedý zákal se postupně rozvíjí a zkalení čočky se zvětšuje, ale průběh onemocnění je zcela individuální – může trvat měsíce až roky a dokonce může způsobit slepotu. To se však stává jen v zemích třetího světa, u nás se přistupuje k léčbě (operaci) včas, takže slepota nehrozí. Vhodný termín operace je vždy stanoven dle rozsahu zrakových potíží pacienta a dle výsledků očního vyšetření.

 

Řešení šedého zákalu

Šedý zákal nelze léčit žádnými léky ani zlepšit nošením dioptrických brýlí či kontaktních čoček. Jediným úspěšným řešením je operace. Odstranění šedého zákalu probíhá pomocí ultrazvuku či laseru a je naprosto bezbolestné. Během zákroku je postižená oční čočka z oka odstraněna a nahrazena umělou nitrooční čočkou. Umělá čočka je trvalou náhradou původní čočky a zůstává v oku po zbytek života. Nevyžaduje žádnou údržbu a výměnu.

Čím déle se nechává šedý zákal zrát, tím hůře postižený vidí a tím více ultrazvukové či laserové energie je třeba vynaložit na odstranění zkalené čočky z oka. Ultrazvuk rozdělí jádro čočky na několik menších kousků a lékař pak zakalenou čočku odstraní a nahradí ji novou umělou čočkou,“ uvedla paní primářka Šárka Skorkovská z Oční kliniky NeoVize v Brně.

 

Odstranění zkalené čočky

Zkalená čočka je bezbolestně rozmělněna pomocí ultrazvuku a odstraněna z oka. 

Vložení nové nitrooční čočky

Na její místo implantuje oční chirurg novou umělou žlutou čočku AcrySof Natural. 

Nová umělá nitrooční čočka je usazena v oku

Implantovaná čočka se v oku rozvine a zajistí tak kvalitní vidění.

 

Operační zákrok je nebolestivý, šetrný a provádí se ambulantně. Našim pacientům při operaci katarakty vždy implantujeme žlutou nitrooční čočku, která je vybavena speciálním (žlutým) filtrem, a tak snižuje riziko poškození sítnice. Žlutý filtr totiž zamezuje průniku modrého spektra světla do oka a tím oko chrání a brání následnému zhoršování zraku.

 

Lokalita

Operaci šedéhé zákalu můžete podstoupit na Oční klinice NeoVize v Praze a v Brně nebo na naší sesterské klinice v Českém Těšíně.

 

Kolik stojí operace šedého zákalu?

Aktuální ceník najdete zde.

Seznamte se také se zkušenostmi našich pacientů, kteří již operaci šedého zákalu u nás podstoupili. 

 

Vhodnou léčbu pro vás můžeme navrhnout až po důkladném vstupním vyšetření.
OBJEDNEJTE SE!

MÁTE DOTAZ? ZEPTEJTE SE NÁS!

 

 


banner

Diskuze k článku

Máte-li k článku nějaký dotaz nebo komentář, podělte se s námi. Budeme rádi za všechny vaše podněty. Příspěvek vytvoříte stisknutím tlačítka “Vložit příspěvek”.

Vložit příspěvek

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.

Vlamatmb 27.09.2015 13:34

Vyčerpávající informace o šedém zákalu_tak mě čeká operace,není jiná možnost,děkuji!

Odpovědět