Chci se objednat

Šedý zákal a jeho léčba

Pravou příčinu vzniku těchto zrakových obtíží zatím neznáme, víme však, že souvisí s přirozeným procesem stárnutí oka. Současná medicína si naštěstí s šedým zákalem již umí poradit.

Nechejte svůj zrak omládnout operací šedého zákalu - Oční klinika NeoVize

Odborně se šedému zákalu říká katarakta. Jedná se o vážný oční problém – sníženou průhlednost jinak čiré oční čočky. Zakalení čočky snižuje průchod světelných paprsků k sítnici oka, vidění je pak neostré, zamlžené, jakoby za šedým filtrem. V počátku nemusí být onemocnění nijak patrné, postupem času se však postižení oční čočky zhoršuje a negativně ovlivňuje vidění. Při šedém zákalu se neobjevují žádné průvodní jevy – začervenání, podráždění, bolest ani jiné obtíže. Na oku je katarakta patrná až při rozsáhlém zakalení oční čočky.

Šedý zákal souvisí s přirozeným procesem stárnutí oční čočky a patří k nejčastějším onemocněním oka ve vyšším věku. Většinou postihuje osoby starší 65 let, objevuje se ale i mnohem později, např. až kolem 80. roku života. Statistiky uvádějí, že po pětasedmdesátce se katarakta objevuje u více než tří čtvrtin populace.

Přesné příčiny vzniku šedého zákalu nejsou zcela známy, ovlivnit jej mohou některé nemoci – cukrovka, zánětlivá onemocnění a úrazy oka, určitý vliv mohou mít také vyšší dioptrické vady. K dalším faktorům ovlivňujícím vznik katarakty patří genetické vlivy, některé metabolické a systémové choroby, pohlaví (častější je u žen), rasa (více u černochů), ale i dlouhodobá aplikace některých očních kapek či užívání některých léků (cytostatika, kortikoidy apod.). Rozvoj šedého zákalu negativně ovlivňuje i kouření, užívání drog, špatná životospráva i nadměrné vystavení vlivu  ultrafialového a infračerveného záření. Katarakta se může projevit na jednom i na obou očích.

 

Jak se šedý zákal projevuje

K hlavním příznakům katarakty patří rozostřené a zamlžené vidění, citlivost na silnější světlo a na oslnění, někdy také zdvojené vidění, zkreslený obraz pozorovaného předmětu, rostoucí myopie (krátkozrakost), běžné je také odlišné vnímání barev. Šedý zákal se postupně rozvíjí a zkalení čočky se zvětšuje, ale průběh onemocnění je zcela individuální – může trvat měsíce až roky a dokonce může způsobit slepotu. To se však stává jen v zemích třetího světa, u nás se přistupuje k léčbě (operaci) včas, takže slepota nehrozí. Vhodný termín operace je vždy stanoven dle rozsahu zrakových potíží pacienta a dle výsledků očního vyšetření.

 

Katarakta a možnosti řešení

Šedý zákal se nedá zastavit žádnými léky ani zlepšit nošením brýlí. Jedinou účinnou metodou je operace. Během zákroku je postižená oční čočka z oka odstraněna (pomocí ultrazvuku či laseru) a nahrazena umělou nitrooční čočkou. Umělá čočka je trvalou náhradou původní čočky a zůstává v oku po zbytek života. Nevyžaduje žádnou údržbu ani výměnu. Nitrooční umělá čočka odpovídá dioptrické mohutnosti odstraněné čočky, po konzultaci s lékařem může pacient zvolit čočku, která odpovídá jeho potřebám a vypořádá se tak s dalekozrakostí nebo krátkozrakostí. V současné době lze také zvolit multifokální čočku, která koriguje vidění v mnohem větším rozsahu – do blízka i do dálky, takže brýle pacient už vůbec nebude potřebovat.

 

Odstranění zkalené čočky

Zkalená čočka je bezbolestně rozmělněna pomocí ultrazvuku a odstraněna z oka. 

Vložení nové nitrooční čočky

Na její místo implantuje oční chirurg novou umělou žlutou čočku AcrySof Natural. 

Nová umělá nitrooční čočka je usazena v oku

Implantovaná čočka se v oku rozvine a zajistí tak kvalitní vidění.

 

Operační zákrok je nebolestivý, šetrný a provádí se ambulantně. Našim pacientům při operaci katarakty vždy implantujeme žlutou nitrooční čočku, která je vybavena speciálním (žlutým) filtrem, a tak snižuje riziko poškození sítnice. Žlutý filtr totiž zamezuje průniku modrého spektra světla do oka a tím oko chrání a brání následnému zhoršování zraku.

 

Vhodnou léčbu pro vás můžeme navrhnout až po důkladném vstupním vyšetření. OBJEDNEJTE SE! MÁTE DOTAZ? ZEPTEJTE SE NÁS!

 

Seznamte se také se zkušenostmi našich pacientů, kteří již operaci šedého zákalu u nás podstoupili. 

Pro informace o léčbě šedého zákalu v Praze navštivte stránky kliniky Duovize.


banner

Diskuze k článku

Máte-li k článku nějaký dotaz nebo komentář, podělte se s námi. Budeme rádi za všechny vaše podněty. Příspěvek vytvoříte stisknutím tlačítka “Vložit příspěvek”.

Vložit příspěvek

Zde vložte příspěvek

Přezdívka bude zobrazena u příspěvku.
E-mail zadejte v případě, když vyžadujete odpověď.

Vlamatmb 27.09.2015 13:34

Vyčerpávající informace o šedém zákalu_tak mě čeká operace,není jiná možnost,děkuji!

Odpovědět