Objednejte se Zeptejte se

Časté dotazy - laserové operace dioptrických vad

Váháte, zda se pro laserový zákrok rozhodnout?

Máte otázku, na kterou hledáte odpověď? Z mnoha dotazů, které nám píšete, nebo se ptáte osobně, jsme sestavili přehled těch nejčastějších: 

Jsem vhodným kandidátem na laserový nebo nelaserový zákrok?

Více se dozvíte v samostatném článku zde.

Informace ke vstupnímu vyšetření

Proč je nutné vstupní vyšetření?

Naším i vaším cílem je dosáhnout zákrokem perfektního výsledku.K tomu je nutné znát nejenom dioptrickou hodnotu vašich brýlí, ale i řadu dalších faktů.
Musíme vyšetřit a stanovit množství číselných a popisných údajů týkajících se vašich očí.
Taktéž musíme dobře pochopit, jaká jsou vaše očekávání a požadavky. Chceme znát váš životní styl, vaše pracovní zatížení, vaše zájmy, koníčky, vaše zrakové preference. Chceme vám vše podrobně vysvětlit a spolu s vámi vybrat to nejlepší pro vaše oči.

Jak dlouho vstupní vyšetření trvá?

Vstupní vyšetření trvá přibližně 2 až 3 hodiny. Skutečný čas záleží hlavně na dvou okolnostech:

  1. Jak rychle se po kapkách rozšíří vaše zorničky. Lékaři potřebují zorničky rozšířené, aby mohli posoudit stav vaší sítnice a stav očního nervu.

  2. Jak podrobný bude váš rozhovor s lékařem. Část pacientů nemá téměř žádné dotazy - buď již všechno vědí z internetu, či od svých známých, nebo se prostě ptát nechtějí a rozhodnutí nechávají  na lékaři. Jiní pacienti zase žádají (a oprávněně) podrobné vysvětlení všech detailů a okolností zákroku stejně jako podrobné odpovědi na četné dotazy. Záleží na vás. Máte právo na informace a my jsme připraveni si s vámi povídat o zákroku tak dlouho, jak si budete přát.

Co se se mnou při vstupním vyšetření bude dít?

Po příchodu na kliniku vás naše koordinátorka požádá o základní osobní údaje. Poté s vámi sestřička vyplní dotazník týkající zdravotního stavu v minulosti i v současnosti. Zeptá se vás také na řadu dalších skutečností, které potřebujeme znát pro správnou volbu zákroku. Následuje vyšetření zrakové ostrosti bez brýlí a s brýlemi a změření brýlí fokometrem. Poté provedeme vyšetření pomocí autorefrakto-kerotometru, tonometrii, vyšetření pentacamem, pupilometrii, aberometrii, vyšetření IOL Masterem, eventuelně ultrazvukovým analyzátorem a stanovíme míru tvorby slz. Náleduje podrobné vyšetření zrakové ostrosti a dioptrického stavu oka optometristou a klinické vyšetření očí lékařem. Obdržíte také podrobné písemné informace o plánovaném zákroku. Následně sestra aplikuje do obou očí oční kapky s cílem rozšířit vaše zorničky. Široké zorničky umožňují lékaři vyšetřit sítnici, sklivec a zrakový nerv.
V dalším rozhovoru vás bude lékař informovat o stavu vašich očí a o tom, jaký zákrok je pro vás nejvhodnější. Zodpoví jakoukoliv vaši otázku. Podrobně vás bude informovat o průběhu zákroku i o období po zákroku.
Využijte této možnosti a zeptejte se skutečně na vše, co vás zajímá. Jsme tu pro vás.

Musím přijít na vstupní vyšetření s doprovodem?

Není to nezbytně nutné.
Pouze, jste-li zdaleka a chcete přijet vlastním autem, zajistěte si na zpáteční cestu řidiče. V průběhu vstupního vyšetření bude potřeba kapkami rozšířit vaše zorničky. Zorničky zůstanou rozšířené ještě 6 až 24 hodin po vyšetření. Široké zorničky u většiny lidí zhoršují ostrost vidění. S rozšířenými zorničkami je čtení obtížné a řízení motorového vozidla nevhodné a nebezpečné.

Mohu na vyšetření přijet autem, které řídím?

Naše rada: raději ne. Domluvte si řidiče, nebo zvolte taxi, či použijte MHD.
V průběhu vstupního vyšetření bude potřeba rozšířit kapičkami vaše zorničky. Zorničky zůstanou rozšířené ještě  6 až 24 hodin po vyšetření. Široké zorničky u většiny lidí zhoršují ostrost vidění. S rozšířenými zorničkami je čtení obtížné a řízení motorového vozidla nevhodné a nebezpečné.

Do jaké doby po vstupním vyšetření je vhodné absolvovat zákrok?

Zákrok by měl vycházet z aktuálního stavu vašich očí.
Většina pacientů absolvuje zákrok v rozmezí několika dnů až několika týdnů po vstupním vyšetření.
Pokud od vstupního vyšetření uplyne více než 12 týdnů, v zájmu pacienta radíme vstupní vyšetření zopakovat, abychom zachytili případné změny některých parametrů oka. Opakované vstupní vyšetření stojí 1.000,- Kč.

Kolik vstupní vyšetření stojí?

Vstupní vyšetření stoji 1.500 Kč za obě oči. Vstupní vyšetření zahrnuje vyšetření pomocí speciálních počítačových analyzátorů, podrobné vyšetření zrakové ostrosti a dioptrického stavu oka, podrobné klinické vyšetření lékařem, podrobný rozhovor s lékařem a také prostudování materiálů týkajících se zákroku.
V případě, že se rozhodnete podstoupit zákrok, zahrnuje vstupní vyšetření také objednání k zákroku a vystavení příslušných formulářů.
Zde najdete ceny zákroků.

Proč mám podstoupit vstupní vyšetření právě na Oční klinice NeoVize?

Absolvování vyšetření není závazek podstoupit zákrok. Předoperační vyšetření provádí vždy kvalifikovaný lékař. Vyšetření neprobíhá v den operace a je velmi podrobné a důkladné. Budete mít dostatek času na promyšlení a nebudete v časovém stresu. Rozhodněte se svobodně a odpovědně podle informací, které vám poskytneme, a podle dojmu, který na vás NeoVize a její odborníci udělají. 
Zeptejte se ostatních, jak jsou s námi spokojeni.

Jak dlouho před vstupním vyšetřením a zákrokem nesmím nosit kontaktní čočky?

Kontaktní čočky mohou tlakem na oko a sníženým přísunem kyslíku do oční rohovky ovlivňovat některé parametry důležité pro správné naplánování zákroku. Měkké kontaktní čočky proto prosím nenoste jednodenní 3 a vícedenní 5 dní před vyšetřením a 2 dny před zákrokem. Tvrdé kontaktní čočky nenoste 2 týdny před vyšetřením a 3 dny před zákrokem. Pokud je to pro vás z nějakých závažných praktických důvodů nepřijatelné, kontaktujte prosím naše lékaře - pokusíme se najít nějaký rozumný kompromis.

Chci podstoupit zákrok! Jak mám začít?

Objednejte se na vstupní vyšetření. Nepotřebujete žádné doporučení od očního či jiného lékaře.

Pooperační režim po laserové operaci

Kompletní informace k pooperačnímu průběhu najdete zde.

Časté dotazy a odpovědi pro ženy

Slyšela jsem, že v těhotenství se oční vady zhoršují. Mám počkat s operací až po dětech?

Operaci nedoporučujeme provádět v průběhu těhotenství a kojení, protože se vlivem hormonálních změn se dočasně mění biomechanické vlastnosti rohovky. Po odstavení miminka však operaci očí již nic nebrání.

Může oko po laserové operaci při porodu prasknout?

Nemůže. Mechanická pevnost oka po laserovém zákroku je dostatečná, aby vydržela i ten nejtěžší porod.

Mohu jít na operaci i v průběhu menstruace?

U laserových operací není menstruace překážkou.
Pokud je ale u vás období před menstruací a její průběh spojen s celkovou nevolností či jinými problémy, pokuste se spolu s námi zákrok naplánovat mimo toto období.

U nelaserových operací s implantací nitrooční čočky je lépe operovat mimo období menstruace. Pokud se menstruace objeví nečekaně v den plánovaného nelaserového zákroku, informujte o tom prosím lékaře. Lékař rozhodne, zda je možno zákrok provést, nebo je nutné jej odložit.

Musím se před operací odlíčit?

Ano, je to nezbytně nutné. Ráno před operací se nemalujte, případně věnujte odlíčení dostatečnou péči, těsně před zákrokem bude ještě třeba okolí očí pečlivě dočistit. Vše potřebné vám v přípravné čekárně poskytneme. Zejména pečlivě odstraňte zbytky řasenky z prostoru mezi řasami. Nalepované svazečky umělých řas v principu nevadí. Nezlobte se ale na nás, pokud v průběhu zákroku dojde k uvolnění některých z nich.

Mohu po operaci nosit dítě v náručí a zvedat je ze země?

Po laserových operacích můžete - dbejte jen na to, aby vás dítě v prvním týdnu nešťouchlo do oka.

U nelaserových operací s implantací čočky záleží na poměru váhy dítěte a vašich fyzických schopností. Kojenec a dítě do jednoho roku asi nebude problém. Buďte opatrná u dětí nad 15 kg váhy. I zde je největším nebezpečím šťouchnutí do oka.

Ohýbání samo o sobě nezakazujeme. Jde o to, abyste v prvních několika dnech po zákroku nevykonávala extrémní námahu. Při ní totiž zatínáte břicho a silně svíráte oči.

Za jak dlouho po operaci si mohu líčit víčka a řasy?

Líčení řas vynechte po laserovém zákroku po dobu dvou týdnů.

U nelaserových zákroků se po týdnu poraďte s ošetřujícím lékařem - jeden týden vynechání bude v tomto případě pravděpodobně stačit.

Pokud máte světlé nebo zrzavé řasy a myslíte si, že bez líčení řas tak dlouho nemůžete vydržet, zvažte profesionální barvení řas. Řasy si však nechte nabarvit alespoň týden před plánovaným zákrokem.

K šetrnému líčení víček můžete přistoupit již týden po operaci. Nejde ani tak o to, že by líčení víček mohlo uškodit, ale spíše se obáváme tlaku na víčka a oko při odličování.

Make-up ostatních částí obličeje je v případě nutnosti možný i večer po zákroku.
Líčení víček a řas vynechte také při kontrolním vyšetření.

Za jak dlouho po operaci se mohu sprchovat, mýt si vlasy a koupat se?

Sprchovat a koupat se můžete již v den zákroku. Je-li to nezbytně nutné, můžete si v den zákroku i umýt vlasy.

Pokud vám s mytím hlavy někdo pomůže, bude to pro vás snazší. Ideální a nejbezpečnější je v prvních dnech po zákroku mytí vlasů v záklonu ve speciálních kadeřnických umyvadlech.

V prvním týdnu po zákroku je důležité, aby se vám do oka nedostala znečistěná tekutina a nic, co by vás nutilo si je silně promnout.

Od druhého týdne si myjte hlavu jako obvykle. Ještě týden je ale dobré používat šampon, který nedráždí oči.

Jaký šampon bych měla používat?

V prvním týdnu po zákroku je důležité, aby se vám do oka nedostalo nic, co by vás nutilo si je silně promnout.
Podle našich zkušeností je nejlepší v tomto období používat dětský šampon. I když se dostane do oka, nepálí. Po dvou týdnech můžete používat stejný šampon jako před zákrokem.
Plavání ve veřejných bazénech prosím vynechte pod dobu 4 týdnů.

Ráda se potápím. Budu se moci potápět i po operaci?

Ano, budete.
Laserové zákroky prováděné femtosekundovým laserem byly v americkém námořnictvu schváleny i pro potápěče a další příslušníky speciální jednotky US NAVY SEAL.

Pro potápěče doporučujeme laserový zákrok femto LASIK nebo NeoLASIK HD®. Nepotápějte se ale prosím po dobu 4 týdnů po zákroku.

Jak dlouho po operaci bych měla vynechat sex?

Milování samo o sobě nemůže oku ublížit.
Nemůžete-li být bez sexu ani v den operace, volte jeho něžnější varianty a požádejte partnera, aby vás nelíbal na víčka a nedotýkal se vašich očí. Zejména partnerův nos může být v tomto případě trochu nebezpečný. Omezení dodržujte ještě alespoň týden po zákroku.

Časté dotazy a odpovědi pro muže

Chci být profesionálním vojákem, hasičem, policistou. Můžu jít na zákrok?

Ano, můžete.
Mezi našimi pacienty je mnoho vojáků, policistů a hasičů, stejně jako mnoho mladých mužů, kteří zákrok podstoupili proto, aby splnili přijímací kritéria.
Z hlediska služebních nároků jsou nejlepší variantou zákroky NeoLASIK HD®, u velmi vysokých vad nelaserový zákrok s implantací fakické čočky.

Je pravda, že piloti US Navy chodí na operaci očí laserem?

Ano, je.
Zákroky prováděné femtosekundovým laserem byly v americké armádě a námořnictvu schváleny i pro piloty včetně stíhačů a příslušníky bojových jednotek.

Boxuji. Je pro mne vhodnější PRK, NeoLASIK nebo ICL?

Doporučujeme NeoLASIK HD® femtosekundovým laserem. Víte, že oční kliniky NeoVize se starají o zrak bojovníků Oktagonu? Více informací najdete ZDE.

Rád se potápím, budu se moci potápět i po prodělaném zákroku?

Ano, budete.
Laserové zákroky prováděné femtosekundovým laserem byly v americkém námořnictvu schváleny i pro potápěče a další příslušníky speciální jednotky US NAVY SEAL.
Pro potápěče doporučujeme laserový zákrok femtoLASIK nebo NeoLASIK HD®.
Nepotápějte se ale prosím po dobu 4 týdnů po zákroku.

Věnuji se horolezectví. Mohu po laserovém zákroku i na osmitisícovky?

Ano, můžete.
Neriskujte však vrcholový výstup bez kyslíku. Krátkozraké oči mívají změny prokrvení oční sítnice a těžký kyslíkový deficit jim nepropívá.

Doporučuji ale výstup na osmitisícovku nejdříve po 6 měsících po zákroku - poté, co to schválí oční lékař. Jedná se o opravdu extrémní sportovní výkon, který představuje i pro oko velkou zátěž.
V běžných alpských výškách tento problém nehrozí.

Za jak dlouho po zákroku mohu do posilovny?

Po laserovém zákroku vynechte posilovnu alespoň 3 dny. V dalších 4 dnech omezte zadržování dechu a zatínání břišního svalstva. Týden po zákroku můžete cvičit jako před zákrokem. Prvních 14 dní je vhodná čelenka, protože pot stékající po čele může v očích silně pálit.

U nelaserových zákroků s implantací nitroočních čoček necvičte v posilovně alespoň 10 dní.

Za jak dlouho po zákroku mohu jezdit na kole?

Jízda na kole sama o sobě oku neškodí.
To, čeho se bojíme, je pád a náraz do oka v prvních 14 dnech po zákroku. Noste při jízdě na kole kvalitní ochranné brýle, což neplatí jen na období po zákroku, ale při každé jízdě.

Za jak dlouho po zákroku mohu jít plavat do bazénu?

Neplavte ve veřejných bazénech alespoň 4 týdny po zákroku. V případě zákroku NeoSMILE Pro je plavání možné již po týdnu, ale velmi záleží na doporučení lékaře po kontrolní prohlídce. Voda v bazénech není zcela čistá a obáváme se infekce. Mořská voda není tak infekční, ale sůl by vás mohla dráždit silněji než obvykle.

Za jak dlouho po operaci se mohu sprchovat, koupat se a mýt si vlasy?

Sprchovat a koupat se můžete již v den zákroku. Je-li to nezbytně nutné můžete si v den zákroku i umýt vlasy.
Pokud vám s mytím hlavy v prvních dnech někdo pomůže, bude to pro vás snazší. V prvním týdnu po zákroku je důležité, aby se vám do oka nedostala znečistěná tekutina a nic, co by vás nutilo si je silně třít. Od druhého týdne si myjte hlavu jako obvykle. Ještě týden je ale dobré používat šampon, který nedráždí oči.

Moje žena i já máme brýle. Poskytujete nějaké rodinné slevy?

Ano, poskytujeme.
Slevy poskytujeme pro dva a více rodinných příslušníků. Pokud přijdete na vyšetření a zákrok s manželkou současně, získáte laserovou operaci jednoho oka zdarma.

Podrobné informace naleznete zde.

Další slevy poskytujeme pro skupiny 3 a více přátel na tzv. LASIK party. Pokud se nechají vyšetřit a potom také operovat v jeden den, získají pěknou slevu a šampaňské po zákroku zdarma.

Jak dlouho po operaci musím vynechat sex?

Milování samo o sobě nemůže oku ublížit.
Nemůžete-li být bez sexu ani v den operace, držte se trochu zpátky a volte méně atletické a upřednostňujte něžné varianty milování. První a druhý den po operaci jsou pasivnější varianty sexu možná nejlepší volbou.
Poproste partnerku, aby vás tentokrát nelíbala na víčka a nedotýkala se vašich očí. Zejména partnerčin nos a dlouhé vlasy mohou být v tomto případě trochu nebezpečné.
Tato omezení dodržujte ještě alespoň týden po zákroku. A nezapomeňte - už můžete i bez brýlí :-)

Informace k ceně laserové operace očí

Jsou laserové dioptrické zákroky hrazeny zdravotními pojišťovnami?

Laserové operace dioptrických vad (laserová korekce refrakčních vad) není hrazena zdravotními pojišťovnami.

Kde najdu ceny zákroků?

Ceny zákroků najdete přehledně uspořádané v ceníku.
Cena vstupního vyšetření je pevná a za obě oči dohromady.
Cena za operační zákrok je uvedena vždy za 1 oko.
Máte rádi slevy? Podívejte se, co jsme pro vás připravili.

Mohu platit platební kartou?

Ano, můžete.
Přijímáme platební karty VISA, VISA Electron, MasterCard a Maestro.
Ověřte si prosím, zda bezpečnostní limit vaší karty dovoluje uhradit platbu za zákrok.

Mohu platit bankovním převodem?

Ano, můžete.
Číslo účtu máte uvedeno na materiálech, které jste od nás obdrželi.  
Variabilní číslo: uveďte RČ nebo vaše ID, které jsme vám přidělili.
Pokud to váš bankovní systém umožňuje, uveďte prosím v poznámce k platbě vaše příjmení a název zákroku. Pomůže nám to identifikovat vaši platbu.
Bezhotovostní platbu prosím prokažte výpisem z účtu nejpozději v den zákroku.

Poskytujete nějaké slevy?

Ano, poskytujeme.
Informujte se o naší LASIK party a rodinných slevách.
Speciální ceny poskytujeme lidem, kteří nasazují životy a zdraví, aby zachránili zdraví a život těch druhých tj. hasičům, policistům, vojákům, záchranářům a zdravotníkům

Je možné operaci zaplatit na splátky?

Ano, můžete. 
Pro uhrazení laserové operace můžete využít našeho originálního splátkového programu bez navýšení. Nezaplatíte ani korunu navíc, jen si cenu operace rozložíte do více splátek.

Jsem ze Slovenska. Mohu platit v Eurech? Jak mohu zákrok zaplatit?

Ano, můžete platit v €. Platit můžete převodem na účet, v hotovosti či platební kartou.
Zaplatit můžete samozřejmě i v českých korunách.

Převod na účet:
Platit je možné na náš účet číslo 1223815009/1111 u UniCredit Bank Slovakia, a.s. nebo na účet u UniCredit Bank v ČR.
Platba formou převodu na účet je dnes nejvýhodnějším způsobem pro pacienty, kteří k nám přicházejí se Slovenska.
Platba na účet u Tatra banky se vyplatí dvojnásob. Získáte velmi výhodný kurz pro přepočet Kč na EUR (platný 5 dní) a navíc platíte jen nízký bankovní poplatek za převod na účet v rámci Slovenské republiky.
Pokud chcete platit převodem na účet a využít výhodný kurz, kontaktujte naší recepci a vyžádejte si informaci o platném kurzu. Tento kurz vám budeme garantovat po dobu 5 dní.
Platba musí být na náš účet připsána nejpozději 1 den před datem zákroku či vyšetření.
Do popisu transakce uveďte své jméno nebo jméno pacienta, případně číslo zdravotnické dokumentace a název zákroku.
Důležité upozornění: Během 5 denní lhůty, po kterou je kurz platný, není možné požádat o nový kurz. O nový kurz je možno žádat jen po vypršení lhůty. V případě, že platbu provedete po uplynutí lhůty platnosti kurzu, bude vám naúčtován poplatek ve výši 40,- € a případně doúčtován vyšší kurz platný ke dni úhrady.V hotovosti:
Platit můžete v Kč i €. Při platbě v € si vyžádejte na recepci informaci o platném kurzu.

Platba platební kartou:
Při platbě platební kartou platíte v českých korunách. Pro přepočet do € je použit kurz "devizy prodej" vaší banky.
POZOR!: Zkontrolujte si předem limit vaší karty a porovnejte jej s částkou, kterou plánujete kartou uhradit. V případě překročení limitu nastaveného na vaší kartě nelze transakci provést.

Doživotní záruka

Informace k doživotní záruce najdete zde.

Další dotazy

Je možné dát zákrok jako dárek?

Ano, je.
Zavolejte nám a řekneme vám, jak na to.

Slyšela jsem, že je u vás možné uspořádat LASIK party. Co to je?

Chcete zažít něco mimořádného a k tomu ušetřit za operaci?
Domluvte se alespoň se dvěma dalšími kamarády, kolegy, známými, či spolužáky a přijďte na vyšetření i operaci společně. My vám dáme pěknou slevu a navíc pro vás máme překvapení. Více se dozvíte zde.

Mohu se přijít podívat na zákrok? Uvažuji o tom, ale nejdřív bych to chtěl vidět na vlastní oči.

Můžete.
Ke sledování zákroku ale musí dát souhlas operovaný pacient.
Přijďte k nám v den, kdy se zákroky provádějí. Pokud najdeme pacienta, který bude souhlasit, rádi vám zákrok ukážeme. Pokud ne, zkusíme to příště.

Jsem po zákroku a jsem nesmírně spokojen. Mohu nějak pomoci ostatním pacientům překonat strach a nedůvěru?

Ano, můžete. A my budem velmi rádi, když předáte své zkušenosti váhajícím pacientům.
Napište nám e-mail nebo zavolejte. Kontakty najdete ZDE. Rádi vaši dobrou zkušenost využijeme ku prospěchu ostatních. Děkujeme.


Nenašli jste odpověď na svou otázku? Zavolejte nám nebo napište e-mail a my vám na vše rádi odpovíme.

laserový tým s femtosekundovým laserem VISUMAX 800