Objednejte se Zeptejte se

Po laserovém zákroku

Co smím a nesmím v den operace?

V den operace si neplánujte žádné další aktivity.

Oční operace není všední zážitek. Počítejte, že po zákroku se budete cítit jako po důležité zkoušce - budete prožívat směs euforie, úlevy a velké únavy.
Po návratu domů je nejlepší na dvě až tři hodiny usnout. Jedno dvě piva či sklenička něčeho ostřejšího v tomto případě nemůže uškodit. Pozor! Konzumaci alkoholu NEPŘEHÁNĚJTE a NEKOMBINUJTE s léky proti bolesti a na spaní!

Soustřeďte se na dvě věci, které jsou důležité:

  1. Nesahejte si na oko nemněte je.
  2. Kapejte pravidelně kapky podle rozpisu, který jste obdrželi po zákroku. Pozor! Pokud budete spát, nenechávejte se kvůli kapkám budit. Spánek se zavřenýma očima je první den pro oko důležitější než kapky.

Pokud nebudete mít žádné obtíže, není důvod zakazovat televizi nebo počítač.


Jaké budu brát kapky a jak dlouho?

Týden budete kapat kapky TOBRADEX, které jsou kombinací antibiotika a protizánětlivého preparátu.

Pokud nespíte, kapejte je do operovaného oka každé 3 hodiny. V době, kdy spíte, se nenechávejte kvůli kapání budit. Klidný spánek je pro hojení důležitější než kapky.

Od druhého pooperačního dne budete kapat tzv. "umělé slzy". Pomáhají udržovat povrch oka v optimálním stavu. Frekvence, délka a konkrétní přípravek umělých slz může být u každého pacienta jiný. Lékař vás bude včas informovat o tom, jak umělé slzy používat. Doporučujeme přípravky bez konzervantů.


Budu mít po zákroku oči zavázané?

Ne, nebudete.
Po laserových zákrocích není nutné používat obvaz ani oko přelepovat, pouze při slunečném počasí je lepší nasadit si sluneční brýle.


Můžu kouřit a pít alkohol?

Jste-li silný kuřák, asi si ani po zákroku cigaretu neodpustíte. Počítejte s tím, že první hodiny po zákroku může cigaretový kouř vyvolávat slzení a pálení vašich očí. Nekuřáky může cigaretový kouř dráždit i v dalších dnech.

Alkohol v rozumných dávkách oku neškodí. Pokud v den zákroku po příchodu domů vypijete jedno či dvě piva a poté na 2 až 3 hodiny usnete, je to možná to nejlepší, co můžete pro své oči udělat. Pssssst - nikde to na nás ale neříkejte - někteří zapřísáhlí nepřátelé alkoholu by se na nás pro tuto radu mohli zlobit.

Pozor!!! Nikdy nekombinujte alkohol s léky proti bolesti nebo s tabletami na spaní.


Kdy musím na kontroly?

U laserových metod NeoLASIK HD®, NeoSMILE Pro®femtoLASIK a ReLEx Smile přijdete na kontrolu 1. den, poté až za měsíc.

PRK je na hojení delší a složitější - kontroly jsou proto častější. První kontrola je až 4. den po operaci, dále 3 a 6 týdnů po operaci. Následují kontroly po 3, 6 a 12 měsících.


Jak dlouho budu v pracovní neschopnosti?

U laserových zákroků prováděných femtosekundovým laserem není potřeba čerpat pracovní neschopnost. Pouze doporučujeme si naplánovat si volnější režim, a to nejen pracovní.

U těžší práce a práce v nečistém prostředí doporučujeme pracovní neschopnost 10 dní. Lékař vám při vstupním vyšetření poradí.


Jak dlouho nesmím používat počítač a sledovat televizi?

Používání počítače a sledování televize vám nemůže po zákroku ublížit.

Řada pacientů sleduje televizi již večer v den zákroku. Pokud oko neřeže a neslzí, není důvod to zakazovat. Pokud první den po zákroku pociťujete slzení a řezání v oku, je lepší mít oči zavřené a vynechat i použití elektroniky. V prvních dnech ale počítejte s určitým kolísáním zrakové ostrosti. Naprostá většina lidí je však schopna běžné kancelářské činnosti již od třetího pooperačního dne.

Pozor: U ekonomicky výhodného zákroku PRK většinou pooperační obtíže nedovolí sledování televize a práci s počítačem po dobu 4 i více dnů po zákroku.


Můžu chodit na kontroly v zahraniční nebo v jiném městě?

Na některé ano.
Kontrolu 1. den po zákroku bychom ale rádi prováděli u nás, v Oční klinice NeoVize.

Pokud žijete v Evropě nebo jinde v ekonomicky vyspělé cizí zemi, kde je zdravotní péče na evropském standardu, a rádi byste některou z pozdějších kontrol absolovavali tam, poraďte se prosím s námi. Většinou najdeme řešení.

Pokud je pro vás velký problém přijet na pozdější kontroly na naše kliniky NeoVize, pokusíme se i pro vás najít řešení.


Kdy mohu cestovat letadlem?

Kdykoliv.
Laserové zákroky nijak nesnižují schopnost cestovat jako pasažér letadlem. Je-li to nutné, můžete teoreticky ihned po operaci.


Kdy mohu začít řídit auto?

Z hlediska funkce zraku je většina pacientů schopna řídit 3. až 7. den po zákroku. Z hlediska zákona to však může být jiné. Záleží na tom, zda máte, či nemáte v řidičském průkazu poznámku "brýle na řízení nutné", a na tom, zda jste řidič amatér, či profesionál.

Zrušení zápisu "brýle nutné" může provést jen příslušný odbor dopravy obce, ve které máte trvalé bydliště, a to výhradně na pokyn praktického lékaře. Nález od očního lékaře tyto úřady neuznávají. Do nových řidičských průkazů formátu platební karty se již údaje o brýlích zpravidla nezapisují.

Pokud jste řidič amatér, zápis v řidičském průkazu nemáte a splňujete po operaci podmínky vidění dané příslušným předpisem, nemusíte činit žádné další administrativní kroky.

Pokud jste řidič profesionál, mohou být předpisy, které se vás týkají, složitější. Informujte se prosím u svého zaměstnavatele a praktického či závodního lékaře, jak máte postupovat, abyste nic nezanedbal(a).


Za jak dlouho po zákroku můžu jet na dovolenou k moři?

Budeme klidnější, pokud po dobu 4 týdnů po laserovém zákroku vynecháte koupání v bazénech, v moři i ve sladkovodních přírodních vodách.

Naplánujte operaci spolu s námi tak, aby to nebyl problém.

Pokud by to ale zásadně zkřížilo vaše plány v podobě již zaplacené dovolené, asi bychom souhlasili i s odjezdem dříve.

Slibte nám ale, prosím, že si budete oči chránit slunečními brýlemi, budete přísně dodržovat zásady hygieny a zajistíte, aby se vám do očí nedostala voda z moře ani z bazénů.


Za jak dlouho po zákroku můžu jet lyžovat?

Kdo nikdy nepadá, může jet lyžovat už za týden po operaci. My ostatní pojedeme až po třech týdnech a budeme používat lyžařské brýle a helmu.


Jak se bude po zákroku vyvíjet vidění?

Většina pacientů s vyšším počtem dioptrií zaznamená výsledek již na operačním sále.
Úžas a překvapení z okamžitého efektu zákroku jsou obvyklé. V prvních hodinách je ale vidění trochu "pod vodou".

Zraková ostrost se v den zákroku postupně zlepšuje. První den po zákroku bývá vidění "tak na 80 %". Po prvním týdnu "na 90 %" a v dalších týdnech dochází k postupnému dolaďování na výsledný 100% efekt zákroku.


Mám po operaci omezit pohyb venku během větrného a mrazivého počasí?

Nemusíte, vítr ani mráz oko nepoškodí.
Počítejte prosím s tím,  že studený vzduch a mráz může vyvolávat slzení a pocit podrážděných očí.


Mohou se dioptrie vrátit?

U části krátkozrakých pacientů se zadní část oka v průběhu života postupně dále vyklenuje. To může být příčinou dalšího zhoršování vady v letech následujících po zákroku. 

Čím je pacient mladší a čím je vada vyšší, tím pravděpodobnější je zhoršování v dalších letech.

Máte z toho obavu? Volte jistotu. Volte bezplatnou doživotní záruku.

banner