Vyšetření očního pozadí pomocí oftalmoskopu

Tato důležitá diagnostická metoda napomáhá odhalit nejen různé oční choroby, ale také řadu jiných onemocnění.

Při vyšetření se sleduje stav sítnice, zrakového nervu a cév, které jsou v zadní části oka (oční pozadí). K vyšetření lékař přistupuje v případě různých zrakových problémů a také u lidí, kteří mají např. vysoký tlak, cukrovku apod. Tyto nemoci mohou totiž způsobit změny na sítnici, poškodit cévy sítnice či zrakový nerv, což může vyvolat různé oční problémy i trvalé poškození zraku. Výsledky vyšetření mohou dokonce na některé zdravotní potíže upozornit, a tak předejít dalším komplikacím.

 

Jak probíhá vyšetření očního pozadí?   

Toto vyšetření se provádí pomocí speciálního přístroje – oftalmoskopu (pro přímou nebo nepřímou oftalmoskopii) a štěrbinové lampy. Během vyšetření lékař prohlídne zadní část oka tak, že přes zornici oční pozadí nasvítí a pomocí speciální čočky zvětšující obraz až 15x zkontroluje cévy, sítnici a zrakový nerv.

Při vyšetření pomocí šterbinové lampy je nutné oči nejprve „rozkapat“. Po aplikaci speciálních očních kapek dojde k rozšíření očních zornic, a tak má lékař možnost stav očního pozadí mnohem lépe zkontrolovat. Tato metoda, nazývaná také jako biomikroskopické vyšetření oka, je poměrně rychlá – čelo i bradu opřete o opěrky přístroje, paprsek světla rozkapané oko osvítí a lékař zadní část oka prohlédne. Vyšetření je nebolestivé, provádí se na jednom a poté i na druhém oku.

Měli byste vědět, že „rozkapání“ očí způsobuje určitou zrakovou nepohodu, vaše vidění bude rozmazané a neostré, proto není vhodné řídit motorové vozidlo apod. Větší únavu způsobuje i delší čtení. Vše se však během několika hodin upraví, potíže odezní a vidění se opět stabilizuje.