Chci se objednat

Vyšetření očního pozadí pomocí oftalmoskopu

Tato důležitá diagnostická metoda napomáhá odhalit nejen různé oční choroby, ale také řadu jiných onemocnění.

Při vyšetření se sleduje stav sítnice, zrakového nervu a cév, které jsou v zadní části oka (oční pozadí). K vyšetření lékař přistupuje v případě různých zrakových problémů a také u lidí, kteří mají např. vysoký tlak, cukrovku apod. Tyto nemoci mohou totiž způsobit změny na sítnici, poškodit cévy sítnice či zrakový nerv, což může vyvolat různé oční problémy i trvalé poškození zraku. Výsledky vyšetření mohou dokonce na některé zdravotní potíže upozornit, a tak předejít dalším komplikacím.

 

Jak probíhá vyšetření očního pozadí?   

Toto vyšetření se provádí pomocí speciálního přístroje – oftalmoskopu (pro přímou nebo nepřímou oftalmoskopii) a štěrbinové lampy. Během vyšetření lékař prohlídne zadní část oka tak, že přes zornici oční pozadí nasvítí a pomocí speciální čočky zvětšující obraz až 15x zkontroluje cévy, sítnici a zrakový nerv.

Při vyšetření pomocí šterbinové lampy je nutné oči nejprve „rozkapat“. Po aplikaci speciálních očních kapek dojde k rozšíření očních zornic, a tak má lékař možnost stav očního pozadí mnohem lépe zkontrolovat. Tato metoda, nazývaná také jako biomikroskopické vyšetření oka, je poměrně rychlá – čelo i bradu opřete o opěrky přístroje, paprsek světla rozkapané oko osvítí a lékař zadní část oka prohlédne. Vyšetření je nebolestivé, provádí se na jednom a poté i na druhém oku.

Měli byste vědět, že „rozkapání“ očí způsobuje určitou zrakovou nepohodu, vaše vidění bude rozmazané a neostré, proto není vhodné řídit motorové vozidlo apod. Větší únavu způsobuje i delší čtení. Vše se však během několika hodin upraví, potíže odezní a vidění se opět stabilizuje.