Objednejte se Zeptejte se

Vyšetření očního pozadí pomocí oftalmoskopu

Toto vyšetření je v očním lékařství důležité pro včasnou diagnostiku nejen onemocnění oka, ale i mnoha dalších chorob.

Oční pozadí je zadní část oka, kde se nacházejí sítnice, zrakový nerv a cévy. Vyšetření se provádí při různých zrakových potížích, ale také u pacientů s cukrovkou, vysokým krevním tlakem apod. Při těchto onemocněních může totiž dojít k poškození cév sítnice, otoku zrakového nervu a jiným změnám, které mohou způsobit oční onemocnění a trvalé poškození zraku. Stav očního pozadí také může některé zdravotní problémy signalizovat.

V rámci vyšetření očního pozadí jsou pacienti, zvláště diabetici, vyšetření technologickou novinkou, Aireen. Ta umožňuje rychlé, přesné a bezbolestné vyšetření. Pro toto vyšetření se využívá nejmodernějšího přístrojového vybavení i umělé inteligence. Systém Aireen vyhodnotí snímek sítnice a indikuje, zda je přítomna diabetická retinopatie - nejčastější oční komplikace při cukrovce. 

vyšetření pomocí Aireen

Jak se vyšetření očního pozadí provádí

K vyšetření se používají speciální přístroje – oftalmoskop (pro přímou či nepřímou oftalmoskopii) a štěrbinová lampa. Při vyšetření pomocí oftalmoskopu lékař přes zornici osvětluje zadní část oka, a sítnici, vyústění zrakového nervu a cévy sleduje přes čočky, které zvětšují sledovanou oblast až 15 krát.

K vyšetření se používá také štěrbinová lampa, před tímto vyšetřením se oči tzv. rozkapávají – to znamená, že se do očí aplikují oční kapky, jež způsobí rozšíření očních zornic a lékaři umožní lépe prohlédnout oční pozadí. Po rozkapání očí se posadíte k přístroji, bradu a čelo opřete o opěrky, světelný zdroj osvítí tkáně oka a lékař oční pozadí prohlédne. Každé oko se vyšetřuje zvlášť, vyšetření je nebolestivé a rychlé. Označuje se jako biomikroskopické vyšetření oka.

Pokud vám byly oči rozkapány, po vyšetření není vhodné řídit motorové vozidlo, neboť váš zrak bude rozmazaný a vidění neostré; většinou bývá obtížné i delší čtení. Nijak se ale tímto stavem neznepokojujte, během několika hodin potíže vymizí a vše se vrátí do normálu.

Lokalita

Toto vyšetření můžete podstoupit v Brně nebo v Praze.