FUNGUJEME, stále se staráme o naše pacienty.

Chci se objednat

Vyšetření očního pozadí pomocí oftalmoskopu

Co je to vyšetření očního pozadí?

Jedná se o vyšetření, které napomáhá odhalit nejen různé oční choroby, ale také řadu jiných onemocnění. Při tomto typu vyšetření se sleduje stav sítnice, zrakového nervu a cév, které jsou v zadní části oka.

K vyšetření lékař přistupuje v případě různých zrakových problémů a také většinou u lidí, kteří mají např. vysoký tlak nebo cukrovku.Tyto nemoci mohou totiž způsobit změny na sítnici, poškodit cévy sítnice či zrakový nerv, což může vyvolat různé oční problémy i trvalé poškození zraku. Výsledky mohou dokonce na některé zdravotní potíže upozornit, díky čemuž můžeme předejít dalším komplikacím.

Jak probíhá vyšetření očního pozadí?   

Toto vyšetření se provádí pomocí speciálního přístroje – oftalmoskopu (pro přímou nebo nepřímou oftalmoskopii) a štěrbinové lampy. Během vyšetření lékař prohlídne zadní část oka tak, že přes zornici oční pozadí nasvítí a pomocí speciální čočky zvětšující obraz až 15x zkontroluje cévy, sítnici a zrakový nerv.

Při vyšetření pomocí šterbinové lampy je nutné oči nejprve „rozkapat“. Po aplikaci speciálních očních kapek dojde k rozšíření očních zornic, a tak má lékař možnost stav očního pozadí mnohem lépe zkontrolovat. Tato metoda, nazývaná také jako biomikroskopické vyšetření oka je poměrně rychlá – čelo i bradu opřete o opěrky přístroje, paprsek světla rozkapané oko osvítí a lékař zadní část oka prohlédne.

,,Rozkapání očí způsobuje určitou zrakovou nepohodu, vaše vidění bude rozmazané a neostré, proto nedoporučujeme řídit motorové vozidlo a další věci, kde je zrak opravdu potřeba. Vše se však během několika hodin upraví, potíže odezní a vidění se opět stabilizuje," dodává paní primářka Šárka Skorkovská z oční kliniky NeoVize v Brně.

 

Lokalita

Toto vyšetření můžete podstoupit v Brně nebo na naší sesterské klinice DuoVize v Praze.