Objednejte se Zeptejte se

Vyšetření očí u diabetiků - skrínink diabetické retinopatie Aireen

Diabetes (neboli cukrovku) mohou provázet oční komplikace, které mohou být velmi závažné a mohou vést až ke slepotě.

Diabetici (pacienti s cukrovkou) by měli každý rok absolvovat oční vyšetření. Oční klinika NeoVize přichází s technologickou novinkou, která umožňuje rychlé, přesné a bezbolestné vyšetření očí u pacientů s cukrovkou. Pro vyšetření používáme nejmodernější přístrojové vybavení a využíváme i umělou inteligenci. Systém Aireen vyhodnotí snímek sítnice a indikuje, zda je přítomna diabetická retinopatie - nejčastější oční komplikace při cukrovce. 

V případě, že jste diabetik (trpíte cukrovkou), přijďte na bezplatné vyšetření tzv. skrínink (screening) diabetické retionopatie na některé z pracovišť NeoVize. K vyšetření se nemusíte objednávat. V kontaktech si ověřte, v jakých dnech a časech příslušné pracoviště vyšetření pomocí Aireen provádí.

Pravidelná oční vyšetření diabetiků jsou velmi důležitá, proto je neodkládejte. Choďte pravidelně! Bohužel v ČR má oční vyšetření jen 30-40 % diabetiků, přičemž slepota způsobená cukrovkou v ČR postihuje přibližně 2 tisíce osob.

Co je diabetická retinopatie

Hlavním očním projevem cukrovky (diabetu) je diabetická retinopatie (DR). Jedná se o onemocnění sítnice, které je druhým nejčastějším důvodem slepoty.

Toto oční onemocnění je nebezpečné tím, že se u něj dlouho neprojevují žádné příznaky. K odhalení tak dochází až v pozdější fázi, kdy už ohrožuje zrak. Více než 100 tisíc diabetiků má diabetickou retinopatii a jejich počet každoročně roste. Proto jsou pro každého diabetika důležitá pravidelná vyšetření u očního lékaře, minimálně 1x ročně," upozorňuje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha.

diabetická retinopatie

40-70 % diabetiků v České republice nicméně pravidelnou prohlídku vynechává, i když mohou o přijít zrak. Výskyt diabetické retinopatie je u nich přitom cca 11%. Častými důvody neabsolvování prohlídek je dlouhá čekací lhůta na vyšetření i jeho časová náročnost.

 Aireen - Inovace ve screeningu diabetické retinopatie

V NeoVizi se snažíme reagovat na přání našich pacientů a hledat nová řešení. Proto jsme pro diabetiky zavedli nový způsob vyšetření přítomnosti diabetické retinopatie. Využíváme k tomu Aireen, nejmodernější technologii na bázi umělé inteligence, na jejímž vývoji se podílí i naše klinika.

vyšetření očí pomocí Aireen

Přítomnost diabetické retinopatie Aireen zjišťuje z fotografie sítnice. Vyšetření mohou pacienti bez objednání absolvovat na Očních klinikách NeoVize v PrazeBrněambulanci Brno Běhounskáambulanci Újezd u Brna a na slovenské klinice NeoVízia v Popradě. Je bezbolestnéplně hrazené pojišťovnou, trvá jen pár minut a výsledek obdrží pacienti během chvilky.

Systém Aireen je unikátní zdravotnický prostředek vyvinutý ve spolupráci s předními oftalmology a diabetology. Propojuje svět medicíny s digitálními technologiemi. O jeho výjimečnosti a technologické vyspělosti svědčí i mnohá ocenění. Aireen byla oceněna jako nejinovativnější firma v soutěži Vodafone Nápad roku 2021 a dále získala ocenění Czech DIGI@MED Award či Microsoft Awards 2021 pro oblast umělé inteligence. Na jejím vývoji se podílí přední česká akademická pracoviště jako jsou Oční klinika 1. LF Univerzity Karlovy a Ústřední vojenské nemocnice nebo Česká zemědělská univerzita. Aireen je také podpořena v rámci programu Country for the Future nebo Pražský voucher. Technologickými partnery jsou Intel partner Alliance, Microsoft for Startups nebo Vodafone.