Objednejte se Zeptejte se

Měření tloušťky rohovky – pachymetrie

Toto vyšetření umožňuje sledovat a měřit tloušťku rohovky.

Síla (tloušťka) rohovky je v očním lékařství velmi důležitý ukazatel, který umožňuje kontrolovat výsledky léčby některých očních nemocí a také některé nemoci diagnostikovat. Údaje o tloušťce rohovky jsou nezbytné také pro provedení laserových refrakčních zákroků – operace se totiž provádějí přímo na rohovce a tloušťka rohovky musí být pro provedení operace dostatečná. Tento parametr se sleduje také po úrazech oka a při používání kontaktních čoček. Vyšetření je velmi důležité i pro správné posouzení hodnot nitroočního tlaku, neboť přístroje vyhodnocují nitrooční tlak dle průměrné tloušťky rohovky. Při odchylkách tloušťky, kdy je rohovka tenčí nebo naopak silnější, je proto nutné naměřené údaje následně propočítat a upravit.

Jak pachymetrie probíhá?

Vyšetření je rychlé a nebolí. Provádí se pomocí speciálních oftalmologických přístrojů. Základní jednoduché vyšetření se provádí ultrazvukovým pachymetrem. Během vyšetření se sonda přístroje dotýká oka, je proto nezbytné před vyšetřením použít anestetické kapičky a oko znecitlivět.

Pro podrobné vyšetření se většinou využívá speciální optický bezdotykový přístroj (pachymetr) Pentacam, který poskytne detailní obraz rohovky včetně její tloušťky a vytvoří tzv. pachymetrickou mapu rohovky.

Tloušťka rohovky se proměřuje také moderní bezkontaktní metodou – optickou koherenční tomografií (OCT). V rámci této metody však není zjišťována jen tloušťka rohovky, ale i další detailní informace o všech částech oka, které jsou důležité jak ke stanovení přesné diagnózy, tak pro plánování očních operací a stanovení léčby mnoha očních chorob.