Objednejte se Zeptejte se

Biologická léčba - injekce

Biologická léčba (nitrooční injekce) dokáže zpomalit nebo zastavit makulární degeneraci sítnice.

Včasná aplikace biologické léčby zastaví či zpomalí postup choroby a může vest i k výraznému zlepšení vidění o několik řádků vyšetřovacích optotypů. Účinná látka je do oka aplikována injekčně.

Injekce anti-VEGF jsou vhodné při tzv. věkem podmíněné makulární degeneraci (VPMD) a při postižení oční sítnice cukrovkou. Brání krvácení, otokům a ukládání škodlivých látek a mohou zlepšit zrakovou ostrost.

Injekce se aplikují ambulantně po předchozím dokonalém znecitlivění oka. Léčba je bezbolestná a trvá pouze několik minut.

Injekce se aplikují zpravidla třikát po sobě v rozmezí jednoho měsíce mezi jednotlivými injekcemi.

Výsledky léčby sledujeme pomocí našich spičkových OCT přístrojů, které detailně zobrazí sítnici a vývoj onemocnění. Vyšetření pomocí OCT není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění.

 

Pro koho je biologická léčba vhodná?

Aplikace nitroočních injekcí s anti-VEGF preparátem je indikována u pacientů s tímto onemocněním sítnice:

  • Vlhká forma věkem podmíněné makulární degenerace (VPMD) - při tomto onemocnění dochází k postižení tzv. makuly (žluté skvrny), v důsledku toho je pacient postižen ztrátou centrálního vidění. U vlhké formy nemoci dochází k růstu abnormálních cév pod sítnicí, jejich prosakování a krvácení do sítnice, otokům sítnice i jejímu případnému odloučení.  
  • Diabetický makulární edém (otok makuly) u pacientů s diabetickou retinopatií - jde o komplikaci diabetické retinopatie. U pacientů dochází ke vzniku krvácení na stínici a otoku z prosakujících cév.

  • Myopická makulární degenerace 
  • Žilní okluze

  

Zajímá vás, jak bude vypadat váš operační den?

Aplikace nitrooční injekce je bezbolestný a rychlý zákrok. 

Na kliniku se, prosím, dostavte přesně v čas, na kterém jste se dohodli s koordinátorkou, která vás objednávala na zákrok. Není nutné chodit dříve, protože všichni pacienti jsou objednáni tak, aby zbytečně nečekali.

Po příchodu a registraci na recepci vám zdravotní sestřička změří nitrooční tlak a nakape do očí kapky, které vaše oči znecitliví. 

Na předoperačním pokoji se převléknete do přineseného domácího oblečení, ve kterém se cítíte příjemně a pohodlně. V pohodlném křesle v klidu vyčkáte na čas svého zákroku.

Lékař Oční kliniky NeoVize vám před zákrokem velmi podrobně vysvětlí celý průběh zákroku. Během zákroku se řiďte pokyny lékaře. Samotná aplikace trvá pouhou minutu. Zákrok je bezbolestný a budete cítit pouze jemný tlak v oku.

Na operačním sále strávíte přibližně 10 minut. Po zákroku vám lékař oko zalepí. 

Kliniku můžete opustit pouze s doprovodem.

 

Oční klinika NeoVize Brno – specializované centrum pro biologickou léčbu sítnice

Oční klinika NeoVize Brno se zařadila do úzké skupiny specializovaných (tzv. centrových) pracovišť, které mohou poskytovat biologickou léčbu sítnice hrazenou z veřejného zdravotního pojištění. 

Biologická léčba sítnice spočívající v aplikaci nitroočních injekcí s anti-VEGF preparátem do sklivce je nákladná. Proto jsme rádi, že ji můžeme díky tomuto kroku nabídnout další skupině pacientů. Stále ovšem platí, že pro úhradu zdravotní pojišťovnou je třeba splnit přesně daná kritéria určená pro jednotlivá onemocnění sítnice. V současné době máme smlouvy s těmito pojišťovnami:

  • Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR (111)
  • Zdravotní pojišťovna Ministerstva vnitra ČR (211)
  • Zaměstnanecká pojišťovna Škoda (209)
  • Revírní bratrská pokladna (213). 

 

Máte dotazy? Zavolejte nám nebo nám napište. Naše odborně vyškolené koordinátorky vám rády vaše dotazy zodpoví.

banner