Objednejte se Zeptejte se

Foropter

Jedná se o přístroj, který měří refrakci oka pomocí sady skel, jež lékař může nastavit a měnit pouhým stiskem tlačítka.

Pravděpodobně jste se v ordinaci očního lékaře setkali s měřením oční vady pomocí brýlového nosiče a skel, které v brýlích lékař postupně mění, a dle nich pak navrhuje optimální korekci. Je to však metoda náročná pro pacienta i lékaře. Zkušební brýle v mnoha ordinacích v současné době nahrazuje modernější přístroj – foropter, který přináší mnohem větší komfort jak pro pacienta, tak pro lékaře.

U tohoto typu vyšetření se brýlový nosič nenasazuje na obličej, ale pacient sleduje optotypy na displeji přes vyšetřovací jednotku (jako přes dalekohled). Vyšetřovací jednotka obsahuje několik pouzder s čočkami, které se otáčejí kolem společné osy – jsou to vlastně sady zkušebních skel. Skla lze měnit rychle, přímo před vašima očima, během chvíle lze nastavit nové hodnoty nebo vracet předchozí hodnoty pro opakované posouzení pacientem. Počet dioptrií pro korekci oční vady tak lékař najde ve spolupráci s vámi pohodlněji a příjemněji. Navíc lze používat podrobnější stupnice než u jiných metod a v případě potřeby každé oko otestovat zvlášť.

Nejnovější foroptery jsou digitální, elektronicky ovládané, s možností propojení s dalšími přístroji,  kdy lze řadu úkonů jednoduše zautomatizovat a sledovat na displeji přístroje.