Objednejte se Zeptejte se

Excimerový laser

Excimerový laser se používá při refrakčních laserových operacích. Jeho úkolem je upravit rohovku přesným laserovým paprskem tak, aby vidění bylo ostré a jasné. 

Naše oční kliniky v Praze a v Brně disponují excimerovým laserem MEL 90 od výrobce Carl Zeiss.

MEL 90 je špičkový laser ověřený praxí. Většina zákroků prováděných excimerovým laserem MEL je hotova za méně než 30 vteřin. Krátká expozice laserovému záření znamená větší šetrnost k jemným tkáním rohovky a rychlejší rehabilitaci vidění. 

Jak pracuje excimerový laser?  

Excimerové  lasery pracují s efektem evaporizace, kdy každý jednotlivý výstřel laseru „odstřelí“ z povrchu mikroskopickou částečku tkáně. Tímto způsobem se potom povrch rohovky opracovává do předem vypočítaného tvaru a síly.

Výhody excimerového laseru MEL:

  • Aktivní "eyetracker" je spolu s infračervenou sledovací kamerou extrémně rychlý při sledování pohybů oka v průběhu zákroku. Automatické zachycení zornice a okraje duhovky znamená absolutně přesné umístění laserových bodů na předem určené místo.
  • Možnost zachycení oka podle duhovkové mapy (IRIS registrace - tzv. prostorová registrace oka) umožňuje korigovat i rotační pohyby oka důležité při laserové korekci astigmatismu a při takzvané ablaci na míru (custom ablation)

Laser MEL 90 umožňuje nejen běžnou konvenční léčbu (tzv. tissue saving), ale je schopen provádět i wavefront optimalizovanou léčbu. Současně umí provádět individualizovanou léčbu na míru tzv. custom treatment podle aberometrie oka, která je dnes považována za to nejlepší pro laserovou korekci refrakčních vad.

Pro obzvlášť nepravidelné vady některých pacientů ať již přirozené, poúrazové nebo po chirurgických zákrocích má laser MEL možnost zcela speciální léčby tzv. topography guided treatment. Znamená to propojení laseru s rohovkovým topografem, podle kterého je léčba automaticky provedena. Výsledkem je odstranění nepravidelnosti rohovky a tím výrazné zlepšení ostrosti vidění, jehož nebylo možno dosáhnout žádnou brýlovou korekcí nebo konvenční laserovou metodou.