Objednejte se Zeptejte se

Štěrbinová lampa

Jedná se o nejpoužívanější přístroj v očním lékařství, je určený k vyšetřování očních tkání a očních abnormalit.

Štěrbinová lampa je speciální mikroskop, který umožňuje dokonalé vyšetření zejména předního segmentu oka: rohovky, duhovky, čočky, přední oční komory apod. Mikroskop je propojen s lampou – světelným zdrojem procházejícím úzkou štěrbinou. Lékař světlo zamíří pacientovi přímo do oka, a tak přesně nasvítí vyšetřovanou oblast. Oko pak lékař pozoruje přes mikroskop tak, aby získal šikmý optický řez průsvitnými tkáněmi přední části oka. Při vyšetření jsou tkáně osvětleny buď přímým proužkem světla nebo je tkáň osvětlena zpětně odraženým světlem.

Ideální je, když jsou zornice při tomto vyšetření co nejširší, proto se pro lepší přehlednost vyšetřované oblasti aplikují oční kapky na rozšíření zornic. Lékař pak mnohem lépe vidí detaily čočky a všech vrstev rohovky, stav spojivky, slzných kanálků, ale i očních víček a očního pozadí apod. Díky zvětšení může lékař zachytit i velmi jemné změny a příznaky očních onemocnění.

Světelný zdroj štěrbinové lampy lze obvykle regulovat (nastavovat velikost, šíři, výšku i rotaci světelného paprsku), použít lze také barevné filtry potřebné pro speciální vyšetření nebo na lampu upevnit tonometr a další přístroje či doplňky (např. vyšetřovací čočky), které umožňují měření nitroočního tlaku, vyšetření komorového úhlu či zadních partií oka (sítnice, sklivec).