Objednejte se Zeptejte se

Pro ženy

Slyšela jsem, že v těhotenství se oční vady zhoršují. Mám počkat s operací až po dětech?

Operaci nedoporučujeme provádět v průběhu těhotenství a kojení, protože se vlivem hormonálních změn se dočasně mění biomechanické vlastnosti rohovky. Po odstavení miminka však operaci očí již nic nebrání.

 

Může oko po laserové operaci při porodu prasknout?

Nemůže.

Mechanická pevnost oka po laserovém zákroku je dostatečná, aby vydržela i ten nejtěžší porod.

 

Mohu jít na operaci i v průběhu menstruace?

U laserových operací není menstruace překážkou.
Pokud je ale u vás období před menstruací a její průběh spojen s celkovou nevolností či jinými problémy, pokuste se spolu s námi zákrok naplánovat mimo toto období.

U nelaserových operací s implantací nitrooční čočky je lépe operovat mimo období menstruace. Pokud se menstruace objeví nečekaně v den plánovaného nelaserového zákroku, informujte o tom prosím lékaře. Lékař rozhodne, zda je možno zákrok provést, nebo je nutné jej odložit.

Musím se před operací odlíčit?

Ano, je to nezbytně nutné. Ráno před operací se nemalujte, případně věnujte odlíčení dostatečnou péči, těsně před zákrokem bude ještě třeba okolí očí pečlivě dočistit. Vše potřebné vám v přípravné čekárně poskytneme. Zejména pečlivě odstraňte zbytky řasenky z prostoru mezi řasami. Nalepované svazečky umělých řas v principu nevadí. Nezlobte se ale na nás, pokud v průběhu zákroku dojde k uvolnění některých z nich.

 

Mohu po operaci nosit dítě v náručí a zvedat je ze země?

Po laserových operacích můžete - dbejte jen na to, aby vás dítě v prvním týdnu nešťouchlo do oka.

U nelaserových operací s implantací čočky záleží na poměru váhy dítěte a vašich fyzických schopností. Kojenec a dítě do jednoho roku asi nebude problém. Buďte opatrná u dětí nad 15 kg váhy. I zde je největším nebezpečím šťouchnutí do oka.

Ohýbání samo o sobě nezakazujeme. Jde o to, abyste v prvních několika dnech po zákroku nevykonávala extrémní námahu. Při ní totiž zatínáte břicho a silně svíráte oči.

Za jak dlouho po operaci si mohu líčit víčka a řasy?

Líčení řas vynechte po laserovém zákroku po dobu dvou týdnů.

U nelaserových zákroků se po týdnu poraďte s ošetřujícím lékařem - jeden týden vynechání bude v tomto případě pravděpodobně stačit.

Pokud máte světlé nebo zrzavé řasy a myslíte si, že bez líčení řas tak dlouho nemůžete vydržet, zvažte profesionální barvení řas. Řasy si však nechte nabarvit alespoň týden před plánovaným zákrokem.

K šetrnému líčení víček můžete přistoupit již týden po operaci. Nejde ani tak o to, že by líčení víček mohlo uškodit, ale spíše se obáváme tlaku na víčka a oko při odličování.

Make-up ostatních částí obličeje je v případě nutnosti možný i večer po zákroku.
Líčení víček a řas vynechte také při kontrolním vyšetření.

Za jak dlouho po operaci se mohu sprchovat, mýt si vlasy a koupat se?

Sprchovat a koupat se můžete již v den zákroku. Je-li to nezbytně nutné, můžete si v den zákroku i umýt vlasy.

Pokud vám s mytím hlavy někdo pomůže, bude to pro vás snazší. Ideální a nejbezpečnější je v prvních dnech po zákroku mytí vlasů v záklonu ve speciálních kadeřnických umyvadlech.

V prvním týdnu po zákroku je důležité, aby se vám do oka nedostala znečistěná tekutina a nic, co by vás nutilo si je silně promnout.

Od druhého týdne si myjte hlavu jako obvykle. Ještě týden je ale dobré používat šampon, který nedráždí oči.

Jaký šampon bych měla používat?

V prvním týdnu po zákroku je důležité, aby se vám do oka nedostalo nic, co by vás nutilo si je silně promnout.
Podle našich zkušeností je nejlepší v tomto období používat dětský šampon. I když se dostane do oka, nepálí. Po dvou týdnech můžete používat stejný šampon jako před zákrokem.
Plavání ve veřejných bazénech prosím vynechte pod dobu 4 týdnů.

Ráda se potápím. Budu se moci potápět i po operaci?

Ano, budete.
Laserové zákroky prováděné femtosekundovým laserem byly v americkém námořnictvu schváleny i pro potápěče a další příslušníky speciální jednotky US NAVY SEAL.

Pro potápěče doporučujeme laserový zákrok femto LASIK nebo NeoLASIK HD®. Nepotápějte se ale prosím po dobu 4 týdnů po zákroku.

Jak dlouho po operaci bych měla vynechat sex?

Milování samo o sobě nemůže oku ublížit.
Nemůžete-li být bez sexu ani v den operace, volte jeho něžnější varianty a požádejte partnera, aby vás nelíbal na víčka a nedotýkal se vašich očí. Zejména partnerův nos může být v tomto případě trochu nebezpečný. Omezení dodržujte ještě alespoň týden po zákroku.

banner