Chci se objednat

Život bez brýlí je skvělý!

Podle statistik jsou některou z očních vad ohroženy dvě třetiny celosvětové populace. Brýle nebo kontaktní čočky jsou pro většinu lidí běžnou, i když nechtěnou součástí každého dne.

Nepohodlí, které přináší nošení brýlí, začíná hned ráno, kdy nevidíte na budík a hmatáte naslepo po nočním stolku, abyste se podívali, jestli jste náhodou nezaspali. Pokračuje nasazováním čoček nebo brýlí, za deště utíráním skel, v zimě jejich neustálým zamlžováním, v létě nemožností nosit normální sluneční brýle.

Celoročně je samozřejmě nutné brýle čistit, sportovat s nimi lze pouze omezeně a třeba potápět nebo lyžovat se s nimi dá opravdu obtížně. Při sportu, cestování nebo společenských příležitostech lze samozřejmě brýle nahradit kontaktními čočkami. Ty ovšem nelze nosit trvale, protože poškozují rohovku a vyžadují přísné hygienické podmínky. Před každou manipulací je nutné pečlivě si umývat ruce, což například na výletě v lese nelze dostatečně dodržet. Bakterie ze špinavých dokážou kontaktní čočky velmi rychle kontaminovat a bývají zdrojem zánětlivých onemocnění. Čočky jsou navíc v podstatě kouskem plastu, který téměř všichni uživatelé prostě splachují do odpadu. Postupně pak doputují do čistírny odpadních vod, kde se postupně rozpadnou na mikročástice, o nichž se v poslední době často mluví jako o zdroji největšího znečištění životního prostředí. Ke všem těmto věcem musíme ještě přidat finanční náklady. Například roční výdaje za užívání kontaktních čoček se běžně pohybují kolem šesti tisíc korun. Hezké brýlové obruby a kvalitní skla jsou také tisícové položky.

Oční vady se dají řešit také jinak. Díky pokroku v moderní medicíně existuje celá řada tzv. refrakčních operací, které korigují vady zraku trvale nebo alespoň mohou snížit závislost na brýlích. 

 

Laserové operace

Laserová operace očí vám dá svobodu

Populární a všeobecně známé laserové zákroky se v České republice provádějí již více než 20 let. Během té doby prodělaly ohromný vývoj, refrakční chirurgie se stala jedním z nejprestižnějších a nejrychleji se rozvíjejících lékařských oborů. V říjnu 2018 dokonce získali vědci podílející se na výzkumu využití laserových paprsků v oftalmologii Nobelovu cenu za fyziku.

Laser dokáže odstranit dalekozrakost, krátkozrakost i astigmatismus (cylindrické dioptrie), pomáhá také při léčebných zákrocích. Pro každého se ovšem hodí jiný typ operace, pro stanovení nejvhodnější metody je třeba absolvovat důkladné vstupní vyšetření. Zpravidla trvá dvě nebo tři hodiny a také podle něj poznáte kvalitní kliniku. Věnovat se vám budou sestry, optometristé a lékař, který vám nakonec doporučí nejvhodnější druh zákroku. Vysvětlí vám průběh operace, odpoví na všechny vaše otázky. Laserová operace je pak rychlá a bezbolestná, na sále strávíte přibližně 15 minut. Moderní metody jsou bezpečné a šetrné, zlepšení zraku se projeví u některých pacientů bezprostředně po zákroku, u většiny pak druhý den.

Kolik za operaci zaplatím?

V porovnání s brýlemi vlastně docela málo. V tabulce jsou srovnány náklady na nejčastěji prováděnou laserovou operaci očí s doživotní zárukou NeoLASIK HD a cena kontaktních čoček.

kontaktní čočky  6 000 Kč  60 000
 120 000 Kč  16,43 Kč  16,43 Kč
operace NeoLasik HD  38 000 Kč  38 000  38 000 Kč  10,41 Kč  5,2 Kč

NeoLASIK HD je nejběžnějším laserovým zákrokem u nás na klinice. 

 

Trápí vás brýle na čtení?

Aktivní život bez brýlí

Druhá polovina života s sebou přináší spoustu pozitivních věcí. Máte životní zkušenosti, nadhled, kolem sebe rodinu, děti na prahu dospělosti. Nejvyšší čas začít si užívat. Vrátit se ke svým koníčkům a zálibám, cestovat nebo sportovat. Bohužel s věkem také přichází potřeba nosit při čtení brýle, které mohou překážet. 

Příčinou nedostatečného vidění na čtení je oční vada s názvem presbyopie, česky vetchozrakost. Objevuje se kolem 45. roku a je součástí přirozeného procesu stárnutí. Oční čočka ztrácí schopnost akomodace, tedy zaostřování na různé vzdálenosti. Při čtení pak musíte oddalovat knihu nebo displej mobilního telefonu a také při horším osvětlení nevidíte na písmena. Delší ruce nebo silnější žárovka pak postupně přestávají stačit a najednou se neobejdete bez brýlí. Zvyknout si na ně trvá, neustále je potřeba je mít po ruce, nosit je po kapsách a kabelkách, nikdy si nepamatujete, kam jste je naposled položili, špiní se a zamlžují.  

Naštěstí existuje elegantní řešení i pro presbyopii. Refrakční zákrok PRELEX, což je operace, při které je přirozená oční čočka z oka vyjmuta a nahradí ji umělá nitrooční čočka. Ta už zůstane v oku natrvalo a díky modernímu polymerakrylátu, z něhož je vyrobena, si své vynikající optické vlastnosti udrží nezměněné. Na operačním sále strávíte přibližně čtvrt hodinky, operuje se každé oko zvlášť, zpravidla po týdnu. Zákrok je bezbolestný, provádí se v lokální anestezii speciálními očními kapkami. Druhý den po operaci si odlepíte náplast a můžete obdivovat svět nezkresleně a naplno. 

PRELEX přináší nejen opět dobrý zrak, ale díky němu se vyhnete v pozdějším věku operaci šedého zákalu, protože umělá nitrooční čočka se nezkalí. Výborné vidění je tedy možné zajistit si až do vysokého věku.

Cena operace PRELEX v porovnání s náklady na pořizování multifokálních brýlí vychází také příznivě. 

multifokální brýle + jedny doplňkové  23 000 Kč  115 000 Kč  230 000 Kč
operace PRELEX  59 200 Kč  59 200 Kč  59 200 Kč

 

Lepší život po operaci šedého zákalu

Neodkládaejte operaci šedého zákalu

Odchod do důchodu je pro všechny lidi velkým životním předělem. Nemusíte vstávat do práce, můžete uskutečnit spoustu věcí, na které zatím nebyl čas a chystáte se jim věnovat už dlouho: zvelebit zahradu, sportovat, odjet na dlouhou cestu, věnovat se dětem a vnoučatům, chodit na túry, zapsat se do kurzu klavíru, vytvořit svůj rodokmen, přečíst dlouhý seznam knih, uspořádat staré fotografie, chodit do divadla. Prostě si užívat po svém.  
Potíže mohou ovšem nastat kvůli zhoršenému vidění vlivem šedého zákalu. Vidíte jako přes igelitový sáček, barvy nejsou jasné a lidi na druhé straně ulice jenom tušíte. Silnější brýle nebo kapky od léčitele šedý zákal nespraví, operace je zkrátka nutná. Naštěstí už neplatí žádný z předsudků, které léčbu šedého zákalu provázejí. Stále je jediným řešením operace, ale v dnešní době je bezbolestná a zcela bezpečná, provádí se ambulantně a pacient 
po ní odchází v doprovodu domů. Zkalená čočka se z oka odsaje pomocí laseru nebo ultrazvukového přístroje a nahradí se umělou nitrooční čočkou, která v oku zůstane natrvalo. Základní operaci šedého zákalu plně hradí všechny české zdravotní pojišťovny. Díky vysoce kvalitním materiálům, z nichž se nitrooční čočky vyrábí, je možné dokonce vidět lépe než před vznikem šedého zákalu. Stačí si vybrat správnou nitrooční čočku podle svých nároků a představ. Trifokální nitrooční čočky zajistí skvělé vidění do všech tří nejdůležitějších vzdáleností, které člověk běžně používá: na blízko (knihy, časopisy, displej mobilního telefonu), na dálku (řízení auta, pohled z okna nebo na druhou stranu ulice) a do střední vzdálenosti (monitor počítače, pracovní deska v kuchyni nebo v dílně). Torické čočky korigují astigmatismus, který bývá celoživotním problémem, asférické zlepšují vidění za zhoršených světelných podmínek.

 

Jak poznáte kvalitu?

Důkladné vyšetření je základem

Snadno. Už jen podle důkladnosti vstupního vyšetření. Věnuje se vám sestra, optometrista a na závěr lékař. Jsou milí, usmívají se, vysvětlují, popisují, co se děje nebo bude dít, odpovídají na všechny možné otázky. Chovají se zdvořile a korektně, váží si každého pacienta. Tomu, co děláme, opravdu věříme. Více než třicet našich kolegů, lékařů, sester, optometristů, recepčních a ostatních pracovníků, má za sebou operaci očí. Nepočítáme stovky jejich přátel, příbuzných a známých, kteří nám svěřili svůj nejcennější smysl. Za takovou míru důvěry jsme velmi vděční a zavazuje nás to k ještě vyšší kvalitě služeb. V Brně jsme byli například první, kdo prosadil žlutě zabarvenou nitrooční čočku jako standard pro všechny pacienty s šedým zákalem. Nebo doživotní záruku poskytujeme již mnoho let, stejně jako možnost hradit placené zákroky pomocí splátek. Stále se držíme na špičce v oboru oční mikrochirurgie, vzděláváme se a spolupracujeme na výzkumu, abychom mohli pacientům poskytovat tu nejlepší možnou péči.

 

Chcete se na něco zeptat? Rádi vám odpovíme na všechno, co vás zajímá a potřebujete vědět pro své rozhodnutí.

Chci se rovnou objednat na vyšetření. V klidu a nezávazně si popovídáte s našimi odborníky, projdete vyšetřením, budete mít prostor na všechny otázky, kzeré vás napadají.