Objednejte se Zeptejte se

Máme nejrychlejší femtosekundový laser

05.09.2022
Máme nejrychlejší femtosekundový laser

NeoVize a její sesterské pracoviště NeoVízia na Slovensku patří k vybraným očním klinikám, které v Evropě nabízí VISUMAX 800. Superrychlý laser nejnovější generace od německé společnosti Carl Zeiss. 

Rychlost a větší pohodlí přispívá ke snížení stresu pacientů a zdárnému průběhu operace

Největší předností unikátního přístroje je rychlost. Laser působí na oko pouhých 10 sekund. Tím se výrazně se zkrátí čas, kdy je důležitá spolupráce pacienta. Pro pacienty to znamená zkrácenou dobu zákroku, a tedy i menší obavy z doby pobytu na operačním sále,“ uvádí primářka pražské NeoVize Lucie Valešová, podle které rychlejší operace potažmo sníží možný stres pacientů. Vysokým přínosem je i nové ergonomické lehátko, které je součástí přístroje a pacient i chirurg k němu mají bezproblémový přístup. Využití LED technologie umožňuje navíc vybrat barvu ambientního osvětlení laseru během operace. Světelná pohoda vede ke zklidnění a zlepšuje relaxaci pacienta, která přispívá ke zdárnému průběhu operace. Zákrok je zároveň tichý. „Připadalo mi až neuvěřitelné, jak rychle vše proběhlo. Byla jsem mile překvapená i tím, jak vypadá samotný operační sál a laser,“ přiznává pacientka Magdalena, která se díky femtosekundovému laseru zbavila své krátkozrakosti, jež ji trápila od dětství. „Během pár sekund se mi změnil život. Už nemusím každé ráno po probuzení hledat brýle a řešit, aby mi nespadly při mém oblíbeném sportu - discgolfu. Kontaktní čočky mi nevyhovovaly a skla na nose byla zase velmi nepraktická,“ vysvětluje, proč se rozhodla pro laserovou operaci.

MUDr. Mikšovská operuje na novém laseru VISUMAX 800

Benefity i pro lékaře

Inovovaný laser poskytuje benefity nejen pacientům, ale i samotným lékařům. Výhodami nové generace laseru jsou propojení na nové diagnostické přístroje, vzdálená správa a plánování operací a ještě dokonalejší centrace včetně kompenzací pohybu oka. „Operatérům poskytuje díky inteligentnímu robotickému asistenčnímu systému zvýšení kontroly nad průběhem operace,“ vyzdvihuje přínosy přístroje MUDr. Jana Mikšovská, laserový chirurg NeoVize Praha . 

Navrací ostrý zrak i lidem s keratokonem

Superrychlý femtosekundový laser nové generace nabízí řadu využití. Je určen zejména pro odstranění dioptrických vad – krátkozrakosti a astigmatismu. „Zároveň ho budeme využívat i pro implantaci intrastromálních prstenců (tzv. Keraringů), kterými se léčí méně známé, ale o to nebezpečnější onemocnění zvané keratokonus. V první polovině roku 2023 plánujeme odstraňovat za pomoci nového přístroje i dalekozrakost,“ vypočítává docentka Skorkovská, primářka Oční kliniky NeoVize Brno, typy operací, při nichž bude pomáhat přístroj se dvěma robotickými rameny, který se kromě pokročilých funkcí pyšní i propracovaným moderním designem.

laserový tým NeoVize Brno

Stěžejní přínosy femtosekundového laseru nové generace VISUMAX 800

  • Rychlost: V porovnání s předchůdci nabízí kratší čas působení laseru a výrazně usnadňuje separaci tkáně. Vytvoření lentikuly za méně než 10 sekund a vytvoření flapu u metody FemtoLASIK přibližně za 5 sekund je možné díky vyšší frekvenci laserových pulzů 2 MHz a inovativnímu systému skeneru.
  • Menší stres pacientů: Vyšší rychlost pulzů se promítá v kratším čase přisátí, což vede k větší pohodě pacientů. Ke zklidnění operovaného přispívá i ambientní osvětlení.
  • Robotika a lepší kontrola pro lékaře: Inteligentní robotické asistenční systémy, jako je kompenzace cyklotorze a asistence při centraci, pomohou chirurgovi během operace získat lepší kontrolu nad průběhem zákroku. Zařízení je navrženo tak, aby zvýšilo efektivitu a ergonomii.
  • Komfort a bezpečí: Pacient pohodlně leží na chirurgickém ergonomickém lehátku a lékař k němu má bezproblémový přístup díky robotickým ramenům laseru.
  • Digitálně propojené pracovní prostředí: Spolehlivá integrace pomůže při zákroku zrychlit jednotlivé kroky, dosáhnout vyšší efektivity při zjednodušeném pracovním postupu a zároveň pomůže omezit zdroje chyb. Před a po laserové korekci zraku se veškerá příslušná dokumentace o chirurgickém zákroku včetně všech videí přiřadí ke každému příslušnému pacientovi a uloží do systému. Tím se snižuje administrativa a zvyšuje efektivita pracovního postupu. Správu údajů o pacientech a plánování léčby lze provádět z libovolného místa ve zdravotnickém zařízení.
  • Přesnost: Dokáže vytvořit velmi přesné a jemné řezy v rohovce. Nastavovat jejich průměr, tloušťku, polohu a úhel řezu je možné v širokém rozmezí. Díky vysoké přesnosti řezu lze tkáň snadno separovat.
  • Šetrnost: Povrch rohovky zůstává celistvý, nedochází tak k narušení její stability a pevnosti. Pacienti se po zákroku rychle vrací ke svým běžným činnostem.