Objednejte se Zeptejte se

Pro muže

Kdy můžu začít jezdit na kole?

Jízda na kole sama o sobě oku neškodí.
To čeho se bojíme, je pád a náraz do oka v prvních 3 týdnechh po zákroku.
Noste při jízdě na kole kvalitní ochranné brýle - to ale neplatí jen na období po zákroku. Platí to při každé jízdě.

Můžu kouřit a pít alkohol?

Jste-li silný kuřák, asi bude marné vám cigaretu v den zákroku rozmlouvat.
Alkohol v rozumných dávkách oku neškodí. Pokud v den zákroku po příchodu domů vypijete jedno či dvě piva a poté na 2 až 3 hodiny usnete, je to možná to nejlepší, co můžete pro své oči udělat. Pssssst - nikde to na nás ale neříkejte, někteří zapřísáhlí nepřátele alkoholu by se na nás pro tuto radu mohli zlobit.
Pozor! Nikdy nekombinujte alkohol s léky proti bolesti nebo na spaní.

Kdy můžu jít do hospody?

Pokud to musí být, tak jedno nebo dvě piva v příjemné hospůdce vám neuškodí ani v den operace.
Pozor nepřehánět! Myslete hlavně na své zdraví. Pád nebo náraz do oka v prvních dnech po operaci by mohl skončit katastrofou.
Co vám ale může vadit, je zakouřené prostředí.

Jak dlouho po operaci musím vynechat sex?

Nemůžete-li být bez sexu ani v první dny operace, držte se trochu zpátky a volte méně atletické a upřednostňujte něžné varianty milování.
Poproste partnerku, aby vás tentokrát nelíbala na víčka a nedotýkala se vašich očí. Zejména partnerčin nos a dlouhé vlasy mohou být v tomto případě trochu nebezpečné.
Toto omezení dodržujte ještě alespoň 2 týdny po zákroku.

Kdy můžu začít řídit auto?

Z hlediska funkce zraku je většina pacientů po operaci šedého zákalu schopna řídit přibližně 2 až 3 týdny po zákroku. Počkejte prosím s řízením do doby, kdy budte mít po operaci i druhé oko.
Z hlediska zákona to však může být jiné.
Záleží na tom, zda máte, či nemáte v řidičském průkazu poznámku "brýle na řízení nutné", a na tom, zda jste řidič amatér, či profesionál.
Zrušení zápisu "brýle nutné" může provést jen příslušný dobravní odbor, a to výhradně na pokyn praktického lékaře. Nález od očního lékaře tyto úřady neuznávají.
Pokud jste řidič amatér, zápis v řidičském průkazu nemáte a splňujete po operci podmínky vidění dané příslušným předpisem, nemusíte činit žádné další administrativní kroky.
Pokud jste řidič profesionál, mohou být předpisy, které se vás týkají, složitější. Informujte se prosím u svého zaměstnavatele a praktického či závodního lékaře, jak postupovat, abyste nic nezanedbal(a).

banner