Objednejte se Zeptejte se

Pro koho je vhodná laserová operace očí?

26.03.2014

Pro koho je vhodná laserová operace očí a kdy tento zákrok provést nelze? Pavla, 39 let

Existuje celá řada metod laserové refrakční chirurgie, které jsou určeny k odstranění krátkozrakosti, dalekozrakosti a astigmatismu (neostré vidění na blízko i na dálku). Zda je pacient vhodný kandidát, určí vstupní vyšetření. Operace není vhodná pro lidi s extrémními dioptrickými vadami – zde je možné řešení pomocí tzv. fakických nitroočních čoček (například AcrySOF ReSTOR*), které umí odstranit prakticky jakýkoliv počet dioptrií. Zákrok není vhodný pro pacienty pokročilého věku se známkami šedého zákalu, pacienty se systémovými autoimunitními onemocněními (revmatoidní artritida, lupus apod.) a nemocemi oční rohovky.

Je možné odstraňovat dioptrické vady pomocí laseru také u dětí?
Adéla, 34 let

Ano, díky technologii využívající tzv. femtosekundový laser se tyto zákroky provádějí i u dětských pacientů. Zákrok je zcela bezbolestný, trvá asi 15 minut a již několik hodin poté je zraková ostrost srovnatelná s viděním s brýlemi před operací. Dítě však nejprve absolvuje zevrubné vyšetření, na jehož základě lékař stanoví, zda je operace vhodná. Mimo přísná indikační kritéria, která se týkají rozsahu a typu dioptrické vady, parametrů oka a oční rohovky, je zásadní i psychická vyspělost pacienta a jeho motivace k zákroku. Další nezbytnou podmínkou je spolupráce a informovanost rodičů. Příkladem pacienta, který výše uvedenou operaci podstupuje, může být například jeden „náš“ desetiletý chlapec, hokejista hrající na vrcholové úrovni, který nemůže hrát s brýlemi, ani s kontaktními čočkami, které mu působily chronické záněty očí.

Máte hodně dioptrií a nechcete nosit brýle? Tento problém vyřeší zavedení tzv. fakické nitrooční čočky.

*Jedná se o zdravotnický prostředek. Pro úplné informace ohledně indikací, kontraindikací a varování si přečtěte návod k použití a další důležité informace uvedené na stránce ifu.alcon.com.