Objednejte se Zeptejte se

Nová šetrná laserová metoda NeoSMILE 3D

27.03.2014

Operace, díky níž může člověk odložit brýle, není nic nového. V Brně na Viniční však začali jako první na Moravě používat velmi šetrnou metodu, díky níž se operované oko rychle hojí.

Kdo nechce celý život nosit brýle a utrácet za kontaktní čočky, má štěstí, že žije v době, kdy to může změnit. Pomůže mu laserová operace. Ta dokáže nejen zlepšit
zrak, ale také ve výsledku ušetřit peníze. Lékaři používají stále modernější přístroje. Novinku v očních operacích mohou teď vyzkoušet pacienti Oční kliniky NeoVize v
Brně - Židenicích. 

Jedná se o laserovou operaci, kterou tamní lékaři provádějí miniinvazivní metodou NeoSMILE 3D. Její hlavní předností je šetrnost. NeoVize je jedinou klinikou na Moravě, která tuto operaci dělá. Zatím ji mohou podstoupit jen lidé trpící krátkozrakostí. 

Operaci NeoSMILE 3D provádí tak zvaný femtosekundový laser. „Pod povrchem rohovky vyřízne laser přebytečnou tkáň rohovky. Tu následně chirurg pomocí speciální pinzety vytáhne mikrořezem z nitra rohovky. Tak se pacient zbaví dioptrií,“ objasňuje primářka kliniky NeoVize Věra Kalandrová. Zákrok má pro pacientovo zdraví řadu výhod. Neporuší celistvost rohovky, jen nepatrně naruší slzný film a místo se rychle hojí. Navíc se zkrátí doba, po kterou si pacient musí aplikovat kapky. „Metoda NeoSMILE 3D je určena pro odstranění krátkozrakosti a lze jí odstranit i vyšší počet dioptrií,“ podotýká primářka.

Pacientům, pro které není nová metoda NeoSMILE 3D vhodná, nabízí Oční klinika NeoVize NeoLASIK HD. Na oba typy zákroků dávají na Viniční doživotní záruku, takže pokud se dioptrie později znovu objeví, případná dokorekce je už zdarma. „V případě, že pacient není vhodný pro žádný laserový zákrok, např. proto, že má tenkou rohovku, doporučujeme implantaci takzvané fakické ICL čočky. Jedná se o vložení umělé čočky před přirozenou čočku pacienta. Tímto zákrokem lze řešit vysokou krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus,“ vyjmenovává primářka Kalandrová.

Pacientům ve středním věku, u kterých se začíná projevovat vetchozrakost, tedy problém se zaostřováním do blízka, nabízí NeoVize zákrok PRELEX, během kterého je přirozená čočka nahrazena umělou multifokální. Ta zajistí ostré vidění na všechny vzdálenosti a pacienta zbaví brýlí do dálky i na čtení. Umělá nitrooční čočka se navíc nemůže zkalit, takže pacient nikdy neonemocní šedým zákalem.

Investice na celý život
Kvůli refrakčním operacím, které zbavují dioptrií, přichází na kliniku NeoVize stále více mladých lidí. V pětadvaceti někteří vydají za čočky a brýle i tři tisíce ročně. Především ženy, které chtějí dobře vypadat, ví, že jedny obroučky jim nestačí.
V porovnání s ročními výdaji za kontaktní čočky a brýle vyjde operace na několik stokorun ročně, pokud uvažujeme, že člověk podstoupí zákrok v 25 letech a bude žít ještě zhruba 55 let. Kromě toho, že nakonec ušetří, bude ostře vidět hned po probuzení.

Podle průzkumu mezi pacienty, kteří podstoupili korekci dioptrické vady v NeoVizi, pociťuje 84% lidí po zákroku vyšší sebevědomí a 77% oceňuje vyšší pohodlí v životě bez brýlí nebo kontaktních čoček.

Jedinou nevýhodou jsou finance. „U nás žádnou laserovou operaci neproplácí zdravotní pojišťovny ani na ni částečně nepřispívají,“ zmiňuje primářka. Přesto se ale jedná o investici na celý život, která se ve výsledku vyplatí. Pro klienty, kteří
mají problém najednou sehnat vyšší finanční obnos, nabízí klinika na Viniční možnost bezúročných splátek. Zaplatí 12 tisíc korun hned, zbytek ve 12 splátkách bez navýšení.

Na kliniku mohou přijít lidé bez pedchozího doporučení spádového lékaře. „Veškerá měření a komplexní oční vyšetření provádíme u nás na klinice,“ dodává primářka
Kalandrová.