Objednejte se Zeptejte se

Na horách pozor na oči

18.01.2018

DIOPTRIE NUTNÉ

Nejhorší variantou je rozhodnout se při sportu korekci kci zraku neřešit - třetina lidí s dioptrickou vadou má totiž potíže s odhadem vzdálenosti a každý osmý s prostorovou orientací. A to se na lyžích, na snowboardu, na saních ani na bruslích. může pořádně vymstít v podobě úrazu, který způsobíte sobě nebo i druhým.

TRVALÉ ŘEŠENÍ

Pro milovníky sportu je proto vhodné trvalé odstranění dioptrií - bezbolestným zákrokem s použitím femtosekundového laseru (dělá se do věku zhruba čtyřiceti pěti let při dioptriích do dálky) nebo nitrooční operací Prelex (od čtyřicátého pátého roku věku, a to při dioptriích do dálky i na blízko).


NENÍ SE ČEHO BÁT

Laserová operace trvá zhruba dvacet minut a oči jsou během ní znecitlivěny speciálními roztoky, takže pacient se nemusí obávat žádné bolesti. Před operací navíc dostane spolehlivý uklidňující lék, který pomůže překonat případné psychické napětí.

NÁZOR ODBORNÍKA

Při zimních sportech mívají lidé s dioptrickými mi vadami pot potíže. Trvalým řešením může být laser laserová operace. Dnešní metod metody jsou natolik šetrné, že se pac pacienti vracejí do běžného živ života téměř okamžitě. Zákrok ta tak můžete podstoupit i třeba t týden před lyžovačkou. Hned po operaci vidí pacient lépe než před zákrokem a během několika hodin se zrak stabilizuje natolik, že Hpn s se může dívat na televizi nebo pracovat na p počítači. Druhý den po zákroku už většina lidí vidí zcela normálně. O týden později je už vid možné věnovat se sportu včetně lyžování. mož

MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize, Praha