Objednejte se Zeptejte se

Zimní exotická dovolená: střevní obtíže i tropické nemoci

03.01.2018

* Jak chránit oči před ostrým sluncem na exotické dovolené?

Dlouhodobý pobyt v místech intenzivního slunečního záření, například u moře, ale i ve vysoké nadmořské výšce, může vyvolat drobné defekty epitelu rohovky a s tím spojenou bolest oka. Pobyt na slunci je pro oči nebezpečný zejména v případech nižší koncentrace ozónu v atmosféře. Proto by měl být UV filtr v brýlích stoprocentní.
Doporučuji jejich zatmavení v rozmezí 50 až 60 %. Zcela tmavá skla ale vhodná nejsou, způsobují totiž rozšíření zorniček, do nichž poté proniká více UV záření.

* Může být pro oči nebezpečná například i hotelová klimatizace?

Ano, osychá totiž povrch oka, tedy spojivky a rohovka. Pak lidi pálí oči a paradoxně dochází i ke zvýšenému slzení. Může dojít ke zhoršení alergických projevů, které se projevují zejména svěděním očí.
Pokud se syndrom tzv. suchého oka neřeší, dochází k dalšímu osychání a k oslabení přirozené ochrany rohovky, což může vést k průniku infekce a vzniku rohovkového vředu.

* Jak postupovat, jestliže nás po koupání v moři či exotickém jezeře pálí oči?

Jako první pomoc je nejvhodnější vypláchnout oči čistou vodou, ještě lépe borovou vodou nebo speciálními dezinfekčními očními kapkami. V případě potíží, které přetrvávají i po návratu z dovolené, navštivte očního lékaře, aby vyloučil poškození rohovky.