Objednejte se Zeptejte se

Odborník radí Jak se zbavit dioptrií?

09.10.2017

Otázka:
Jana S., Plzeň
Ráda bych si nechala pomocí laseru odstranit dioptrie, ale mám strach ze složité operace. Můžete mi říct, jak vše probíhá? 

Odpověď:
MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize

Operovat lze krátkozrakostdalekozrakostastigmatismus, vetchozrakost i další vady.
Laserové odstranění dioptrií patří mezi časté oční operace. Věk u nich není rozhodující podmínkou. Operovat lze jakýkoli počet dioptrií, ovšem pro oči s vadou nad -10 dioptrií či nad +5 dioptrií je vhodnějším řešením implantace nitrooční čočky.


Pro oči s vadou -0,25 až cca -10,0 dioptrií a pro oči od +0,5 do cca +5,0 dioptrií zase většinou volíme laserový zákrok. Ten vždy probíhá ambulantně a vyžaduje důkladné předoperační vyšetření. Pokud vám během vstupního vyšetření nabízejí možnost nechat se okamžitě operovat, změňte kliniku.


Může se zdát, že operace ve stejný den jako vyšetření šetří čas, ve skutečnosti se ale jedná o zbytečné riziko. Například v Německu je to dokonce zakázané. Znamená to, že pacientovi při předoperačním vyšetření nerozkapali oči. Po rozkapání se oko vrací do původního stavu zhruba za 24 hodin a teprve poté je možné operovat. Špičkové pracoviště by také mělo nabídnout široké spektrum operací a vybrat pro vás metodu na míru.