Objednejte se Zeptejte se

Lidí s očními vadami přibývá. Jak poznat potíže se zrakem?

10.10.2017

„Problematiku zhoršující se kvality zraku světové populace je nutné nebrat na lehkou váhu. Pouhı zlomek lidí používá adekvátní korekci a z toho plynou značná rizika, obzvláště u krátkozrakosti. Špatnı zrak může vést k bolestem hlavy, k únavě a nižšímu stupni soustředění. Například za volantem mohou bıt všechny tyto faktory velmi nebezpečné,“ připomíná primářka Oční kliniky NeoVize Brno Šárka Skorkovská.

Proč vzniká krátkozrakost

Mezi hlavní příčiny vıskytu krátkozrakosti patří postupné změny životního stylu, k nimž patří stále sporadičtější trávení času venku (a tedy nedostatek času stráveného v přirozeném světle) a více činností vyžadujících zaostřování do blízka.

Fylogenetickému nastavení očí současnı životní styl zkrátka nevyhovuje, svou roli ale hrají i genetické předpoklady.

„U krátkozrakıch dochází k atrofii akomodačního svalu, následkem čehož nevzniká při práci do blízka ostrı obraz. Opětovně to může vést k progresi krátkozrakosti. Některé teorie také zmiňují vliv nitroočního tlaku na prodlužování očního bulbu, což také může bıt důvodem nárůstu krátkozrakosti,“ vysvětluje oční lékařka Jana Mikšovská z kliniky DuoVize Praha.

Celý článek najdete v příloze zde: