Objednejte se Zeptejte se

Kazí se mi oči!

26.06.2017

Když koukáte celé dny do počítače nebo namáháte oči jiným způsobem, může se stát, že se unaví a budou vás bolet. Po čase dokonce můžete cítit, že se vám zrak zhoršuje. Nepodceňujte to! Nechte si oči vyšetřit u odborného lékaře, abyste přesně věděla, jak si poradit. Špatné brýle totiž můžou napáchat víc škody než užitku.

Co nás trápí nejvíc?

Nejběžnější oční vadou je krátkozrakost neboli myopie. Přesný důvod, proč se objevuje, není dosud vědcům úplně jasný, myopie je ale nepochybně ovlivněná geny. „Největší pravděpodobnost vzniku této oční vady je vždycky v rodinách, kde se už vyskytuje. Tam, kde je krátkozraký jeden z rodičů, postihuje myopie 20 – 40 % dětí. V případě, že jsou krátkozrací oba rodiče, může jít o 40 až 60 % dětí,“ vysvětluje primářka kliniky Duovize MUDr. Lucie Valešová.

„Zatímco naši předkové trávili většinu času venku a neprováděli příliš mnoho činností, při nichž by museli zaostřovat zrak do blízka, současný životní styl nastavení očí nevyhovuje. Například dlouhodobé čtení a práce na krátkou vzdálenost vyžadují ostrý obraz do blízka, který u očí zajišťuje zvýšená akomodace čočky. K této činnosti je nutné udržet ostrý sítnicový obraz, což vede k růstu oční koule a ke vzniku nebo postupnému zhoršování krátkozrakosti.“ Celkový výskyt krátkozrakosti odhadují odborníci u zhruba 800 milionů až 2,3 miliardy lidí. Krátkozrakých je čím dál víc

S přibývajícím věkem se zhoršuje pružnost oční čočky a zaostřit na krátké vzdálenosti je obtížnější. „To pak způsobuje špatné vidění na blízko a na čtecí vzdálenost, tedy vetchozrakost neboli presbyopii. V neposlední řadě může naše oči postihnout šedý zákal. Máme štěstí, že žijeme ve 21. století, a tak jsou možnosti léčby opravdu nepřeberné a především dostupné,“ říká primářka

Operace je úleva

Krajním, ale úlevným řešením někdy bývá operace. „Aby mohla být provedena správně, je naprosto nezbytné absolvovat důkladné vstupní nebo předoperační vyšetření. Ta si všechna pracoviště provádějí zásadně sama. A to i v případě, kdy si přinesete výsledky různých vyšetření od svého lékaře. Kvalitní kliniky mají dnes diagnostické přístroje na stejné úrovni, důležité ale je, jak probíhá a kdo ji provádí,“ upřesňuje MUDr. Valešová.

Bolí to?

Bezpečnost laserových operací očí a úspěšnost zákroků je dnes velmi vysoká. Laserové zařízení je konstruováno tak, že se při jakékoliv odchylce od normálního průběhu zastaví a nedovolí v operaci pokračovat. 
Laserová léčba dioptrických vad prošla za posledních několik let obrovským vývojem. Kritéria, jako jsou stabilita oční vady nebo věkový limit, už nejsou pro operaci důležité, v podstatě na nich nezáleží. Za pár hodin v kondici„Doba rehabilitace po operaci se zkrátila ze dnů na hodiny a výrazně se také rozšířil dioptrický rozsah vad, které lze operací korigovat. Některá pracoviště také dávají na zákrok tím nejmodernějším laserem, takzvaným femtosekundovým, doživotní záruku. To znamená, že pokud pacient potřebuje v průběhu dalšího života doplňkový zákrok, je mu poskytnut zdarma na náklady pracoviště,“ dodává lékařka

Kolik to stojí?

Počet pracovišť nabízejících oční operace je v České republice řada. Jejich úroveň se může lišit, proto byste měla před operací pečlivě zvážit, která klinika je pro vás ta „pravá“. Rozhodnutí není jednoduché, zvažovat je dobré řadu hledisek, neboť při špatném výběru vám hrozí nejen finanční ztráta stejně jako při nákupu nekvalitního zboží, ale mnohdy i větší bolestivost, pomalejší hojení, delší pracovní neschopnost a v nejhorším případě také zdravotní komplikace. Určitým měřítkem pro každého z nás je samozřejmě cena, jelikož zdravotní pojišťovny bohužel nehradí laserové korekce dioptrií. Porovnejte si proto ceny na různých klinikách a pracovišti s neobvykle nízkou cenou se raději vyhněte. 

Jak probíhá vstupní vyšetření?Pokud vám má vstupní vyšetření poskytnout maximum informací, nemělo by být kratší než 60 minut, obvykle ale zabere 90 až 120 minut. Nabízejí-li vám možnost nechat se operovat okamžitě, jděte jinam. Operace ve stejný den jako diagnostika nepřináší žádné výhody, naopak. V rámci vyšetření se používají například oční kapky, které rozšiřují 

zornice, a pak celkem dlouho trvá, než se všechno vrátí do normálu. Při následné operaci by pak přístroje pracovaly na oku, které není v kondici, a riziko, že se něco pokazí, by bylo vysoké. Myslete na to, že po operaci jsou některé věci nevratné. A ač se to nezdá, i péče, jaká vám bude věnována po zákroku, je důležitým kritériem. Zjistěte si také, jak pooperační péče probíhá, kolik kontrol zahrnuje a podobně.