Objednejte se Zeptejte se

Sluneční brýle: Nepostradatelná ochrana před sluncem

15.06.2017

NEBEZPEČNÉ UV ZÁŘENÍ

Naše oči ohrožuje sluneční záření. Tato skutečnost se týká hlavně těch lidí, kteří tráví většinu dne, i přes poledne, pod širým nebem. Oči trpí většinou tehdy, když je oslabena ozonová vrstva.

Oči zakoušejí také na dovolené u moře nebo u větších vodních ploch, jako jsou rybníky, jezera a přehrady, od kterých se ve velké míře odráží zdraví škodlivé UV záření, a oči ho tak dostávají zvýšenou dávku.

Pokud jezdíte autem, určitě to taky znáte: Jako řidiči dostáváte během dne zvýšený příděl slunečního záření hlavně tehdy, když nemůžete odvrátit hlavu od slunce, protože proti němu několik desítek minut jedete.

„Delší pobyt v místech intenzivního slunečního záření, u moře a ve vysoké nadmořské výšce je už určitě spojen s riziky. Může vyvolat drobná poranění epitelu rohovky, oko bolí. Zároveň může v extrémních případech být i trvale poškozena sítnice v místě nejostřejšího vidění,“ upozorňuje lékařka oční kliniky DuoVize Jana Mišovská. 

 

OCHRANU ZAJISTÍ UV FILTR

Kvůli nechráněným očím si často můžete přivodit zdravotní komplikace, kterým předejdete právě díky kvalitním slunečním brýlím. Jde o to, aby sluneční brýle měly UV filtr, ale také antireflexní vrstvy na použitých brýlových čočkách. Potom budete mít jistotu, že jsou vaše oči dobře chráněny.

„Při pobytu na slunci by si oči měli chránit nejen pacienti po očních operacích, ale i lidé se zcela zdravýma očima. Vhodné jsou tedy brýle s UV filtrem, pomohou i oční kapky s UV filtrem. U dětí do dvou let věku, které brýle odmítají, je vhodné zastínit oči kšiltovkou či kloboučkem,“ radí oční lékařka Jana Mišovská.

ZÁKLADNÍ KRITÉRIA PŘI VÝBĚRU SLUNEČNÍCH BRÝLÍ

  1. UV filtr – Vyberte si filtr, který vás ochrání jak před UVB, tak před UVA paprsky.
  2. Tmavost skel – Tmavost skel chrání jenpředviditelným světlem, nikoliv před samotným UV zářením. Vyberte si taková skla, ve kterých se budete cítit pohodlně. Odborníci většinou doporučují propustnost kolem 20 procent.
  3. Barva skel – Nejlepší pro sluneční brýle je obyčejná šedivá barva, která rovnoměrně absorbuje světlo různých vlnových délek. Barevným sklům by se měli raději vyhnout hlavně ti, kteří mají i za normálního osvětlení problémy srozeznávánímněkterých barev.
  4. Polarizační skla – Pokud se rozhodnete pro polarizační skla, zbavíte se nepříjemných odleskůsvětlaodráženého od vodní hladiny nebo hladké silnice.

SLUNEČNÍ BRÝLE JAKO MÓDNÍ DOPLNĚK

Sluneční brýle nejsou jenom ochranou před světelným a UV zářením, ale i důležitým módním doplňkem a záležitostí image. „Musím říct, že se designéři se pro letošní sezonu vyřádili v barevnosti skel do brýlí. Velice módní jsou barevná zrcadlová skla v kombinacích, které byste nikdy nepřipustili. Kombinují se fialová se zlatou a zelenou, kdy výsledek je velice zajímavý. Sama jsem si jedny (šílené) fialové zrcadlovky v kulatém provedení pořídila. A právě kulaté tvary patří také k letošním trendům,“ říká Pavlína Nedvědová ze žďárské Optiky Pavlína, kde již do své nabídky zařadili novou kolekci slunečních brýlí.

Nové sluneční brýle si pořídila také Iveta Balážová ze Žďáru nad Sázavou. „Pokud můžu říct, mou oblíbenou značkou slunečních brýlí je Ray-Ban. Letos na jaře jsem si udělala radost a koupila si nový model se silnými černými obroučkami a modrými skly,“ říká studentka.

Sluneční brýle by měly splňovat také některé kvalitativní nároky. Měly by být dioptrické, pokud máte problémy s běžným viděním, měly by být pohodlné, neměly by tlačit, padat nebo sklouzávat z nosu.

Takové dioptrické sluneční brýle jsou již v dnešní době samozřejmostí. Díky nim mohou lidé s korekční vadou žít, pracovat i sportovat prakticky bez omezení. „Můžete si vybírat z velkého množství obrub, do kterých se zasadí sluneční dioptrické sklo. Dnes už není sklo jenom hnědé nebo šedé. Není problém si prostě vymyslet brýle tak, aby nebyly rozpoznatelné od originálu a nebylo tak poznat, že jsou dioptrické,“ vysvětluje majitelka žďárské Optiky Pavlína.

POZOR NA NEKVALITNÍ BRÝLE

Velkým problémem mohou být levné sluneční brýle ze supermarketů nebo tržnic, které často nesplňují to, co byste od kvalitních slunečních brýlí očekávali. „Brýle doporučuji zákazníkům zakoupit ve specializovaném obchodě, tedy v oční optice.  Nejenom že si koupí skutečně fungující optickou pomůcku, ale také mají záruku ve kvalitě obruby, která sklo obklopuje. A to nemluvím o tom, že na tržnici, nebo v supermarketu s potravinami vám prodávající brýle neupraví ani neseřídí. Kvalita skel a materiálů tady vždy odpovídá ceně výrobku,“ konstatuje Pavlína Nedvědová.

Oční lékaři a optici často upozorňují i na to, že levné brýle zakoupené například na tržnicích mají pouze tmavá skla a nejsou opatřeny UV filtrem. Pro oči jsou totiž mnohem škodlivější tmavé brýle bez UV filtru než brýle žádné. Pokud jste totiž bez brýlí, zornička se zúží, a do očí tak proniká málo světla s UV zářením. Pokud si ovšem vezmete tmavé brýle bez UV filtru, dovolíte zorničkám, aby zůstaly roztažené, a do vašeho oka tak pronikne více škodlivého světla.