Objednejte se Zeptejte se

Ohrožení zraku v létě

29.06.2017

Krátký pohled do slunce není podle ní pro zdravé oči nebezpečný. Zornice reaguje jako clona fotoaparátu a reguluje množství slunečního záření, jež dopadne na sítnici.

Delší pobyt v místech intenzivního slunečního záření, u moře a ve vysoké nadmořské výšce, ale už je spojen s riziky. Může vyvolat drobná poranění epitelu rohovky, oko bolí. Zároveň může v extrémních případech být i trvale poškozena sítnice v místě nejostřejšího vidění.

Pobyt na slunci je pro oči nebezpečný hlavně při nižší koncentraci ozónu v atmosféře, kdy stoupá intenzita UV záření. Tehdy by si oči měli chránit pacienti po očních operacích i lidé se zcela zdravýma očima. Chrání brýle s UV filtrem, pomohou i oční kapky s UV filtrem. U dětí do dvou let věku, které brýle odmítají, je vhodné zastínit oči kšiltovkou či kloboučkem.

Klimatizací trpí oči hlavně při dlouhodobém pobytu v klimatizovaném prostoru a činnostech pro oči namáhavých, jako je práce s počítačem. Povrch oka osychá, oči pálí a slzí, pacienti popisují pocit písku v očích, což jsou příznaky syndromu suchého oka. Pro oči má ještě horší dopad větrák - rozháněním vzduchu sice sníží pocit horka, oko ale ještě více osychá a obtíže se zhoršují.

Koupání ve vodě znečištěné sinicemi může podle primáře Očního centra Praha Radana Zugara způsobit alergický zánět očí, takže svědí a pálí, někdy zarudnou a zvýšeně slzí. Pokud taková voda citlivé oko zasáhne, jako první pomoc radí primář vypláchnout ho čistou vodou, ještě lépe borovou vodou nebo speciálními dezinfekčními očními kapkami. V případě přetrvávajících obtíží je nutno navštívit lékaře.