Objednejte se Zeptejte se

Oči mohou zase vidět více

01.05.2017

Chcete-li mít zdravé oči, chraňte je a pečujte o ně stejně jako o jiné části svého těla. Neberte jejich funkci za samozřejmost. Často jsou každý den vystaveny práci na počítači, klimatizaci, topení nebo prudkému slunečnímu záření. Proto pokud kupříkladu pracujete po delší čas u počítače, zařaďte do svého režimu pravidlo 20/20/20. Tedy po každých dvaceti minutách práce se nejméně dvacet vteřin zadívejte na bod vzdálený minimálně 20 stop, což odpovídá zhruba šesti metrům. Ulevíte zaostřovacím svalům, procvičíte si oči a zabráníte jejich vysychání, radí primářka oční kliniky DuoVize Praha MUDr. Lucie Valešová.

Ještě dříve, než jste zvyklí

Prevence je důležitá jak u pacientů, kteří již oční vadu mají (aby se nezhoršovala), tak u osob, které prozatím žádné problémy se zrakem nemají. Lidé často tyto zásady podceňují a chodí k očnímu lékaři či na operaci očí až „za pět minut dvanáct“. „Objednat se k očnímu lékaři na preventivní vyšetření můžete bez doporučení od praktického lékaře, a to i v případě, že nemáte zrakovou vadu nebo potíže související s očima. Důvodem k preventivní návštěvě oftalmologa by měl být také výskyt očních vad v rodině, zejména zeleného či šedého zákalu,“ zdůrazňuje lékařka.

Moderní přístroje jsou velmi přesné

Na oční kliniku lidé přicházejí v momentě, kdy už nějaký oční problém mají a dospělí k rozhodnutí s tím skutečně „něco“ udělat. „Nabízíme široké spektrum oční péče zahrnující operace dioptrických vad, biologické léčby věkem podmíněné makulární degenerace, šedého zákalu, keratonu, ale také plastické operace. Nejčastěji k nám přicházejí pacienti, kteří se chtějí zbavit brýlí a kontaktních čoček nebo šedého zákalu. Operace je tak pro ně příležitostí nejen pro odstranění zákalu, ale i zbavení se brýlí, případně astigmatismu“ zmiňuje lékařka. „V současné době patří ke špičkovým technologiím pro laserové odstranění dioptrií femtosekundový laase VisuMax. Jeho výhodou je rychlost, maximální bezpečnost, šetrnost a přesnost. Je to současně jediný laser, kterým lze provádět operace nejšetrnější laserovou metodou NeoSMILE 3D®. V nitrooční chirurgii, při operaci šedého zákalu nebo při metodě PRELEX (odstranění dioptrií) patří ke špičce kliniky femtosekundový laser LenSx. Ten je podle výzkumů až desetkrát přesnější než člověk, operace tak probíhá s naprostou přesností, bez použití skalpelu a ostrých nástrojů,“ vysvětluje MUDr. Valešová.

Obtíže po operaci rychle odezní

„Operace očí se provádí v kapkové anestézii a je bezbolestná, během ní jsou cítit jen dotyky, což zvládnou třeba i dvanáctileté děti. Když anestetika odezní, následuje asi tří až čtyřhodinové řezání, pálení a slzení oka. Pacienti tuto dobu ale zaspí a večer po operaci mohou třeba sledovat i televizi. Druhý den je už vidění výrazně lepší a většinou je oko již zcela bez řezání,“ uklidňuje MUDr. Valešová případné obavy ze zákroku.