Objednejte se Zeptejte se

Okem řidiče: Šedý zákal má „každý”

21.04.2017

Ohrozíte nejen sebe

Zrak řidiče by měl být v naprostém pořádku, protože jakákoli oční vada může vést ke šptnému vyhodnocení vzdálenosti a pohybu v provozu. Takový řidič může předmět nebo člověka zahlédnout pozdě, což výrazně zpomaluje jeho reakční schopnosti. Stává se tak nebezpečným nejen sám sobě, ale i celému silničnímu provozu. „Podle průzkumu z roku 2013 špatně viděla čtvrtina všech testovaných řidičů a v roce 2016 se toto číslo posunulo až k jedné polovině. Nejhorší je, že drtivá většina z nich o vadě zraku vůbec neví a ani tento stav neřeší,” upozorňuje Oldřich Vaníček, prezident ÚAMK.

Nejčastější příčina

Jedním z nenápadných, ale o to nebezpečnějších očních onemocnění je šedý zákal neboli katarakta. Ta je zároveň celosvětově nejčastější příčinou slepoty. 

„Mírný stupeň šedého zákalu má prakticky každý ve věku nad 65 let, k jeho rozvoji ale může přispět i větší dioptrická vada, cukrovka nebo úraz oka. Lidská čočka kvůli němu zění svou strukturu tak, že přestane být průhledná a člověk začne vidět jako přes mlhu, roztříštěně, a někdy v jeho důsledku naroste i krátkozrakost. Katarakta přichází plíživě a člověk ji mnohdy nemusí ani zaznamenat. Právě v tom spočívá její nebezpečí. Starší lidé by proto měli chodit na pravidelné preventivní prohlídky, aby lékař mohl šedý zákal včas odhalit,” říká MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.