Objednejte se Zeptejte se

Zimní sporty bez brýlí? Najděte nejlepší řešení právě pro vás

30.01.2017

Horská služba ročně v českých horách ošetří tisíce sportovců. V loňské sezoně jich bylo kolem 5700. Mezi nejčastější úrazy patří zlomeniny končetin a zranění hlavy, výjimkou nejsou ani poranění očí. K těm přitom nemusí dojít jen na svahu. Zrak ohrožuje sníh, vítr i ostré horské slunce.

Brýle přes brýle

Pokud se chystáte na sjezdovky, doporučujeme sáhnout po brýlích s celými obroučkami, nejlépe z kovového materiálu, kvůli jejich vyšší odolnosti. Při lyžování s dioptrickými brýlemi je asi největší problém jejich zamlžování, na rozdíl od brýlí lyžařských, které mají v dnešní době snad všechny speciální úpravu, aby u nich tento nepříjemný jev nenastal. Je tedy třeba vybírat takové lyžařské brýle, které jsou speciálně určeny k nošení společně s brýlemi dioptrickými. Ale ani tak nemáte jistotu, že budou fungovat skutečně tak, jak je slibováno.

Existují samozřejmě i různé „vychytávky“, jako je úchyt na připevnění dioptrických skel na lyžařské brýle, nebo speciální ventilátor, který pod brýle přivádí čerstvý vzduch, a tím zabraňuje jejich zamlžování, ale o jejich praktičnosti, účinnosti nebo výhodnosti v porovnání s kontaktními čočkami by se nejspíš dalo pochybovat.

Čočky na očka

Pro obrýlence představují nepochybně novou kvalitu života: když zvládnou techniku jejich nasazování, vyjímání a péče, mohou s klidem zapomenout na to, že vůbec nějakou refrakční vadu mají. Mají ale i své nevýhody. „Pro oči je určitě zdravější nosit brýle. Kontaktní čočky jsou dnes velmi dokonalé, nicméně po dlouhé době používání čoček se to na oku pozná. Rohovka trpí menším přísunem kyslíku, ze spojivky přerůstají na rohovku drobné cévky, povrch rohovky může být drsnější a oko trpí suchostí.

Čočky zároveň představují pro naše oči potenciální riziko v podobě infekce rohovky nebo tvorby rohovkového vředu. To může vést k vytvoření neprůhledné skvrny na rohovce, k prasknutí rohovky, nebo dokonce k nutnosti její transplantace,“ vypočítává MUDr. Eva Jerhotová z oční kliniky Duovize. Přesto uznává, že kontaktní čočky jsou pro nositele daleko komfortnější, simulují přirozené vidění a u vyšších vad eliminují optické chyby z tlustých brýlových skel. Připomíná ale, že je důležité, abyste před jejich prvním použitím navštívili odborníka-kontaktologa, který vás naučí, jak čočky nasadit i sundat a jak o ně pečovat. Kromě dobře umytých rukou a dezinfikování čoček v solném roztoku je také důležitou zásadou nenosit je déle, než je určeno na obalu, a na noc je vyjímat z očí. Pokud se budete řídit zásadami jejich správného používání, vážnější potíže nehrozí.