Objednejte se Zeptejte se

Chcete odložit brýle?

12.12.2016

Operace, které navracejí zraku ostré vidění, se nazývají refrakční. Je to deset let, kdy u nás oční chirurgové při těchto operacích začali postupně měnit klasické nástroje za femtosekundové lasery. Díky nim se všechny zákroky zpřesnily, zrychlily a pro pacienty se staly šetrnějšími. 

Vidina toho, že si nebudu muset v autě, v kině nebo u televize neustále nasazovat brýle na dálku, byla lákavá i pro mě. A tak jsem v roce 2010, na prahu svých 40. narozenin, absolvovala laserovou operaci obou očí. Pár roků jsem si ostré vidění užívala, zhruba před dvěma lety to ale přestalo být ono. Není to nic vážného - na dálku mi přibyla na jednom oku čtvrtina a na druhém polovina dioptrie, vidění trochu kazí i mírný astigmatismus. Jde to zvládat i bez brýlí. Přesto jsem si je nenechala předepsat. Při řízení večer v autě je skutečně ocením.

A to není všechno. Rovněž písmenka při čtení knih se mi začala na papíře trochu rozplývat. Aha, život bez brýlí skončil, uvědomila jsem si, zašla na vyšetření k očnímu lékaři a pak do optiky pro druhé brýle, tentokrát na blízko. 

ODSTRANÍ AŽ DESET DIOPTRIÍ

Potřeba sáhnout vzdor absolvované laserové operaci opět po brýlích mě inspirovala, abych u odborníků pátrala po tom, pro koho jsou refrakční laserové operace vhodné a co od nich klienti, především ti z mé generace, mohou očekávat. „Tyto operace odstraňují krátkozrakost zhruba do deseti dioptrií, dalekozrakost do čtyř dioptrií a astigmatismus, tedy poruchu vidění danou nepravidelným zakřivením rohovky, do pěti dioptrií,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka pražské DuoVize. „Při operaci záleží nejen na počtu dioptrií, ale také na tloušťce rohovky.“ 

Důležité je vědět, že laserová refrakční operace nedokáže odstranit presbyopii, tedy zhoršené vidění do blízka. Tomuto stavu, kdy člověk musí natahovat ruce s textem daleko před sebe, aby přečetl drobná písmenka, se také říká vetchozrakost. Jde o přirozený projev stárnutí oka a já jsem přesně cílová skupina, protože presbyopie začíná u lidí zhruba od 40 až 45 let.