Objednejte se Zeptejte se

Jak v zimě "nevyschnout"? Máme pět rad

05.12.2016

1) Čajíčkujte správně

S nevinným úmyslem zahřát se, sáhneme po horoucím čaji. A když je opravdu "kosa", provází mnohé z nás pára nad hrnkem celý den. Pozor ale na výběr, protože prolévat se od rána do večera zeleným a černým čajem, nebo jiným horkým kofeinovým nápojem, není značka ideál. Kofein totiž podporuje funkci ledvin, tedy i odvodnění organismu. Na optimálním obsahu vody v našem těle závisí mimo jiné i termoregulace, proto raději volte bylinky bez obsahu kofeinu, jako je máta, nebo ovocné čaje.

2) Zvlhčujte vzduch v místnosti

Optimální obsah vlhkosti ve vzduchu je důležitý nejen pro dýchací cesty, ale také kůži a oči. "Stav suchých očí se objeví v okamžiku, kdy slzný film přestane zvlhčovat a zvláčňovat povrch oka. Příčinou suchých očí může být nevhodné složení slz, či jejich nedostatečná produkce, často se tyto potíže objevují právě v důsledku nadměrného odpařování slzného filmu v místnostech s ústředním vytápěním," vysvětluje MUDr. Eva Jerhotová, oční lékařka kliniky DuoVize. Zvlhčit vzduch v místnosti lze i po domácku, přehozením např. mokrého ručníku přes topení. Pokud ale trpíme například astmatem či jiným chronickým onemocněním dýchacích cest, není to dost. Pak je třeba sáhnout po kvalitním zvlhčovači vzduchu. Například zvlhčovač Dyson AM10 jemnou mlhu vydesinfikuje UV zářením, než vám ji pustí do místnosti. Jako jediný zvlhčovač se chlubí oceněním asthma & allergy friendly od asociace Allergy Standards Limited Skin Health Alliance, vhodný je tedy pro astmatiky i lidi trpící alergiemi. Navíc jeho design z pera věhlasného britského designéra a vynálezce Jamese Dysona určitě neurazí ani ve vychytaném interiéru.

3) Dejte si do nosu

Studený vzduch za sychravého počasí dává pořádně zabrat vaší nosní sliznici. Vlivem změn teplot při přechodech mezi vytopenou místností a studeným venkem mohou být vaše horní dýchací cesty velmi nepříjemně vysušené. Přitom právě přirozený vlhký povlak je chrání před řáděním bakterií a virů. Skvělým způsobem, jak sliznici nosu znovu zvlhčit, jsou výplachy nosu vlažnou, mírně slanou vodou. Zabijete tak dvě mouchy jednou ranou, protože tím kromě hydratace také provedete pořádný úklid nosu, slaná voda totiž spolehlivě odplaví většinu prachu a choroboplodných zárodků, které během dne vdechneme. Výborně k tomu účelu poslouží konvička Rhino horn, kterou prodává většina lékáren. Sůl použijte raději tu himalájskou, nebo alespoň mořskou - jsou jemnější, než běžná stolní sůl.

4) Zeleninu? Tu, co hřeje!

Syrová zelenina obsahuje vodu v krásně čisté formě, a to navíc spolu s fytolátkami, které mají významný vliv na správný metabolismus vody. Často se v zimě vyhýbáme syrové zelenině s odůvodněním, že salát je přece na léto, kdy ochladí, a v zimě nás takový pokrm nezahřeje. Není to však úplná pravda, protože řada druhů zeleniny má sice ochlazující efekt, ale pak jsou také druhy, které zahřívají. Můžeme například zkusit vycházet z ayurvédské tradice, podle které zahřívá třeba mrkev, řepa, fenykl, koriandr a jarní cibulka.

5) Horká sprcha? Pozor na ni!

Jasně, co může být větší požitek, než své promrzlé tělo pohroužit do záplavy horké vody ve sprše nebo vaně? Pokud si ale uděláte na takový relax dostatek času, nemusí být voda až tak horká, aby vás prohřála. Když totiž teplotu přeženete, zbavujete kůži ochranné vrstvy, bránící jejímu vysušování... a voda z ní doslova vyschne. Jestli se přece jen bez vroucí koupele neobejdete, nezapomeňte pak kůži ošetřit. Výborné hloubkově hydratační vlastnosti má kokosový olej. Vyhněte se pleťovým mlékům s obsahem vody, protože tímto způsobem "navlhčená" pleť může po přechodu do mrazivého počasí nehezky zarudnout, nebo dokonce popraskat. Pokud je pro vás olej příliš mastný, zvolte některou pleťovou péči určenou přímo pro zimní období. Například německá spa značka Phyris nabízí řadu Winter Wonderland s obsahem výtažku z pouštní trávy - ten zamezuje ztrátám vody z pokožky právě vlivem chladného počasí.