Objednejte se Zeptejte se

Laserová operace vám umožní zahledět se do dálky

09.12.2016

Naštěstí ji v současnosti lze relativně snadno odstranit pomocí laserové operace. Pojďme si o špatném vidění do dálky a jeho léčbě povědět víc.

Co je to vlastně ta krátkozrakost?

Krátkozrakosti (odborným názvem myopie) si nejčastěji všimneme již u dětí, často se však projeví také v pubertě a výjimečně i v pozdějším věku. Je způsobena tím, že je oko delší, než by správně mělo být, což způsobuje jinou lomivost rohovky a čočky, než u oka zdravého. Obraz se tudíž promítá před sítnici, nikoliv na ni, výsledkem čehož je rozostřené vidění. Jedná se o vrozenou poruchu, můžeme ovšem dát za pravdu i rodičům, kteří své děti varují, aby tolik nevysedávaly u počítače a nečetly potmě. Zvýšené namáhání očí totiž může již existující vadu zhoršit. Není výjimkou, že se počet dioptrií zvyšuje v průběhu růstu a dospívání, okolo 20. až 25. roku života pak naštěstí dochází k ustálení. Jiná situace nastává, je-li krátkozrakost průvodním jevem některé nemoci, jako je šedý zákal nebo cukrovka.

Brýle, nebo čočky?

Krátkozrakost se obvykle dělí na nízkou (do -3,00 dioptrie), střední (od -3,25 do -6,00 dioptrie) a vysokou (nad -6,00 dioptrie). Všechny její formy dokážou člověka pořádně potrápit, jak ve škole, tak při řízení vozidla, při sportech a dalších koníčcích. Typicky se upravuje nošením brýlí, které však ne vždy vyhovují. Mnoha lidem jsou nepohodlné, při některých činnostech padají, dokonce může být nebezpečné je nosit – například při míčových sportech, kdy by se mohly snadno rozbít a způsobit zranění. V neposlední řadě je třeba zmínit estetickou stránku věci. Lidé s vadou zraku často mívají pocit, že jim brýle nesluší, což se negativně odráží na jejich osobním životě. 

Oblíbenou alternativou k nošení brýlí jsou kontaktní čočky, ani ty ovšem nemusí být ve všech případech ideální. Bohužel se vyskytují i jedinci s citlivýma očima, kteří jejich nošení špatně snáší, jiní si zase nedokáží poradit s jejich zaváděním. S kontaktními čočkami navíc také nelze vykonávat všechny činnosti. Například se nedoporučuje jejich nošení do plaveckých bazénů, jelikož zde existuje jisté riziko infekce a zánětu spojivek. Výsledkem nespokojenosti s korekčními metodami pak mnoho lidí čočky ani brýle nenosí a prostě celý den mhouří oči. U nízké krátkozrakosti to totiž na první pohled nepředstavuje nepřekonatelný problém. Po čase se pak leckdo diví, proč trpí stálými migrénami nebo závratěmi.

Laserové operace očí, aneb cesta k perfektnímu zraku není složitá

Naštěstí již lékařská věda pokročila dost na to, aby krátkozrakým lidem nabídla takřka bezrizikovou úpravu zraku se zaručenými výsledky. Laserová operace vadu zraku řeší velmi šetrnou korekcí rohovky, která vede ke správnému zobrazování sledovaných předmětů na sítnici. Trvá všehovšudy 15 minut, těšit se z ní ale budete po zbytek života – kdykoliv ráno otevřete oči a okamžitě uvidíte nový den v jasných barvách. Možná si pamatujete, že po operacích očí dříve následovalo několikadenní bolestivé hojení, a proto se zdráháte zákrok podstoupit. Tyto obavy můžete odložit. Laserová operace NeoLASIK HD® vám umožní již tentýž večer v klidu pracovat na počítači bez sebemenších obtíží. Tato metoda je založena na kombinaci dvou přesných laserů. Femtosekundový laser opatrně odkryje vrchní vrstvu rohovky, kterou chirurg odklopí, a poté zapojí excimerový laser. Tím odpaří přebytečné vrstvy rohovky a lamelu opět vrátí na místo, takže se vyhnete bolestivé situaci, kdy by nepřekrytá zbroušená rohovka musela dorůstat.

Protože každé oko je jiné, nejnovější metoda nemusí každému vyhovovat. Je-li například rohovka pacienta příliš tenká, není možné u něj operaci femtosekundovým laserem provést. Zde je na místě laserová operace PRK/LASEK, při níž se pouze odpaří nežádoucí část rohovky excimerovým laserem. Ačkoliv po ní následuje několikadenní hojení, i v tomto případě se jedná o velmi spolehlivou metodu, která se úspěšně provádí již od 90. let. Mnoho lidé si ji volí také z finančních důvodů, je totiž dostupná prakticky každému. Trpíte-li vysokou krátkozrakostí (nad -10 dioptrií) nebo je vaše rohovka příliš tenká na jakoukoli laserovou operaci, stále není třeba operativní úpravu zavrhovat. Existují totiž také nitrooční operace, kdy se do oka zavádí umělá čočka, která natrvalo koriguje váš zrak.

Zatím nejpřesnější a nejšetrnější dostupná metoda se nazývá NeoSMILE 3D®Zákrok je to nejlepší, co kliniky nabízejí. Pacientovi se oči daleko rychleji hojí. Více se o ní dozvíte ve videu pod článkem.  

Na zákrok NeoLASIK HD® a NeoSMILE 3D® je poskytována doživotní záruka v ceně (případné laserové dokorekce jsou zdarma).

Vstupte do roku 2017 bez brýlí!