Objednejte se Zeptejte se

Jehličí, zátky a prskající omastek: Svátky jsou nebezpečné pro vaše oči

19.12.2016

„Nejčastější příčinou zranění očí je nedostatečná korekce oční vady. Třetina lidí s dioptrickou vadou mívá chvílemi rozostřené vidění, zhoršené vnímání hloubky prostoru a nedokáže pořádně odhadovat vzdálenosti,“ říká MUDr. Eva Jerhotová z oční kliniky DuoVize. Někdy ale nemusíte mít ani oční vadu, kolikrát stačí i malá neopatrnost.

Co se nejčastěji stává?

- Příprava vánočního stromku: šťouchnutí větví, zanesení pilin, třísek dřeva do očí při ořezávání stromku, manipulace s nářadím (šroubováky, nože) při usazování na podstavec, podráždění oka vniknutím umělého sněhu a třpytek.

- Otevírání lahví s vínem a se šampaňským: oční trauma způsobené rychlým vytlačením zátky u nedostatečně chlazených vín, pohmoždění nebo ruptura oka letící zátkou od lahve šampaňského.

- Používání zábavní pyrotechniky: poranění očí při manipulaci s pyrotechnickými fontánami a římskými světlicemi (přibližně 12 % případů), podráždění spojivek štiplavým kouřem, zásah oka odletujícími jiskrami.

I ženy ochranu očí podceňují

- Vánoční úklid: podráždění spojivek chlórovými výpary z dezinfekčních přípravků, vstříknutí úklidových prostředků do očí, vniknutí prachových částí a jiných nečistot do oka, zasažení oční sliznice různými prášky a spreji.

- Vaření: prsknutí omastku při smažení kapra, bezmyšlenkové promnutí očí rukama potřísněnýma octem a jinými přísadami, pálivé kořenící přípravky ulpívající na prstech a přenesené do očí rukama, vstříknutí citronu do očí.

- Krášlení před štědrovečerní večeří: šťouchnutí do oka řasenkou, poškrábání tužkou, podráždění očí při aplikaci lepidel na řasy, vstříknutí deodorantu či laku na vlasy do očí.

Třetina případů poranění oka připadá na děti

- Pomoc v kuchyni je třetí nejčastější příčinou poranění očí dětí: šťouchnutí do oka příborem, zasažení oka horkým omastkem, tupé nárazy a závažná oční traumata po pádu na hrany nábytku, podráždění očí moukou a strouhankou či jinými přísadami z rukou.
- Asistence dospělým: zanesení drobných třpytek z ozdob do očí při pomoci s instalací vánoční výzdoby, podráždění oka lepidlem při lepení dekorací, zaseknutí kousků dřeva odlétajících při sekání či řezání větviček, oční zranění při lití olova, žhavé jiskry z prskavek nebo zábavné pyrotechniky (více než polovina případů).
- Vánoční nadílka: proniknutí větve nebo jehličí z vánočního stromku při hledání dárků, šťouchnutí do oka prstem při nedočkavém rozbalování dárků, alergické postižení oka z darovaného zvířete, nechtěné vymrštění dárku z rukou, řezná poranění oka a natržení oční stěny dětskými pistolkami, podráždění spojivek vonnými tyčinkami, františky a purpurou.

Vniknutí cizího tělíska

Rozevřete lehce víčka poraněného oka, viditelnou nečistotu odstraňte smotkem vlhké látky nebo okrajem kapesníku, oko vykapejte sterilizujícími očními kapkami nebo vypláchněte fyziologickým roztokem. Překryjte oko sterilním obvazem. Nikdy se nesnažte nic vyjmout! Oko překryjte obvazem nebo kapesníkem.

Poleptání očí

- Vypláchněte oči co největším množstvím vlažné vody, ale slabým proudem, od vnitřního koutku směrem ven.
- Poranění ostrými předměty
- Aplikujte obvaz, který zajistí znehybnění očí.