Objednejte se Zeptejte se

Šedý zákal si nechte operovat. Budete žít déle a veseleji

26.09.2016

Lidé, ktěří podstoupí operaci šedého zákalu, mají až o 40 procent vyšší šanci dožít se vysokého věku než ti, kteří onemocnění nijak neléčí - to píší lékaři Public Health and Community Medicine na univerzitě v Sydney ve své studii.

Lidé netrpí tak často depresemi, vedou aktivní život bez závislosti na okolí, lépe spí. Díky tomu je u nich menší riziko vysokého krevního tlaku, cukrovky a srdečních potíží a tedy i nižší míra úmrtnosti,

Jiná studie, které se zúčastnilo asi 400 tisíc pacientů se šedým zákalem, zase naznačuje, že vlivem zlepšení zraku po operaci klesá i riziko zlomeniny krčku stehenní kosti u starších lidí. Šedý zákal, odborně katarakta, postihuje především lidi ve věkové skupině 65 až 75 let (zhruba je to 23,5 procenta). Při onemocnění dochází k zakalení oční čočky, která tak brání průchodu světla na sítnici, a časem může dojít až k úplné ztrátě zraku. Jediným řešením, jak slepotě zabránit, je operace.

Při operaci šedého zákalu je nutné odstranit z oka zakalenou čočku a nahradit ji čočkou umělou. K tomu se ještě nedávno používal skalpel, ale teď už operujeme laserovým paprskem řízeným počítačem,říká primářka oční kliniky MUDr. Lucie Valešová.