Objednejte se Zeptejte se

Zírání do tabletů plní čekárny očních lékařů

12.07.2016

Třetina dětí tráví prázdniny aktivně. Zbytek místo koukání do školních sešitů tráví prázdniny zíráním do tabletů a počítačů. Většina z nich si tak zadělává na brýle. „V dnešní době více dětí trpí oční vadou, protože jim chybí střídání pohledových vzdáleností. Převažuje u nich koukání do blízka, třeba na mobily či tablety,“ říká Gabriela Pilková, lékařka Dětského očního centra Kukátko.

Problémem také je, že rodiče návštěvy očního lékaře zanedbávají a dětem se tak kvůli pozdnímu vyšetření zbytečně vada zhorší. „To je problém u dalekozrakosti, tupozrakosti a šilhání. Těchto vad je stále dost a nedostatečně léčených“, varuje primářka kliniky DuoVize Lucie Valešová. U krátkozrakosti pozdější návštěva očního lékaře tolik nevadí.

Včasná návštěva odborníka může dětem ulevit od pozdějších problémů. „Co se neobjeví a nevyléčí v raném dětství, to způsobí trvalé poškození zraku. Prevence je důležitá, a obzvláště u dětí, jejichž příbuzní nějakou vadou trpí“, říká Valešová. Lidé se špatným zrakem totiž nemohou vykonávat některá povolání. Perfektní oči musí mít kromě pilotů, řidičů a chirurgů třeba také jeřábníci.

Důležité je vadu zachytit včas. Jenže rodiče často tápou v tom, kdy na prohlídku zajít, a spoléhají na rady z internetu. „Doktorka mi říkala, ať malého přivedu ve chvíli, kdy začne spolupracovat, tedy nechat si zakryté jedno oko, a rozezná obrázky, takže někdy mezi druhým a třetím rokem, píše jedna z maminek v diskusi na serveru emimino.cz. Jenže dnes je díky moderní technice možné nechat prohlédnout oči už půlročnímu dítěti. „Vyšetření provádíme bezkontaktně oční kamerou na vzdálenost zhruba jednoho metru. Měření trvá asi pět minut i s pohádkou, kterou dětem říkáme na odlehčení.“ popisuje první prohlídku Pilková.