Objednejte se Zeptejte se

Léto, sport & brýle

27.04.2016

Dnes už jsou sice brýle nejen optickou pomůckou, ale také módním doplňkem, který můžeme sladit s oblečením, barvou vlasů či doplňky. Nicméně hlavní důvod zůstává – dobře vidět bez ohledu na to, jakou refrakční vadou zraku trpíme. Zvykli jsme si ovšem na příjemný nadstandard – brýlové obruby jsou vyráběny jak z plastů, tak z odlehčených kovů, můžeme si vybírat z nejrůznějších tvarů, velikostí i barevných variací a výrobci dokonce myslí na obruby titanové a bezniklové, které jsou vhodné pro alergiky. Obruby nesmějí tlačit a musejí být pohodlné, očnice by se neměly dotýkat tváří ani řas, bočnice nemají být ani krátké, ani moc dlouhé a plastové obruby bez nosníků by měly dobře sedět a neklouzat dolů po nose.

Nejsou brýle jako brýle – Nešetřete na obroučkách

Sportovci ovšem neřeší přednostně estetické otázky, protože pro ně je prvořadým úkolem oči chránit – nejen před větrem, prachem a drobnými kamínky, ale také před sluncem a vodou. Záleží pochopitelně na typu sportu. Pokud máte refrakční vadu, sportovní brýle by samozřejmě měly zajistit ostré vidění a vhodné jsou i různé filtry, které zvyšují kontrasty a přizpůsobují se proměnlivým světelným podmínkám. Kvalitní sportovní brýle obvykle nemívají žádné spodní obroučky nebo jsou kvůli nejvyšší ochraně očí při nárazu vybaveny vnitřní zvýšenou obrubou. Měly by být dostatečně pružné, a pokud dojde k deformaci, prasknutí či zlomení brýlí, neměly by se lámat v ostrých hranách, aby nedošlo k poškození oka či poranění obličeje. Pro některé sporty, kupříkladu pro plavání, potápění či cyklistiku, si dokonce můžete pořídit brýle, jež dovolují použít dioptrické vložky či dioptrické klipy. A protože by vám měly za všech okolností dobře sedět, věnujte jejich výběru dostatek času. Poradit by vám měl každý odborně vyškolený pracovník kvalitní oční optiky.

Čočky mají své výhody – Nemějte obavy z nasazování

O kontaktních čočkách jste už určitě slyšeli, ale možná patříte mezi nedůvěřivce, kteří se jejich používání obávají. Přitom právě tato korekční pomůcka je pro sport ideální. „Rozhodnete-li se kontaktní čočky vyzkoušet, ale nemáte čas chodit k lékaři, zamiřte do oční optiky, kde se o vás postará odborný optometrický pracovník. Ten vám nejprve musí změřit dioptrie a zakřivení oka. Teprve potom vám doporučí vhodné kontaktní čočky,“ říká hlavní optometristka GrandOptical Mgr. Eliška Kudláčková. Například v této síti očních optik se prodávají čočky různých značek. Vybrat vám pomohou zdejší specialisté, kteří vás je také naučí nasazovat a vyjímat, a co je důležité – jak o ně správně pečovat! Pamatujte také na to, že budete muset jednou ročně do optiky na kontrolu.

Nebojte se operace - Zákrok laserem je bezbolestný

Nechce-li se vám do čoček a brýle vám prostě překážejí, možná přišel čas položit si otázku, zda se nezbavit korekčních pomůcek a nevyměnit je za pohodlný život bez nich. Není nic jednoduššího. Dnešní špičkové technologie očních klinik umožňují bezpečné, bezbolestné a komfortní operace za pomoci laserů, díky nimž se pacient zbaví dioptrií jednou provždy. Jenže odhodlat se k laserové operaci bývá ještě pořád problém, protože ji provázejí mýty a polopravdy, které pacienty od operace odrazují. K nejčastějším patří obava, že po ní budou několik týdnů vyřazeni z běžného života nebo budou mít dlouhodobý zákaz chodit do přírody, aby se vyhnuli pylům a dalším alergenům. Nic takového ovšem nehrozí.

„Při refrakčních operacích používáme femtosekundový laser, pomocí něhož provádíme zákrok zvaný NeoSMILE 3D,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka oční kliniky DuoVize. „Laser velice delikátním a jemným způsobem nařízne rohovku zhruba v délce tří milimetrů a následně pomocí 3D technologie oddělí tzv. lentikulu neboli část rohovky uvnitř oka, kterou je třeba vyjmout, aby měl pacient ostré vidění. Tu pak chirurg oním jemným vyříznutím vyjme. Nepoužíváme tudíž žádné skalpely ani mikrochirurgické šití. Díky tomu se pacient prakticky hned druhý den vrací do normálního života a už za týden se může například koupat.“

Pro zákrok neexistuje horní věkové omezení, lze operovat jakýkoliv počet dioptrií, a pokud se v pozdějším věku vada případně zhorší, není problém operaci zopakovat. Je tedy jen na vás, jak se rozhodnete. Nemusíte čekat až na podzim – i to je mýtus, který přetrvává. Klidně si můžete zákrok naplánovat v kteroukoliv roční dobu, tedy i na léto, a využít prázdninové měsíce nejen k odpočinku, ale i k „opravě“ svého unaveného, poškozeného zraku.