Objednejte se Zeptejte se

Moderní léčba refrakčních vad

05.10.2015

Většinu vad lze korigovat brýlemi nebo kontaktními čočkami. Ovšem účinným a trvalým řešením je podle odborníků chirurgický zákrok. Jaké jsou tedy možnosti léčby dioptrických vad, které jsou nejčastější příčinou zhoršení zraku?

Dalekozrakost postihuje každého

„V některých případech, například dalekozrakým pacientům s vadou vyšší než +4 dioptrie, s tenkou rohovkou nebo pacientům nad 45 let, doporučujeme nitrooční chirurgický zákrok. Během operace je původní čočka odstraněna a do oka je implantována umělá nitrooční čočka - vidění je pak trvale ostré a jasné,“ doplňuje možnosti léčby MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize Praha.

Onemocnění stáří

„Při operaci šedého zákalu je nutné odstranit z oka zakalenou čočku, která nepropouští světlo na sítnici, a nahradit ji čočkou umělou. K tomu se ještě v nedávné době používal skalpel, ale teď už tči roky operujeme katraktu laserovým paprskem řízeným počítačem a kontrolovaným chirurgem. Tím se vylučují chyby způsobené manuálním vytvářením řezů,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky DuoVize, a dodává : „Největším rizikem při standardní operaci katarakty je porušení pouzdra čočky při vytváření tzv. capsulorhexe, což je kruhové otevření pouzdra čočky. Pokud k němu dojde, nelze do pouzdra implantovat umělou nitrooční čočku. Laser vytvoří tuto capsulorhexi dokonale kulatou a centrovanou a ve zvolené velikosti tak, jak to žándný chirurg nedokáže. Dokonalá capsulorhexe zabezpečí přesnou polohu nitrooční čočky v oku, což je především u multifokálních čoček nezbytné pro dlouhodobě ostré vidění, popisuje zákrok primářka MUDr. Lucie Valešová.

Proč mám tak krátké ruce?

Vetchozrakost neboli presbyopii způsobují změny v oku, k nimž dochází s přibývajícím věkem. Upozorní vás na ni například to, že si při čtení oddalujete text od očí, dokud není ostrý. Jenže pak přijde okamžik, kdy už jsou vaše ruce příliš krátké, a navíc se zhorší vidění i na střední vzdálenost, třeba na monitor počítače, a dokonce i na vzdálenější předměty. Při korekci vetchozrakosti je největší problém právě nekvalitní vidění na různé vzdálenosti. To vede k nutnosti pořídit si i více brýlí s odlišně silnými skly. Ideální jsou brýle s multifokálními skly, které kombinují čočky s různou optickou mohutností, které tím umožňují ostré vidění na všechny vzdálenosti. Některým lidem ale nošení těchto brýlí nevyhovuje a nemohou si na ně zvyknout. Další možností je opět operace, kdy je oční čočka z oka vyjmuta a nahrazena umělou multifokální čočkou. Ta díky svým vlastnostem zajistí ostré vidění na všechny vzdálenosti, takže po operaci můžete natrvalo odložit brýle.
„Metoda PRELEX je bezbolestná a velmi rychlá, probíhá jen několik minut. Její další výhodou kromě jiného je, že pacienty s implantovanou umělou čočkou už nepostihne šedý zákal, a také riziko vzniku záchvatovitého zeleného zákalu je mnohem nižší. Dopučujeme ho pacientům, kteří jsou postiženi velkým počtem dioptrií s geneticky daným rizikem vzniku šedého a zeleného zákalu,“ objasňuje MUDr. Lucie Valešová.