Objednejte se Zeptejte se

Mějte zrak jako rys!

15.09.2015

 

Nejspíš to také znáte, vaříte jídlo podle receptu z kuchařky a marně hledáte brýle na blízko. Když už si je konečně nasadíte, přečtete si , co k vaření potřebujete, a brýle zase musíte odložit, abyste si došli pro ingredience. Pokud si je necháte na očích, nemusíte dobře odhadnout vzdálenost a snadno do něčeho narazíte. Podobné problémy mají i lidé s ostatními refrakčními vadami. Nejen doma, ale i při práci v dílně, na zahradě nebo při sportu.

Na co vlastně potřebujete vidět?

Existují tři typy zrakové práce: na blízko (čtení, šití a jiné práce zaměřené na detail), na střední vzdálenost (vaření, společenské hry, práce s počítačem) a na dálku (sledování televize, orientace v prostředí, při chůzi). Záleží na tom, jakou činnost nebo práci děláte a jak je to pro vaše oči náročné. Pokud trpíte refrakční vadou, pak vám neustálé přeostřování a nekonečné nasazování a sundávání brýlí může každou činnost zkomplikovat stejně, jako když je odložíte. Při krátkozrakosti máte rozostřené vidění do dálky. Astigmatismus způsobuje zamlžené nebo zkreslené vidění jak do dálky tak do blízka. Zároveň snižuje rozpoznání kontrastu a zvyšuje citlivost na oslnění. Dalekozrakost ztěžuje rozpoznávání blízko umístěných předmětů a ostření do dálky oči namáhá.

Pomoci může laser


Většina lidí s refrakčními vadami má trvale jedny brýle, které střídá s kontaktními čočkami, nebo používá dvoje brýle. Moderním řešením zrakových problémů jsou i laserové oční operace, které jsou dnes natolik bezpečné a spolehlivé, že je oftalmologové doporučují nejenom při takových vadách, kdy jsou brýle opravdu na obtíž a oči netolerují kontaktní čočky, nebo je mezi pravým a levým okem velký rozdíl v dioptriích, ale i tehdy, kdy brýle ruší zejména při sportování.

,,Včasná prevence a léčba či laserová operace pomáhají zachovat zrak a předejít stařecké slepotě, která vzniká v důsledku krátkozrakosti, astigmatismu, zeleného zákalu či cukrovky,´´ vysvětluje oftalmoložka MUDr. Eva Jerhotová z oční kliniky DuoVize, a připomíná, co je s ohledem na zdravé vidění nejdůležitější.

Pár dobrých rad

1) Nepodceňujte pravidelné prohlídky u očního lékaře. Polovina lidí prevenci podceňuje a pravidelné vyšetření zraku zanedbává. Po 40. roce věku by měl preventivní prohlídku absolvovat skutečně každý, protože s přibývajícím věkem klesá schopnost zaostřování na kratší vzdálenost a naopak stoupá riziko šedého a zeleného zákalu.

2) Vyhněte se nadměrné únavě očí. Zraková únava se projevuje jednak pálením, řezáním, zarudnutím nebo otékáním očí, a také vizuální únavou v podobě mžitek. Příčinou je vnější zatížení (např. špatné osvětlení, klimatizovaný prostor) a zvýšené nároky na zrakovou pozornost.

3) Dostatečná doba spánku, používání správných brýlí nebo čoček a také relaxace by měly být nedílnou součástí každého dne.

4) Pokud vám lékař předepíše brýle, rozhodně zapomeňte na ty levné v drogerii nebo v hypermarketu. Brýle by vždy měly být vyrobené optikem!