Objednejte se Zeptejte se

Hmyzí bodnutí může i oslepit. Jste si jistí, že nejste alergičtí?

18.08.2015

Reakce na bodnutí hmyzem je u každého člověka jiná. Jinak reaguje dítě s nižší váhou, jinak dospělý člověk. Obecně platí, že čím nižší váha, tím účinnější je hmyzí jed. Zhoršené reakce na bodnutí mohou mít starší a nemocní lidé a lidé se srdečními chorobami.

"Děti jsou sice ohroženější, ale paradoxně u dětí bývají nejzávažnější reakce na žihadlo spíše vzácnější," řekl Blesk.cz pediatr Michal Malina z FK Motol. "Naopak u dospělých jsou ty daleko závažnější, mohou vést až k úmrtí," dodal.

Malé dítě může zabít už 90 žihadel, smrtelná dávka je pro dospělého zdravého člověka asi 700 žihadel.

Žihadlo může i oslepit

Pokud vám pobodané místo oteče, je horké a bolestivé, je to normální reakce a místo stačí chladit, například ledem. Pokud vás ovšem vosa či včela píchne do blízkosti očí či úst, je lepší vyhledat lékaře.

„Naštěstí jsou případy bodnutí žihadla přímo do oka velmi vzácné. Oko na jakýkoliv přibližující se předmět reaguje sevřením víček a k těmto typům úrazů prakticky nedochází. Nicméně při přemnožení hmyzu je riziko vyšší. Jed včel, vos i čmeláků vyvolá v oku zánětlivou reakci, která vede k otoku a poškození tkáně - spojivky, skléry a rohovky - a často i přes veškerou lékařskou péči k trvalému poškození oka,vysvětluje lékařka Jana Mikšovská.

Žihadlo v oblasti víčka lze opatrně odstranit, ale pozor na váček na konci žihadla. Pokud jej zmáčknete, zvyšujete množství vstříknutého jedu. Ránu ošetřete dezinfekcí a chlaďte. V případě otoku použijte léky na alergii. Pokud ovšem dostanete žihadlo přímo do oka, vyhledejte okamžitě lékaře.

Pokud je vaše reakce na bodnutí silnější, objeví se například kopřivka, silnější otok, ošetřete místo jako u menší reakce, a užijte antihistaminika nebo kortikoidy.